5 rád pre statupy

Rád, ktoré by sa dali poskytnúť začínajúcim startupom je nespočetne veľa. O niekoľko tipov sa s nami podelil zástupca jedného z partnerov najväčšej podnikateľskej súťaže Podnikateľský nápad roka.

5 rád pre startupy

  1. Komunikácia s trhom, teda s potenciálnymi zákazníkmi. Ako privátna banka si uvedomujeme dôležitosť komunikácie s našimi klientmi, vďaka čomu môžeme zistiť ako najlepšie uspokojiť ich potreby. Pre startupy tomu nie je inak, kde spokojný a tým aj platiaci klient neodmysliteľnou súčasťou pre úspech. Startupy musia „stráviť čas“ so svojimi potenciálnymi zákazníkmi, musia zistiť ktoré z ich potrieb nie sú trhom vyplnené a či startupový projekt bude schopný túto medzeru vyplniť. Tu je však dôležité vedieť správne a efektívne preskúmať trh.
  2. To nás privádza k ďalšiemu bodu a tým je nebáť sa pýtať otázky a hľadať rady. Hádam najlepší spôsob je poučiť sa na vlastných chybách, ale tento spôsob môže byť drahý. Startupy vznikajú a zanikajú už dlhšiu dobu, preto tipov a rád pre začínajúcich podnikateľov je neúrekom, hlavne v otázkach legislatívy, manažmentu, účtovníctva, či hľadania talentu pre rozvíjajúci sa projekt.
  3. Firemná kultúra je veľmi dôležitá pre rozvíjajúci sa startup. Zakladatelia nedokážu robiť všetku prácu sami. Avšak predovšetkým, noví ľudia vnesú do projektu svoju vlastnú percepciu, kreativitu, či identifikáciu a zhmotnenie príležitostí, ktoré by samotní zakladatelia mohli prehliadnuť. Prilákať takýchto ľudí môže startup lukratívnym pracovným prostredím.
  4. Adaptácia – Najväčšia výhoda startupu oproti zabehnutej firme je jeho schopnosť rýchlej adaptácie. Nákladné auto sa z bodu A do bodu B dostane pomaly avšak je nutne povedať, že bezpečnejšie. Malé auto (startup), je agilnejšie, prispôsobivejšie a hlavne rýchlejšie. Startupy sú schopné priniesť zákazníkom požadovanú hodnotu v novom trhu a atakovať tak zisk omnoho rýchlejšie. Preto je nutné aby startupy sa nebáli reagovať na vyvíjajúci sa trh.
  5. V neposlednom rade by sme radi motivovali začínajúce startupy´, aby sa nebáli kontaktovať investora. Do určitej miery sa dá povedať, že so zdravou drzosťou sa akýkoľvek projekt môže dopracovať k potrebnému kapitálu na jeho rozvíjanie. Mnoho úspešných podnikateľov začínalo v minulosti so „startupmi“ , ktoré zlyhali. I keď u jedného investora zlyháte, ochota investovať spojená s rastúcim počtom investorov hrá do kariet ďalšiemu pokusu.

Chyby, ktorým by sa mali startupy vyvarovať

Investor pochopiteľne chce vedieť ako je s jeho prostriedkami nakladané a má na to plné právo. Preto je nutné sa nebáť "inšpekcie" zo strany investora. Spätná väzba, aj keď od investora, ktorý môže byť v danom poli podnikania laik, môže byť pre startup prospešná. Keď už nič iné, tak aj tu platí, že dve hlavy dokážu vymyslieť viac ako jedna.

S tým je spojená kritika, ktorú vám môže investor alebo trh udeliť. Neignorujte ju, ale snažte sa ju konštruktívne využiť. Aj keď sa môže zdať, že kritika je neopodstatnená alebo bezpredmetná, umožní vám to uvedomiť si problémy, ktoré môžu prísť v budúcnosti.

Keď prídete pred investora, je potrebné mať pripravený biznis plán s nastavenými termínmi a dátumami (i keď len odhadovanými). Tým investorovi ukážete, že máte jasný ciel s jasnými métami.

Nebojte sa marketingu. Aj predtým ako prídete za investorom sa dá propagovať svoj projekt lacno a efektívne a to predovšetkým cez sociálne siete. To však neznamená, že by ste mali svoj produkt otvárať skôr, ako ste nato pripravení. Inak si môžete pokaziť svoju reputáciu ešte predtým ako kompletnú a zamýšľanú službu či produkt ukážete.

Zdroj: Rudolf Vrábel, analytik J&T Banky

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov od SBA: uhradí poradenstvo aj účasť na podujatí

V rámci iniciatívy Startup Sharks majú začínajúci aj budúci podnikatelia možnosť získať podporu na rozbehnutie svojho nápadu. Aké kritériá treba spĺňať a do kedy treba zaslať žiadosť?

Podpora startupov: príležitosť vzdelávania aj získania partnerov

Začínajúce startupy a inovatívne projekty majú možnosť získať podporu, kontakty či investorov. Blíži sa 12. kolo súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad?“

Umelá inteligencia pre život bez bariér: grantový program ponúka príležitosť aj slovenským startupom

Grant od spoločnosti Microsoft ponúka príležitosť aj pre slovenské startupy. O čo ide a čo môžete získať?

Podpora startupov: SBA im uhradí náklady spojené s účasťou na medzinárodných podujatiach

Startupy, ale aj zabehnuté podniky a nepodnikatelia majú šancu zúčastniť sa inovatívnych alebo technologických podujatí za nižšie náklady. Kto o podporu môže žiadať? Čo všetko SBA uhradí?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky