Sociálna poisťovňa upozorňuje: Povinnosť zasielať mesačné výkazy pri odklade poistného nebola zrušená

Zamestnávatelia mohli odložiť úhradu poistného z dôvodu koronakrízy. Mnohí však pri tejto možnosti zabudli posielať povinné výkazy. Čo na to Sociálna poisťovňa?

V čase pandémie bolo možné odložiť si úhradu poistného, v apríli bolo dokonca odpustené. Niektorí zamestnávatelia preto prestali odovzdávať výkazy za svojich zamestnancov. Avšak predložiť mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie boli povinní vždy.

Sociálna poisťovňa tak v septembri odoslala 11 595 SMS a e-mailov, v ktorých upozornila 7 020 zamestnávateľov na neodovzdané povinné mesačné výkazy za zamestnancov. Išlo o výkazy za júl 2020. Na základe upozornenia 1 249 zamestnávateľov dodatočne zaslalo mesačný výkaz poistného, čo je takmer 18 % úspešnosť informačnej akcie.

Zamestnávatelia sú stále povinní vykazovať poistné

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že na povinnosti vykazovať poistné sa nič nezmenilo ani v čase mimoriadnej situácie počas koronakrízy. Zamestnávatelia sú povinní vykazovať poistné aj za mesiac, v ktorom ho majú odložené. Poistné sa naďalej vykazuje v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme.

Zachovaný zostal aj spôsob vykazovania, čiže zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa i za zamestnanca. Ak by aj zamestnávateľ mal odložené poistné za časť zamestnávateľa, nevykazuje nulové poistné, keďže za zamestnanca je povinný naďalej poistné uhrádzať.

Možnosť odložiť úhradu poistného končí

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že mesiac júl 2020 bol nateraz posledným mesiacom, v ktorom zamestnávatelia (a tiež povinne poistené SZČO) mali možnosť využiť odklad zaplatenia poistného s predĺženou splatnosťou až do 31. decembra 2020. 

Podrobnosti o odklade spomínanej povinnosti so splatnosťou do konca tohto roka za mesiac máj, júnjúl, sa dočítate v našich článkoch.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Práca pod vplyvom alkoholu – kontrola a následky

V akých prípadoch zákon umožňuje prácu pod vplyvom alkoholu a kedy za ňu naopak hrozí výpoveď? Praktické príklady, čo hrozí, ak zamestnanec „nafúka“ alebo odmietne dychovú skúšku.

Hrubá a čistá minimálna mzda v roku 2021 (daň a odvody )

Ako sa zvýšia dane a odvody v roku 2021 pri minimálnej mzde 623 eur? Akú čistú mzdu zamestnanci dostanú a ako sa zmenia náklady zamestnávateľa v roku 2021?

Prvá pomoc pre zamestnávateľov má novú povinnosť: plagát na pracovisku

Na podporu zamestnávateľov a SZČO, ktorých poznačila koronakríza, vznikol národný projekt „Prvá pomoc“. V akom prípade môžu o pomoc žiadať a aká nová povinnosť sa na žiadateľov vzťahuje?

Káva na pracovisku: benefit pre zamestnancov aj zamestnávateľov

Prečo by zamestnávatelia mali zabezpečiť kávu na pracovisku? Obľúbený nápoj a rituály s ním spojené môžu ovplyvňovať viac ako len chuťové receptory.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky