Príbeh úspechu startupu Airbnb.com

Nevlastní ani jednu hotelovú izbu, napriek tomu je najväčším poskytovateľom ubytovania na svete. Zoznámte sa so startup príbehom spoločnosti Airbnb, ktorá vznikla aj vďaka finančnej tiesni svojich zakladateľov a páru nafukovacích matracov v obývačke.

Najlepšie nápady prichádzajú, ak ste mimo svojej zóny komfortu

Príbeh spoločnosti Airbnb sa začal písať v roku 2007, keď dvojica spolužiakov Brian Chesky a Joe Gebbia nemala financie na zaplatenie nájmu. Možno tú situáciu poznáte. Byť pritlačený k múru nie je príjemné, v tomto prípade sa však ukázalo, že všetko zlé je na niečo dobré.

V čase, keď sa v San Franciscu konala veľká dizajnérska konferencia a hotely boli beznádejne obsadené, dostali chlapci geniálne jednoduchý nápad. Čo takto prenajať návštevníkom nafukovacie matrace priamo u seba v byte? Aby ponúkli ešte niečo navyše, rozhodli sa hosťom servírovať aj raňajky. Spolužiaci z massachusettskej univerzity Rhode Island School of design si prizvali na pomoc bývalého spolubývajúceho Nathana Blecharczyka, aby im pomohol vytvoriť predajný web. Úspech na seba nenechal dlho čakať. Prví traja hostia sa ubytovali už o šesť dní, pričom za noc platili po 80 dolárov.

Hostia odišli, no vo vzduchu bolo cítiť, že sa stalo niečo úžasné

Brian Chesky na ten moment spomína ako na chvíľu, kedy začali veriť, že to bude vážne veľká vec. Napriek entuziazmu zakladateľov a prvotnému úspechu začiatok nového podnikania vôbec nebol jednoduchý. Po roku budovania startupu bola dvojica zakladateľov len na kreditných kartách v mínuse 40 000 USD. Brian a Joe sa počas tohto obdobia všemožne snažili replikovať to, čo tak výborne už raz zafungovalo. Snažili sa ponúkať ubytovanie v mestách, kde sa konala nejaká významná udalosť a kde ho bolo nedostatok. Takým bol aj celonárodný kongres demokratov v roku 2008 v Denveri. Nájsť hostí bol teda ten najmenší problém, oveľa väčším orieškom sa ukázalo presvedčiť ľudí, aby návštevníkom ponúkli svoje izby na prenájom.

Zakladatelia usúdili, že pre svoju myšlienku potrebujú vzbudiť záujem verejnosti a postupne budovať dôveru v službu, ktorá bola svojim spôsobom revolučná. Vzhľadom na to, že nemali dostatok prostriedkov na veľké PR, rozhodli sa osloviť blogerov, aby o ich službe informovali. Oslovovali aj tých najmenších, ktorí mali hoci len troch čitateľov. Odozva “zdola” bola ohromná, z ničoho nič o neznámom startupe informovali aj renomované celoštátne médiá. Kongres demokratov priniesol mediálny záujem a príležitosti, no biznisové čaro trvalo len týždeň. Sediac pri kuchynskom stole si Brian a Joe neprestávali lámať hlavu, ako využiť volebnú horúčku.

Článok pokračuje pod reklamou

Prvého investora presvedčil úspech v predaji cereálií

Krátko pred volebnou kampaňou Baracka Obamu bol web Airbnb.com dokončený, no nezarábal. Chesky, Gebbia a Blecharczyk nakoniec našli spôsob, ako využiť volebnú horúčku vo svoj prospech a zarobiť si na živobytie. Nakúpili množstvo cereálií, ktorých design pretvorili tak, aby odrážal ducha PR kampane. Vytvorili obaly, do ktorých prebalili nakúpené cereálie a 500 ks opäť preposlali blogerom s nádejou, že o tomto nápade napíšu svojim čitateľom. Krátko na to začali cereálie predávať za cenu 40 USD za balenie. Predajom cereálií s názvom ‘Obama’s O’s’a ‘Cap’n McCain’ si zarobili 30 000 dolárov a takmer vyplatili všetky svoje podlžnosti. Brian dokonca musel presviedčať svoju mamu, že stále podniká v oblasti krátkodobého prenájmu nehnuteľností a neživí sa predajom cereálií. Akokoľvek netradične zapadá táto epizóda do celého príbehu startupu Airbnb, zisk z predaja cereálií zakladateľom umožnil prežiť kritickú fázu budovania produktu, v ktorej podnikanie nezarábalo. Neskôr, keď tím pomerne nezáživne prezentoval svoj startup pred známym investorom Paulom Grahamom zo svetoznámeho akcelerátoru Y-combinator, dodala šťavu prezentácii práve táto príhoda. “Wau chlapci, vy ste ako šváby,” povedal Graham a v zápätí dodal: “Vy jednoducho nezahyniete. Ak dokážete ľudí presvedčiť, aby zaplatili 40 USD za balenie cereálií, asi ich dokážete tiež presvedčiť, aby si zaplatili za ubytovanie na cudzom nafukovacom matraci. Berieme vás.” Paul Graham bol následne prvým investorom v spoločnosti Airbnb, v roku 2009 do nej investoval 20 000 USD.

Cereálie prebalené v duchu predvolebnej kampane:

S investormi to však na začiatku vôbec nebolo jednoduché, tím Airbnb bol odmietnutý hneď niekoľkými investormi zo Silicon Valley. Spoluzakladateľ Brian Chesky priznal, že zo siedmich “prominentných” investorov odpovedali po osobnej prezentácii len piati, aj to negatívne. Dôvody odmietnutia boli rôzne. Niektorým sa nepáčil sektor podnikania, iným sa zas zdal potenciálny trh príliš malý.

Prvá investícia, niekoľko ďalších odmietnutí a prudký nárast tržieb

Po prvej investícií Paula Grahama zarábal web asi 200 dolárov týždenne. Aby zakladatelia príjmy zvýšili, rozhodli sa navštíviť nehnuteľnosti hostiteľov osobne s cieľom vytvoriť krajšie, efektívnejšie fotografie, ktoré by pomohli predaju. Výsledkom bol nárast zisku. Po niekoľkých odmietnutiach investorov, nastal v podnikaní ďalší zlom, keď sa bubeník speváka Barryho Manilowa rozhodol prenajať celý svoj dom prostredníctvom portálu Airbnb, čo startup veľmi zviditeľnilo a naštartovalo jeho raketový rast. Nasledovala investícia 600 000 USD od venture capitálovej spoločnosti Sequoia a ďalšie vklady od investorov. V roku 2011 investoval do spoločnosti Ashton Kutcher významnú čiastku a stal sa z neho strategický poradca.

Služba Airbnb vznikla pre ľudí. Spája hostí s domácimi po celom svete a napomáha tak vytvárať otvorené a priateľské vzťahy. Nielen obchodné! „Ak s niekým zdieľate váš priestor, je to vždy osobná a významná udalosť,“ vraví Chesky. „To, čo robíme v Airbnb je spojením všetkého, čo je správne,“ dodáva Gebbia. „Pomáhame ľuďom pozerať sa na priestor, ktorý obývajú ako na zdroj, a tým spájame ľudí po celom svete. Robíme to aj pre ďalšiu generáciu.“ Hodnota firmy dnes je celkovo 25 miliárd dolárov. Službu Airbnb, teda “Air Bed and Breakfast” využívajú milióny ľudí po celom svete či už prenajímatelia, alebo cestujúci.

Myšlienka sharing economy alebo zdieľaného vlastníctva sa dnes presadzuje v rôznych oblastiach života spoločnosti. Ponúka príležitosť využiť a podeliť sa o zdroje jednotlivca, ktorý sa prostredníctvom tohto typu obchodovania stáva mikropodnikateľom. Spoločnosť Airbnb sprostredkúva v súčasnosti ubytovanie vo viac ako 34 000 mestách v 190 krajinách sveta. Medzi hostiteľmi aj cestujúcimi je známa ako dôveryhodná služba. Možno si ju už využil aj ty alebo ju čoskoro využiješ. V každom prípade sa nechaj týmto príbehom inšpirovať minimálne do tej miery, aby si sa prestal trápiť a obávať. Aj problémy a prekážky môžu priniesť veľké nápady!

Máte aj vy podobne skvelý nápad?

Nebojte sa ho zrealizovať! Ak aj vy nosíte v hlave podobné inšpiratívne podnikateľské nápady, nebojte sa ich rozvíjať. Pomocnú ruku nájdete v coworkingových centrách, inkubátoroch, ale napríklad aj v podobe podporných programov Slovak Business Agency, ktoré začínajúcim podnikateľom ponúkajú tak finančnú ako aj nefinančnú pomoc. Pomôcť slovenským startupom stať sa svetovými hviezdami má program Startup Sharks, v rámci ktorého môžu slovenské startupy napríklad navštíviť svetové startupové eventy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.

Príležitosť pre startupy preraziť v Kórei a získať 300 tisíc eur

K-Startup Grand Challenge je akceleračný program pre startupy s globálnym potenciálom. Kto sa môže prihlásiť, dokedy prebieha registrácia a čo všetko môžu vybraté tímy získať?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky