Ekológia - správajte sa zodpovedne aj vo svojom podnikaní

Zbytočným plytvaním papierom každodenne produkujeme nadmerné množstvo odpadu. Ako eliminovať spotrebu papiera v pracovnom prostredí a ušetriť tak náklady aj životné prostredie?

Papierenský priemysel patrí medzi veľké odvetvia ekonomiky a má neuveriteľný dopad na životné prostredie. Napríklad v USA tvorí papier až 25 % z celkového odpadu. V dnešnom svete, ktorý ovládajú technológie, vieme efektívne vykonávať množstvo činností pár klikmi na smartfóne alebo či počítači. Je teda na mieste sa zamyslieť nad tým, kedy je tlač rôznych dokumentov len zbytočné plytvanie papierom, ktoré zároveň aj zvyšuje náklady. Prinášame niekoľko tipov.

Odpad

Všadeprítomný papier tvorí nadbytočný odpad. V celosvetovom meradle je papierenský priemysel zodpovedný za 26 % odpadu. Farby a atrament skrz skládky znečisťujú pôdu a vodné plochy. Recyklácia je všeobecne úspešným nástrojom na minimalizovanie odpadu. V prípade papiera to ale nie je celkom pravda.

V priebehu procesu recyklácie papiera sa musí z neho odstrániť atrament, čo vedie k tvorbe nebezpečného odpadu - tvorí až 22 % z celkovej hmotnosti odpadu. Na druhej strane je to stále najviac ekologický a najmenej komplikovaný spôsob.

Pracovné prostredie

Papier ako nosič dát má veľkú výhodu. Síce sa dá ľahko zničiť, ale pri technických problémoch zaručene nestratíte informácie. Šanón plný papierov je oveľa ťažšie odcudziť než malé a nenápadné USB.

Vedeli ste, že na výrobu jedného papiera formátu A4 je potrebných 5 až 10 litrov vody?

Priemerný Čech spotrebuje 130 kg papiera ročne. Slovák o polovicu menej. Naopak, v Rakúsku a Nemecku je to až 230 kg. Štatistiky naznačujú, že čím je krajina vyspelejšia, tým viac papiera spotrebuje.

V krajinách s vysokou životnou úrovňou je viac prosperujúcich firiem. Čo znamená viac reklamy, viac zamestnancov a viac papiera. Ako zamestnávateľ môžete podniknúť niekoľko krokov a minimalizovať tak odpad. Priblížme si problematiku bližšie.

Ekologická kancelária

Úplná eliminácia papiera v pracovnom prostredí nie je možná. Avšak malými krokmi môžete prispieť k lepšej budúcnosti.

  • Zadovážte koše na recyklovaný papier - dôležitú úlohu hrá počet kontajnerov a ich dostupnosť. Ak je nádoba dobre umiestnená zamestnanci majú tendenciu triediť až 85 % - 94 % papiera.
  • Zapojte kolegov - využite školenia a motivačné programy.
  • Nezabudnite recyklovať aj skartovaný papier.

Využívajte dostupné technológie a reklamné letáky netlačte

Reklamné letáky v dnešnej dobe tvoria iba zbytočný a nepotrebný odpad. Vybrané obchodné reťazce už zrušili distribúciu letákov do schránok. Reklamu a marketing efektívne presunuli do online priestoru.

Priestor pre reklamu majú obchody nielen na svojich oficiálnych webových stránkach a sociálnych sieťach. Počas pandémie prišiel projekt Kimbino s novinkou, ako uľahčiť supermarketom dostať svoje reklamné ponuky bližšie k spotrebiteľom. Letáky s ponukou supermarketov už neskončia v koši, v prírode či na chodbe bytovky. Pokiaľ majú zákazníci záujem o akcie a novinky v konkrétnom obchode, nájdu všetky plagáty na jednom mieste, a to v digitálnej podobe.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako nám prezradila brand manažérka Kristína Cvečková, ide o jednoduchý proces registrácie, pričom obchodníci majú vďaka registrácii taktiež kontrolu nad všetkým zverejneným reklamným materiálom svojej značky, pretože si ho sami nahrávajú. Po vytvorení užívateľského účtu môžu navyše sami upravovať svoje otváracie hodiny a doplniť existujúce pobočky.

Uvedomelý prístup k životnému prostrediu môže ušetriť aj vašu peňaženku. Vďaka využívaniu online dokumentov a prezentácií, ušetríte na kúpe papiera, kancelárskych potrieb a v neposlednom rade ušetríte aj pri tlačení dokumentov či poznámok.

Papier - tichá ekologická hrozba

Prínos moderných technológií do priemyslu vytvoril z papiera veľmi lacnú komoditu. Tento fakt spôsobil obrovskú spotrebu papiera a následne nadmerný odpad. Za posledných 40 rokov sa spotreba papiera zvýšila o 400 %. Papierenský priemysel využíva takmer polovicu drevín, s ktorými sa obchoduje vo svete.

Buďte súčasťou zmeny

Zamyslite sa, koľko papiera potrebujete naozaj použiť. Je nákupný zoznam či odkaz naozaj nutné napísať na kus papiera, ktorý následne vyhodíte? Predstavte si, koľko poznámok si urobíte za mesiac. Aj v kanceláriách, kde je práca s papierom nutná, je možné správať sa ekologicky.

Prečítajte si tiež

Svet čelí ekologickej hrozbe. Už v dnešnej dobe vidíme vážne následky znečistenia. Je našou kolektívnou povinnosťou zachovať celistvosť ekosystému. Nemusíte konať veľké hrdinské gestá. Stačia maličkosti, ako napríklad zníženie produkcie odpadu vo vašej kancelárii, či domácnosti.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s Kimbino.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ekologické projekty hýbu aj slovenským podnikateľským prostredím

Že sa oplatí myslieť na ekológiu aj v biznise, dokazujú viaceré úspešné projekty. Aké inovácie vymysleli slovenskí podnikatelia a akú podporu môžu zelené podniky získať?

Novela Zákona o odpadoch: prečo robí vrásky výrobcom aj Protimonopolnému úradu?

So zmenami v odpadovej legislatíve nesúhlasia výrobcovia, zamestnávatelia ani Protimonopolný úrad. V čom je problém a aký dopad môže mať na podnikateľské prostredie?

Povinnosti výrobcov elektrozariadení: ako si s nimi poradiť?

Činnosť výrobcov elektrozariadení sa spája s viacerými povinnosťami, okrem iného aj s odpadovými. V čom môže pomôcť organizácia zodpovednosti výrobcov?

Študenti s potenciálom dobiť medzinárodný trh: v škole vyrábajú vlastný ekologický čistič

Košickí študenti získali Európsku cenu za ekologické podnikanie. Školské podnikanie plánujú premeniť na reálny biznis a so svojím ekologickým čističom chcú preraziť aj v zahraničí.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky