Koľko hodín môže zamestnanec stráviť návštevou u lekára

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku, z dôvodu jeho vyšetrenia alebo ošetrenia na nevyhnutne potrebný čas, alebo ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času, najviac na 7 dní v kalendárnom roku (56 hodín), respektíve podľa dĺžky trvania pracovného pomeru.

Návšteva u lektára neznamená automaticky celodenné voľno

„Definícia nevyhnutne potrebný čas je trochu ošemetná záležitosť, pretože zamestnanci často automaticky chápu návštevu lekára ako celodenné voľno. To však platí len vtedy, ak je na potvrdení od lekára napísané, že sa podrobil celodennému vyšetreniu,“ uviedol Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia.

Návštevu lekára musí zamestanec zamestnávateľovi ohlásiť

Návštevu lekára je zamestnanec povinný nahlásiť zamestnávateľovi a lekár (alebo príslušné zdravotnícke zariadenie) je mu povinný vyznačiť na doklade, ktorý sa bežne označuje ako priepustka, dátum a dĺžku trvania vyšetrenia. Priepustku je potrebné doručiť zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu, najlepšie hneď po vyšetrení, respektíve na druhý deň, vždy najneskôr do konca mesiaca, v ktorom sa uskutočnila návšteva lekára.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zmeniť zamestnanie sa mladí neboja, pre firmy je ťažšie udržať ich

Čo sú najčastejšie dôvody zmeny zamestnávateľa, ako často zamestnanci prácu menia, akú rolu v tom hrá vek a aké povinnosti súvisia so skončením pracovného pomeru?

Evidencia pracovného času vs. evidencia dochádzky zamestnanca

Aký je rozdiel medzi evidenciou pracovného času a evidenciou dochádzky? Ktorú z nich má zamestnávateľ povinnosť viesť a ako na to?

Vyslanie zamestnancov a živnostníkov: Slovensko v EÚ vyniká

Ako sa vyvíja počet vyslanej pracovnej sily zo Slovenska, aké pravidlá platia pri opakovanom vyslaní, v čom je iné vyslanie cudzincov so slovenskou živnosťou a aké riziká vysielanie má?

Príspevok na zamestnanie mladých a znevýhodnených uchádzačov

Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevok na zamestnanie znevýhodnených a mladých uchádzačov. V akej výške, ako dlho a aké sú ďalšie podmienky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky