Koľko hodín môže zamestnanec stráviť návštevou u lekára

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku, z dôvodu jeho vyšetrenia alebo ošetrenia na nevyhnutne potrebný čas, alebo ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, najviac na 7 dní v kalendárnom roku (56 hodín), respektíve podľa dĺžky trvania pracovného pomeru.

Návšteva u lektára neznamená automaticky celodenné voľno

„Definícia nevyhnutne potrebný čas je trochu ošemetná záležitosť, pretože zamestnanci často automaticky chápu návštevu lekára ako celodenné voľno. To však platí len vtedy, ak je na potvrdení od lekára napísané, že sa podrobil celodennému vyšetreniu,“ uviedol Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia.

Návštevu lekára musí zamestanec zamestnávateľovi ohlásiť

Návštevu lekára je zamestnanec povinný nahlásiť zamestnávateľovi a lekár (alebo príslušné zdravotnícke zariadenie) je mu povinný vyznačiť na doklade, ktorý sa bežne označuje ako priepustka, dátum a dĺžku trvania vyšetrenia. Priepustku je potrebné doručiť zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu, najlepšie hneď po vyšetrení, respektíve na druhý deň, vždy najneskôr do konca mesiaca, v ktorom sa uskutočnila návšteva lekára.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Preplácanie dioptrických okuliarov zamestnancom

Zamestnávate zamestnancov, ktorí pracujú so zobrazovacími jednotkami? Máte ako zamestnávateľ povinnosť takýmto zamestnancom preplácať dioptrické okuliare a podlieha takéto plnenie zdaneniu?

Zamestnávanie cudzincov z tretích krajín v priemysle: povinnosti a postup

Čo musí splniť zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať občana z tretej krajiny, kedy proces zjednodušujú národné víza, ako ich získať a aké povinnosti čakajú zamestnanca – cudzinca?

Hľadanie práce a nábor zamestnancov s využitím umelej inteligencie

Napísať životopis a motivačný list, vytvoriť lákavú pracovnú ponuku či dobre sa pripraviť na pracovný pohovor – s čím ďalším pomôže AI a ako ju môžu využiť uchádzači o prácu či firmy?

Subdodávateľská zodpovednosť – vysielanie zamestnancov od 1. 8. 2024

Novela Zákonníka práce účinná od 1. 8. 2024 prináša viaceré zmeny v pracovnom práve, napríklad možnosť vyplatenia mzdy dodávateľom služby aj v rámci SR i výkon práce maloletým zamestnancom.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky