Venture kapitál slúži na financovanie perspektívnych, avšak rizikových projektov

Charakteristika venture kapitálu – jeho špecifiká a firmy, pre ktoré je vhodný.

Venture kapitál možno preložiť ako rizikový, resp. dobrodružný kapitál. Tento preklad presne vystihuje jeho charakter. Podľa európskej asociácie private equity a venture kapitálu (Invest Europe) ide o taký typ investícií, ktoré sú zamerané najmä na startupy - teda začínajúce podniky s inovatívnymi produktmi alebo službami, ktoré potrebujú financie na to, aby mohli preraziť na trh a rýchlo rásť. Príkladmi zo slovenského trhu sú investície do spoločností Datamolino, Photoneo či Profesia.

Podľa štatistík v posledných rokoch najčastejšie smerujú do segmentu internetu, starostlivosti o zdravie a mobilných aplikácií.

Prečo sa u nás tento kapitál prekladá ako rizikový? Ide o kapitál vložený do nových začínajúcich podnikov, u ktorých sa predpokladá síce rýchly rastový potenciál, no pre banky, ale aj investorov predstavujú možnosť straty. Pre investorov sú tieto podniky zároveň zaujímavou príležitosťou, ako zhodnotiť ich voľné peňažné prostriedky. Investori sú ochotní podstupovať vysoké riziko, pretože novému produktu či službe veria a myslia si, že aj za cenu veľkého rizika na projekte zarobia. Za svoj vklad získavajú zvyčajne menšinový podiel, ktorý po istom čase predajú pôvodným vlastníkom alebo ho ponúknu ďalšiemu investorovi.

O významnej úlohe rizikového kapitálu pre rozvoj spoločností svedčí aj skutočnosť, že z každoročného množstva cca šesťstotisíc novozaložených spoločností v USA je síce len približne jedna šestina v čase založenia financovaná rizikovým kapitálom, avšak z tejto relatívne malej skupiny firiem sa mnohé dokážu prepracovať až do štádia, kedy vstúpia na burzu. Od roku 1999 bolo každoročne v priemere až 60 % spoločností uvádzaných na burzy v USA financovaných rizikovým kapitálom. Takže firmy financované rizikovým kapitálom dokážu byť v priemere podstatne úspešnejšie než ostatné spoločnosti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky