5 rád pre statupy

Rád, ktoré by sa dali poskytnúť začínajúcim startupom je nespočetne veľa. O niekoľko tipov sa s nami podelil zástupca jedného z partnerov najväčšej podnikateľskej súťaže Podnikateľský nápad roka.

5 rád pre startupy

  1. Komunikácia s trhom, teda s potenciálnymi zákazníkmi. Ako privátna banka si uvedomujeme dôležitosť komunikácie s našimi klientmi, vďaka čomu môžeme zistiť ako najlepšie uspokojiť ich potreby. Pre startupy tomu nie je inak, kde spokojný a tým aj platiaci klient neodmysliteľnou súčasťou pre úspech. Startupy musia „stráviť čas“ so svojimi potenciálnymi zákazníkmi, musia zistiť ktoré z ich potrieb nie sú trhom vyplnené a či startupový projekt bude schopný túto medzeru vyplniť. Tu je však dôležité vedieť správne a efektívne preskúmať trh.
  2. To nás privádza k ďalšiemu bodu a tým je nebáť sa pýtať otázky a hľadať rady. Hádam najlepší spôsob je poučiť sa na vlastných chybách, ale tento spôsob môže byť drahý. Startupy vznikajú a zanikajú už dlhšiu dobu, preto tipov a rád pre začínajúcich podnikateľov je neúrekom, hlavne v otázkach legislatívy, manažmentu, účtovníctva, či hľadania talentu pre rozvíjajúci sa projekt.
  3. Firemná kultúra je veľmi dôležitá pre rozvíjajúci sa startup. Zakladatelia nedokážu robiť všetku prácu sami. Avšak predovšetkým, noví ľudia vnesú do projektu svoju vlastnú percepciu, kreativitu, či identifikáciu a zhmotnenie príležitostí, ktoré by samotní zakladatelia mohli prehliadnuť. Prilákať takýchto ľudí môže startup lukratívnym pracovným prostredím.
  4. Adaptácia – Najväčšia výhoda startupu oproti zabehnutej firme je jeho schopnosť rýchlej adaptácie. Nákladné auto sa z bodu A do bodu B dostane pomaly avšak je nutne povedať, že bezpečnejšie. Malé auto (startup), je agilnejšie, prispôsobivejšie a hlavne rýchlejšie. Startupy sú schopné priniesť zákazníkom požadovanú hodnotu v novom trhu a atakovať tak zisk omnoho rýchlejšie. Preto je nutné aby startupy sa nebáli reagovať na vyvíjajúci sa trh.
  5. V neposlednom rade by sme radi motivovali začínajúce startupy´, aby sa nebáli kontaktovať investora. Do určitej miery sa dá povedať, že so zdravou drzosťou sa akýkoľvek projekt môže dopracovať k potrebnému kapitálu na jeho rozvíjanie. Mnoho úspešných podnikateľov začínalo v minulosti so „startupmi“ , ktoré zlyhali. I keď u jedného investora zlyháte, ochota investovať spojená s rastúcim počtom investorov hrá do kariet ďalšiemu pokusu.

Chyby, ktorým by sa mali startupy vyvarovať

Investor pochopiteľne chce vedieť ako je s jeho prostriedkami nakladané a má na to plné právo. Preto je nutné sa nebáť "inšpekcie" zo strany investora. Spätná väzba, aj keď od investora, ktorý môže byť v danom poli podnikania laik, môže byť pre startup prospešná. Keď už nič iné, tak aj tu platí, že dve hlavy dokážu vymyslieť viac ako jedna.

S tým je spojená kritika, ktorú vám môže investor alebo trh udeliť. Neignorujte ju, ale snažte sa ju konštruktívne využiť. Aj keď sa môže zdať, že kritika je neopodstatnená alebo bezpredmetná, umožní vám to uvedomiť si problémy, ktoré môžu prísť v budúcnosti.

Keď prídete pred investora, je potrebné mať pripravený biznis plán s nastavenými termínmi a dátumami (i keď len odhadovanými). Tým investorovi ukážete, že máte jasný ciel s jasnými métami.

Nebojte sa marketingu. Aj predtým ako prídete za investorom sa dá propagovať svoj projekt lacno a efektívne a to predovšetkým cez sociálne siete. To však neznamená, že by ste mali svoj produkt otvárať skôr, ako ste nato pripravení. Inak si môžete pokaziť svoju reputáciu ešte predtým ako kompletnú a zamýšľanú službu či produkt ukážete.

Zdroj: Rudolf Vrábel, analytik J&T Banky

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Startup Sharks pomáha firmám preraziť v zahraničí

Ako v praxi funguje podporný program, ktorý využívajú stovky slovenských startupov? Slovak Business Agency podporuje v rámci iniciatívy Startup Sharks pestrú škálu inovatívnych projektov. Vyrásť pomohli výrobcovi displayov aj ručne vyrábaných prírodných sviečok.

Ukážte svoj start-up svetu! SBA vám uhradí náklady

Plánujete sa zúčastniť technologického eventu? Potrebujete nadviazať kontakty pre ďalšiu expanziu? Náklady už nemusíte znášať sami, väčšinu z nich vám totiž vie preplatiť SBA z programu Startup Sharks.

Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?