Namiesto plastov obal z húb – startup svojím alternatívnym materiálom ohúril svet

Jednou z ekologickejších náhrad plastov môže byť mycélium. Dokazuje to startup Ecovative Design – nejde však len o obaly, z mycélia vyrábajú aj mäso.

Plasty majú vo svete čoraz viac náhrad. Jednou z nich je aj úplne rozložiteľná alternatíva z mycélia (tzv. podhubie – zhluk vzájomne prepletených vlákien, charakteristický pre huby a niektoré baktérie). Tento materiál však má využitie aj v inej oblasti – môže napríklad nahradiť aj mäso. Myšlienky sa chopili dvaja vysokoškoláci a prírodný materiál začali využívať v rôznych inovatívnych nápadoch.

Vlastnosti mycélia zaujali jedného zo zakladateľov už v detstve

V roku 2007, počas štúdia na univerzite v New Yorku, začali spolužiaci Eben Bayer a Gavin McIntyre experimentovať s hubami. Viedlo ich k tomu aj to, že Eben vyrastal na rodinnej farme vo Vermonte, kde skúmal mycélium (koreňovú štruktúru húb) – tzv. „prírodné lepidlo“. A tak počas kurzu, ktorý bol zameraný na vynálezy, spolužiaci vyvinuli a patentovali metódu pestovania izolácie na báze húb. Dvojica si rýchlo uvedomila potenciál tohto nápadu a vydala sa na cestu riešenia environmentálnych výziev prostredníctvom biológie – rozbehla startup s názvom Ecovative Design.

Mycélium ako 100 % kompostovateľná alternatíva nielen k plastom

Britský spravodajský a mediálny web The Guardian odhaduje, že popredné britské supermarkety každý rok vyprodukujú viac ako 800 000 ton odpadu z plastových obalov. Na rozdiel od plastov je však mycélium prírodný materiál, ktorý sa ľahko rozkladá a kompostuje. Podľa zistení zakladateľov startupu Ecovative Design, vďaka mycéliu je možné vytvoriť ekologickejšie alternatívy k plastom, koži či obalom z polystyrénu. Namiesto ropy sa pri ich výrobe môže využívať taktiež rastlinný odpad ako šupky semien či drevná biomasa. To znamená, že vstupné suroviny je možné pestovať kdekoľvek a navyše sú stopercentne kompostovateľné. Spoločnosť Ecovative Design tak chce pomôcť zachrániť planétu znížením používania plastov, no tiež zabrániť zabíjaniu zvierat – mycélium totiž môže byť alternatívou aj k živočíšnemu mäsu.

Článok pokračuje pod reklamou

Firma Ecovative Design prišla na trh s vlastnými produktmi, no ponúka aj výrobné licencie

Zakladatelia startupu Ecovative Design spojili skupinu inžinierov, biológov, umelcov a dizajnérov zameraných na vývoj materiálov šetrných k životnému prostrediu, aby spoločnými silami zrealizovali svoj projekt. Postupne začali z mycélia vytvárať materiály novej generácie, ktoré sprístupnili všetkým – od miestnych výrobcov až po firmy v priemyselnom odvetví. Rovnako ponúkli možnosť získať licencie na jednotlivé výrobné technológie.

Ide napríklad o technológiu MycoComposite, zameranú na výrobu zmesi z konope a mycélia. Tá slúži ako izolácia, ktorá slabo horí a dobre tlmí zvuk. Touto technológiou sa vyrába aj plne kompostovateľné „hubové balenie“ na rôzne výrobky.

Ďalšia výrobná technológia má názov AirMycelium – ide o pestovanie a usmerňovanie rastu mycélia tak, aby mohli vzniknúť nové materiály – tie nájdu využitie ako v módnom priemysle (napr. na výrobu penovej izolácie), tak aj v potravinárskom priemysle (napr. mycéliová slanina – je slaná, chrumkavá, obsahuje 9 esenciálnych aminokyselín, vďaka čomu je zdrojom bielkovín, a navyše je bez alergénov).

Trh uvítal ekologický nápad, ktorý môže pomôcť planéte

Zakladatelia startupu Eben a Gavin nemali problémy s prilákaním investorov a ani s konkurovaním odvetviu výroby plastov. Už v roku 2008 vyhrali 500 000 eur v jednej z najväčších svetových súťaží v oblasti udržateľných inovácií Green Challenge, financovanej holandskou lotériou. Po tejto výhre nasledovali dohody s veľkými spotrebiteľskými značkami a spoločnosť taktiež získala mnoho grantov.

Investori 3M New Ventures, nadácia DOEN a Rensselaerský polytechnický inštitút (RPI) vložili do Ecovative Design viac ako 20 miliónov dolárov (približne 17,6 milióna eur).

V roku 2012 si zakladatelia splnili sen o nahradení polystyrénu a iných ropných materiálov v priemyselnom odvetví. Uzavreli licenčnú dohodu s výrobcom obalov Sealed Air Corporation.

Postupne sa technológie od Ecovative Design dostali do viac ako 30 krajín sveta, kde ich začali na základe získaných licencií využívať spoločnosti zamerané na výrobu mycéliových materiálov. Spoluprácu taktiež nadviazali s desiatkami firiem (od potravinárskeho či módneho priemyslu až po lodnú dopravu) oceňujúcich výrobu, ktorá obohacuje biosféru planéty namiesto toho, aby ju degradovala.

Rastúci úspech a dosah startupu Ecovative Design v sebe nesie veľký potenciál – môže ešte zásadne ovplyvniť našu spoločnosť a obmedziť používanie plastov. Príbeh spoločnosti je napokon inšpiratívny nielen samotným produktom, ale aj tým, že jej základy vznikli na rodinnej farme.

Zdroje: ecovativedesign.com, atlasofthefuture.org, linkedin.com, startupstories.in, thebusinesspress.in

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky