Zdravé pracovisko – ako si zriadiť ergonomickú kanceláriu?

V práci trávime tretinu svojho dňa, niekedy aj viac. Mnohí z nás v sede za počítačom. Ako si zariadiť kanceláriu tak, aby sme predišli chorobám z povolania?

Zdravotné ťažkosti a choroby z povolania určite nemožno podceňovať. Môžu narobiť problémy nielen v práci, ale aj v súkromnom živote. Preto by sme sa im mali snažiť predísť napríklad aj správnym navrhnutím kancelárie.

Nižšie odporúčania vychádzajú z odpovedí ergonomičky Nikoly Čmelíkovej.

Základom zdravého pracoviska je zdravotná stolička

Kancelárska stolička by mala byť nastaviteľná výškovo aj v rámci operadla. Potrebné sú podpery predlaktí a vhodné zakrivenie ako opora driekovej a krčnej časti chrbtice. Dbať by ste mali aj na zaoblenie prednej hrany sedadla.

Pre bežné sedavé zamestnanie postačí stolička s ergonomickým tvarom, ktorá má aj bedrovú oporu. Na kvalitnej stoličke s odolným čalúnením by sa nemalo šetriť v profesiách, ktoré trávia celý pracovný čas pri sedení za počítačom, ako napríklad v IT sektore.

Siahnuť však nemusíte len po klasickej stoličke. Príjemnou zmenou môže byť fitlopta, ktorá človeka núti dynamicky udržiavať rovnováhu. Určite však nie je vhodná na celodenné sedenie – ideálna dĺžka je jedna až dve hodiny. Ďalšou alternatívou je balančná stolička, názory na ňu sa však rôznia. Nakoľko je človek neustále nútený na nej udržiavať polohu, je ťažko zhodnotiť, či sedenie na nej počas celej pracovnej dobe je možné odporučiť.

Sedavé zamestnanie vedie k rôznym zdravotným problémom spájaným najmä s chrbticou  a nedostatočným držaním vzpriamenej polohy. Pri sedení je preto potrebné riadiť sa niekoľkými pravidlami. Dodržiavaním pravých uhlov pod kolenami a medzi trupom a stehnami zabezpečíme prekrvenie dolných končatín a oporu pre zvyšok tela. Pravý uhol by mal byť tiež dodržaný v lakťoch, ak predlaktia pokladáme na plochu stola. Chodidlá by mali byť položené na zemi.

Zdravý pracovný stôl

Kancelársky stôl by mal byť výškovo nastaviteľný, aby dokázal vyhovieť výškovým predispozíciám človeka. Umožňuje tak aj zmenu polohy – z práce v sede na prácu v stoji.

Zanedbávať by sme nemali ani správne umiestnenie pracovných pomôcok na stole. Obrazovka počítača má byť vzdialená cca 50 cm od očí a horný okraj by mal byť v rovine očí. Nevyhnutnosťou by mala byť podložka pre zápästie, ktorá slúži ako prevencia pred syndrómom karpálneho tunela. Myš by mala mať vhodnú veľkosť pre dlaň daného pracovníka.

Článok pokračuje pod reklamou

Farby a osvetlenie na zdravom pracovisku

Osvetlenie by malo mať dostatočný rozptyl a pri výbere je dôležité dať si pozor na jeho teplotu. Veľmi nevhodné sú príliš studené alebo naopak príliš teplé tóny. Môžu pôsobiť rušivo. 

V pracovných priestoroch, ktoré neposkytujú dostatok denného svetla, by sa mala teplota osvetlenia čo najviac približovať dennému, čiže asi 4000 – 5000 Kelvinov. Rozptyl a intenzita by mala byť nad 500 luxov, no nie viac ako 900.

Prečítajte si tiež

Pracovný výkon sa dá ovplyvňovať aj farbami. Zvyšujú ho napríklad intenzívne farby ako jasno modrá, zelená, oranžová až výrazne žltá. Upokojujúco naopak pôsobí hnedá alebo zelená.

Farbu a materiál treba zohľadňovať aj pri výbere nábytku. Mal by mať matnú povrchovú úpravu, aby neodrážal svetlo a nespôsoboval nepríjemné oslnenie. Vhodné sú neutrálne farby.

Zdravé pracovisko potrebuje aj vhodné klimatické podmienky

Dôležitá je nielen optimálna teplota, ale aj vlhkosť a primeraná rýchlosť prúdenia vzduchu. Nájsť ideálne riešenie môže byť v dnešnej dobe veľkým problémom najmä pri tzv. openspaceoch, keďže každému vyhovuje niečo iné a vlhkosť s teplotou sa nedajú samostatne regulovať.

Vlhkosť vzduchu sa však musí pohybovať v rozmedzí 30 – 70 % a teplota od 20 do 27 °C. Ideálnou teplotou je 23 °C a vlhkosť, ktorá neklesne pod 40 %.

Vyústenie klimatizácie by nemalo byť inštalované priamo nad pracovnými stolmi, rovnako vetranie by nemalo byť zdrojom prievanu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Motivácia zamestnávať mladých ľudí: firmy dostanú príspevok

Projekt Právo na prvé zamestnanie má pomôcť tvorbe pracovných miest pre mladých nezamestnaných. Výška príspevku, podmienky aj info o ďalších projektoch na podporu zamestnania.

Zvýšenie dôchodkov pracujúcim dôchodcom za rok 2023

Koho sa zvýšenie týka, kedy bude vyššia dávka vyplatená a treba o niečo žiadať? Informácie aj o podmienkach, kedy možno počas poberania dôchodku pracovať.

Ženy zarábajú menej ako muži: platové rozdiely rieši aj smernica EÚ

Ženy nielen na Slovensku, ale aj v celej EÚ zarábajú stále výrazne menej ako muži. Čím je to spôsobené, ako problematiku rieši legislatíva a čo prinesie nová európska smernica?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky