Zapper: Od nechcených kníh a DVD k biznisu so secondhand Legom

Zapper spustili v roku 2011 Ben Hardyment a Mat White z Veľkej Británie. Prostredníctvom svojej webstránky zapper.co.uk vykupujú knihy, CD a DVD disky, Lego, mobily a elektroniku, ktoré predávajú ďalej. Výhodou oproti konkurencii alebo kamenným bazárom je jednoduchý proces.

Záujemca naskenuje cez svoj smartfón čiarový kód na predmete, ktorý chce predať. V rovnakom momente dostane cenu za akú je Zapper ochotný daný predmet vykúpiť. Ak sa vám cena pozdáva, stačí nechcenú knihu alebo mobil zabaliť a poslať do Zapperu. Poštovné samozrejme hradí Zapper. Na výber sú aj odberné miesta, kam môžete veci zaniesť, ak je to pre vás výhodnejšie ako chodiť na poštu.

Ben spolu s Matom mali pred založením Zapperu množstvo skúseností s online biznisom a programovaním. Ben naprogramoval prvú online požičovňu filmov vo Veľkej Británii, ktorú od neho odkúpil lovefilm.com. Do Zapperu vložili viac technické skúsenosti a čas ako financií.

Financie

Za prvého pol roka existencie mal Zapper viac ako 5,000 zákazníkov a ku koncu prvého roku prevádzky dosiahli mesačné tržby 150,000 libier. Spoločnosť nikdy nepristúpila na dohodu s väčším investorom a financovanie je stále v rukách pár „drobných“ investorov. Pravdepodobne v rámci marketingovej stratégie sa veľa písalo o vstupe veľkého investora, ale tento obchod nikdy nebol uzavretý. Vlastníci toto rozhodnutie obhajujú tým, že im ostala v rukách väčšia schopnosť a flexibilita prispôsobovať sa rýchlo trhu. Napríklad rožšírenie biznisu o výkup Lega, ktoré na prvý pohľad vôbec nevyzerá ako skvelá príležitosť na podnikanie.

Biznis so secondhand Legom

V roku 2015 Zapper rozšíril svoje portfólio a začal vykupovať Lego. Vo Veľkej Británii je dopyt po secondhand Legu ako medzi obyčajnými ľuďmi, tak u zberateľov. Lego vykupuje po kilách za cenu 3.50 libry za kilo. Cieľom je umožniť odrasteným deťom predať svoje hračky a upratať si tak svoju izbu a na druhej strane pomôcť rodinám s malými deťmi, ktoré takto ušetria.

Program na výkup Lega má aj svoju charitatívnu rovinu. Predajca má možnosť priamo venovať svoje peniaze za odpredaj na charitu, plus časť peňazí získaných druhotným predajom venuje na charitu Zapper. Tento program naštartoval šéf biznis developmentu Patrick Neill a teší sa veľkému záujmu verejnosti a médií, čo prináša do spoločnosti množstvo neplatenej reklamy.

Patrick Neill opisuje netradičný dopyt po použitých Lego kockách: „Sú ľudia, ktorí stavaju z Lega veľké stavby, napríklad model mesta. Aby ušetrili, kocky, ktoré sú vo vnútri stavby a nie sú vidieť, sú práve secondhand kocky kúpené cez Zapper.“

Okrem Lega sa Zapper začal orientovať aj na výkup elektroniky a mobilov. Za Samsung Galaxy S5 vám Zapper aktuálne ponúkne 123 libier. Otázne je, či za takúto cenu svoj mobil Zapperu niekto aj naozaj predá.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?

Darčeky, pozvánky či menovky pre svadobných hostí: originálne nápady podnikateľov

Aby každá svadba bola nezabudnuteľnou pre ženícha, nevestu aj hostí, podnikatelia prichádzajú s rôznymi kreatívnymi nápadmi a produktmi. Čo netradičné ponúkajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky