Ako podnikať v krajinách EÚ

Pre podnikateľov, ktorí plánujú rozšíriť svoje podnikanie za hranice Slovenska, pripravila Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP), spolu s ďalšími členmi siete Enterprise Europe Network, informačných elektronických sprievodcov. Záujemcovia v nich nájdu komplexné informácie o podmienkach podnikania v 26 štátoch Európskej únie (EÚ).

Bezplatné informačné materiály majú napomôcť predovšetkým slovenským malým a stredným podnikateľom zorientovať sa v oblasti podnikania na území jednotlivých krajín Európskej únie. Obsahujú základný prehľad ekonomík krajín EÚ a charakteristiku podnikania – administratívny postup založenia spoločnosti, najčastejšie využívané formy podnikania, problematiku kvalifikácií, daňové aspekty zakladania firiem a zamestnávania, registračné povinnosti, prehľad daní a odvodových povinností, sociálne aspekty podnikania, vysielanie pracovníkov zo Slovenska do daného štátu EÚ, poskytovanie služieb slovenskými živnostníkmi v danej krajine, prehľad dôležitých inštitúcií a kontaktov.

Podnikatelia sa v nich dozvedia informácie z nasledovných oblastí:

  • V niektorých krajinách je už možná elektronická registrácia firiem. Upozornia ich na to, že napr. v Bulharsku sú novozaložené podniky povinné registrovať sa na príslušnej komore (v SR taká povinnosť neexistuje). Registrácia v registri firiem je povinná vo všetkých krajinách, aj keď nie všade fungujú popri obchodnom registri aj živnostenské registre.
  • Doklady potrebné na plnenie formalít v súvislosti s podnikaním v ostatných krajinách EÚ možno predkladať v obyčajnej kópii bez potreby úradného prekladu (i keď Nemecko, Rakúsko a Maďarsko stále trvajú na úradne osvedčených a overených prekladoch predložených dokladov).
  • V každej krajine je výška minimálnej mzdy iná, čo musia zohľadňovať firmy pri vysielaní svojich pracovníkov na plnenie krátkodobých úloh v ďalších krajinách EÚ.
  • Každá krajina upravuje požiadavky na vykonávanie rôznych profesií po svojom. Nemecko a Rakúsko pre občanov Slovenska uplatňujú stále prechodné obdobie na svojom pracovnom trhu. Na rozdiel od ostatných krajín EÚ, ktorým stačí plnenie ohlasovacích povinností a všeobecných podmienok na vzdelanie a prax, budú spomínané krajiny do konca apríla 2011 umožňovať vstup Slovákov na svoje trhy na základe povolenia na prácu alebo povolenia na vyslanie, ktoré im sami vydajú.

Publikácie vznikli v rámci európskej podpornej siete pre podnikateľov Enterprise Europe Network založenej Generálnym riaditeľstvom pre podnikanie a priemysel. Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou.

Všetky informačné materiály sú k dispozícii na stiahnutie na webe Národnej agentúry pre rozvoj MSP.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výber prepravy v medzinárodnom obchode: čo zvažovať?

Aký typ prepravy zvoliť pri dovoze tovaru z iných krajín či vývoze do zahraničia a na čo dať pozor, aby sa export/import zbytočne nepredražil?

Nekalé praktiky a podvody pri obchodovaní s ázijskými firmami

Na čo si dať pozor pri obchodných partneroch a výrobcoch z Ázie, ako spoznať podvodného dodávateľa a neprísť o financie, čas aj nervy?

Ako vyrábať pod vlastnou značkou v Ázii: postup z praxe

Na čo sa pripraviť pred rozbehnutím výroby tovarov vlastnej značky v ázijských krajinách, praktický príklad s postupom krok po kroku aj praktické rady, čo nepodceniť.

Ako sa pripraviť na obchodnú cestu do Ázie?

Aby mala účasť na veľtrhu či výstave v Ázii pre firmu zmysel, je vhodné sa na účasť poriadne pripraviť. Súhrn podstatných krokov aj tipy, na čo nezabudnúť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky