Pracovný inzerát, ktorý zaujme na prvý pohľad: inšpirácia z praxe

Zaujať budúceho zamestnanca v „mori“ inzerátov nie je jednoduché. Inšpirovať sa možno firmami, ktorých pracovné ponuky udreli do očí už v popise pracovnej pozície.

Aktualizované 28.12.2023

Medzi tisíckami ponúk na pracovných portáloch sa neraz nájdu aj také, ktoré skutočne vynikajú – či už svojim kreatívnym opisom, alebo aj samotnou náplňou práce. Firmy sa snažia zaujať svojich potenciálnych zamestnancov často veľmi originálnym spôsobom - napríklad „uleteným“ popisom pracovnej pozície. O takéto inzeráty nie je núdza v zahraničí, ale ani na Slovensku.

Vtipné a zaujímavé pracovné ponuky zo Slovenska

Analýzou ponúk sa zaoberal portál Profesia.sk, na ktorom sú neraz uverejnené aj vtipné a zaujímavé inzeráty. Skutočne je z čoho vyberať.

Hľadá sa dievča na vydaj! (Prípadne chlap na holenie!)

Slovné hračky sú v analýze Profesie veľmi obľúbené. Rovnoprávny prístup ku kandidátom a kandidátkam ešte viac. Aj takýmto spôsobom sa dá zaujať a získať nového kolegyňu alebo kolegu do firmy. V tomto prípade sa o to snažili v bratislavskom obedovom bistre a išlo o ponuku práce na plný úväzok, skrátený úväzok alebo na dohodu (brigáda).

Pivný apoštol

Dalo by sa to nazvať všelijako – obsluha v pivárni, zamestnanec remeselnej pivárne alebo pracovník prezentácie pivných produktov. Táto firma sa rozhodla ísť inou cestou. Na Profesii sa preto v roku 2021 hľadal vôbec po prvý raz pivný apoštol, pričom išlo o prácu na plný úväzok.

MacGyver do Ilavy – Elektromechanik špecialista s nadšením riešiť neriešiteľné

V minulosti sa už vyskytol inzerát na Ironmana. MacGyver je však novinka. Ak niekto vie pomocou kancelárskej spinky, pohára vody a gumovej rukavice zostrojiť vodíkovú bombu, mohol sa zamestnať v Ilave na plný úväzok.

Hľadal sa aj Semir z akčného seriálu

Seriáloví hrdinovia mali evidentne úspech. Radosť by určite mal aj Semir z akčného seriálu Kobra 11. „Tvojím revírom bude logistické centrum v Senci, tvoje tempo bude vražedné. Budeš nasadený vo dne v noci. Pracuj pre nás ako Dispečer.“ Aj takto môže znieť chytľavý opis pracovného miesta na plný úväzok.

Dopyt po elfoch pre Santa Clausa

Pomoc niekedy potrebuje aj samotný Santa. Napríklad na pracovisko do Senca hľadal posily - elfov, ktorí by mu pred Vianocami pomohli s balením darčekov. Ako odmenu ponúkal 1 170 eur brutto/mesiac. 

„Vlk z Wallstreetu" bol žiadaný v Trenčíne

Sales tím u zamestnávateľa v slovenskom meste módy potreboval na pomoc nového člena. „Vlkovi" ponúkal 1 400 eur brutto mesačne a zaujímavý mesačný bonus. V tomto prípade je na mieste zamyslenie, ako vyzerala príprava uchádzačov na pohovor a koľkí z nich videli film s Leom DiCapriom.  

Čarodejník z Rokfortu mal kúzliť so zásielkami

Fanúšikov a fanúšičky čarodejníckych kníh a filmov mohla osloviť ponuka, v ktorej hľadali magického skladníka, ktorý bude čarovať so zásielkami. Najmä v predvianočnom čase je potrebné skutočne s balíkmi kúzliť, aby sa dostali k zákazníkom včas. A práve to mala byť schopnosť nového zamestnanca.

Jednorožec do burgrárne 

Jednorožci sú bájnymi stvoreniami, reči o nich legendami. Navyše sa spájajú s dobrom, čistotou a krásou. A práve takú vzácnú osobu hľadali do reštaurácie s hamburgermi v Humennom. 

Rozprávkové bytosti boli hľadané vo viacerých inzerátoch

Mušketier ako HORECA obchodný zástupca, kormidelník tímu a držiteľ "Řádu myšího kožíšku" z rozprávky o princeznej so zlatou hviezdou na čele či Robin k Batmanovi ako asistent projektového manažmentu. Aj toto je taktika zamestnávateľov, ako potenciálnych uchádzačov zaujať už na prvé prečítanie inzerátu.

Vtipné a zaujímavé pracovné ponuky zo zahraničia

Úžasný softvérový inžinier platformy

Potenciálny kandidát na takéto pracovné miesto sa môže cítiť skutočne výnimočný už pri čítaní titulku inzerátu. Avšak spôsob, ktorým chcela firma HireVue budúcich zamestnancov zaujať, pokračoval aj v ďalšom texte. V prvom rade spoločnosť opísala, čo všetko ponúkajú kandidátovi, vrátane „úžasného“ platu a ďalších výhod – medzi ktoré zaradili aj rozmanitosť pracovného kolektívu. V inzeráte totiž uviedli, že vo firme pracujú horskí cyklisti, bežci, hudobníci, milovníci filmov, hráči video hier, rodinne založení ľudia, slobodní ľudia... Budúci kolega si teda u nich zaručene nájde priateľa.

Vtipný pracovný inzerát na pozíciu barmana

Jedna americká reštaurácia vedela, koho hľadá – skúseného barmana. Avšak, túto požiadavku neopísala len tak, obyčajne. Vtipným spôsobom pritiahla pozornosť a možno niektorých aj rozosmiala. Nadpis inzerátu totiž znel: „A FIN AL AVVV WON MOH BEFAW AH GO OME.“ Preložiť túto vetu nevieme, avšak ak ju niekto rozlúštil, je pravdepodobne profesionálnym barmanom, ktorého v danej reštaurácii hľadajú.

Zostavte si svoju budúcnosť

Aj takto môže znieť titulok pracovného inzerátu – jeho autorom je známa švédska spoločnosť s nábytkom, ktorá mnohé produkty predáva rozložené do tej najmenšej časti a zákazníci si ich doma musia sami zložiť, čo je často predmetom vtipov. Firma sa však nebála, využila tento prívlastok, ktorý ju istým spôsobom charakterizuje a snažila sa tak zaujať potenciálneho zamestnanca.

Špeciálna výzva pre Homerov Simpsonovcov

V susednom Česku zamestnávateľ ponúkal pozíciu #C vývojára, pričom cieľová skupina bola definovaná celkom jasne - prihlásiť sa mohol každý „Homer Simpson". Firma v inzeráte sľubovala, že aj z takýchto laikov urobí skutočných profesionálov.

V Česku hľadajú priamo Boha

U našich susedov majú svoje predstavy o zamestnancoch jasné - v Přerove hľadali Boha na Mokré lakovanie. Ktovie, či takému pracovníkovi bude postačujúci ponúkaný plat (od 30 000 Kč mesačne).

Článok pokračuje pod reklamou

Inzeráty, ktoré znejú ako vtip, no nie sú vtip

Niekedy je bežné povolanie opísané vtipne, no niekedy ako vtip vyznieva skutočný názov a náplň zamestnania. Ide pritom o normálne povolanie, len o ňom možno mnohí ešte nepočuli alebo takúto ponuku nečakali na pracovnom portáli.

Dojič hadov

Existujú pracovné miesta zamerané na dojenie hadieho jedu v zoologických záhradách a farmaceutických spoločnostiach či akademických výskumných inštitúciách. Dôvodom je vytvorenie protijedu, ktorý sa používa po uhryznutí hadom. Na túto prácu lákajú firmy budúcich zamestnancov platovým ohodnotením vo výške 5 000 dolárov (približne 4 500 eur) mesačne.

Ochutnávač krmiva pre psov

V Amerike žijú asi desiatky miliónov psov. Keďže nevedia človeku povedať, ako chutí ich jedlo, sú medzi pracovnými ponukami aj inzeráty, kde hľadajú ľudí, ktorí krmivo ochutnávajú. Cieľom je zabezpečiť, aby bolo vysoko kvalitné a plné chuti. V priemere môžu takíto ochutnávači zarobiť asi 40 000 dolárov (približne 36 000 eur) ročne.

Profesionálny „túlič“

Takíto zamestnanci ponúkajú svoju náruč ľuďom, ktorí sa cítia osamelí, depresívni, majú zdravotné problémy alebo utrpeli vážnu traumu v minulosti. Na inzerát, kde hľadajú človeka pre túto profesiu, by mali odpovedať tí, ktorí sú empatickí, majú dobrú etiku a morálku. Ocenenie práce je 20 až 40 dolárov (približne 18 až 36 eur) na hodinu.

Sledovateľ filmov

Mnohé streamingové spoločnosti najímajú ľudí na sledovanie a hodnotenie televíznych relácií a filmov. Na svoju platformu ich potom umiestnia len v prípade, že sú vysoko hodnotené. Na vykonávanie tejto práce netreba žiadne špeciálne skúsenosti, ale je potrebné vedieť rozoznať rozdiel medzi dobrým a zlým filmom. Plat sa pohybuje od 12 do 15 dolárov (približne 10 až 13 eur) za hodinu.

Dopyt po astronautovi

Niekedy síce ide o známe zamestnanie, no pracovný inzerát na takú pozíciu by na pracovnom portáli čakal len málokto. Napríklad, keď sa hľadá astronaut. Znie to síce neuveriteľne, ale nie je to hoax. Európska vesmírna agentúra prostredníctvom Profesie v roku 2021 skutočne hľadala astronautov. A uznajte, v pracovnej oblasti sa už vyššie snáď ani dostať nedá. Ponúkaný plat bol vo výške 5 400 eur mesačne.

Zdroj: profesia.sk, careeraddict.com, talentlyft.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hľadanie práce a nábor zamestnancov s využitím umelej inteligencie

Napísať životopis a motivačný list, vytvoriť lákavú pracovnú ponuku či dobre sa pripraviť na pracovný pohovor – s čím ďalším pomôže AI a ako ju môžu využiť uchádzači o prácu či firmy?

Subdodávateľská zodpovednosť – vysielanie zamestnancov od 1. 8. 2024

Novela Zákonníka práce účinná od 1. 8. 2024 prináša viaceré zmeny v pracovnom práve, napríklad možnosť vyplatenia mzdy dodávateľom služby aj v rámci SR i výkon práce maloletým zamestnancom.

Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky