Firmy so ženami vo vedení môžu od nového fondu ESPIRA získať kapitál

Na slovenský a český trh prichádza začiatkom decembra nový private equity fond ESPIRA, ktorého je cieľom investovať do firiem, ktoré majú vo vedení zastúpené aj ženy. Zameriava sa na malé a stredné podniky, do ktorých rozvoja plánuje vložiť kapitál v hodnote 30 miliónov EUR.

Za ESPIROU stoja skúsené ženy z investičného biznisu

Na československom finančnom trhu sa otvára ďalšia možnosť ako získať rozvojový kapitál pre firmy. Prichádza s ňou firma ESPIRA Investments, ktorú založili dve skúsené investičné manažérky Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová aktorá sa zameriava na investovanie rastového kapitálu do malých a stredných podnikov v strednej Európe. Prvý private equity fond ESPIRA Fund I bol otvorený 1. decembra 2017, a je unikátny tým, že je zameraný na firmy, ktoré majú vo vedení zastúpené aj ženy. Tento fond, ktorý je prvým svojho druhu v strednej Európe vznikol s podporou programu Horizont 2020, inovatívneho programu Európskej únie a Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Celkovo chce ESPIRA Fund I zainvestovať do MSP približne 30 miliónov EUR.

Prečo sú ženy vo vedení pre ESPIRU dôležitou podmienkou?

Jednou z podmienok investície je, aby spoločnosť mala diverzifikované vedenie – teda aspoň 25 % tvorili ženy. „V prípade, že nás osloví firma, ktorá ženy zatiaľ vo vedení nemá, my svojim vstupom diverzitu prinesieme. Našou víziou je podporovať malé a stredné podniky fungujúce v tradičnejších sektoroch ako sú napr. služby alebo výroba. V nich však 70 % nákupov obstarávajú práve ženy a preto si myslíme, že firmy, ktoré majú svojho najväčšieho zákazníka zastúpeného vo svojom rozhodovaní dokážu byť úspešnejšie. Štúdie ukazujú, že takéto firmy dosahujú až o viac ako 50 % vyššiu ziskovosť,“ vysvetľuje Andrea Ferancová Bartoňová.

ESPIRA je určená pre MSP z tradičného odvetvia, no s unikátnym nápadom

Okrem podmienky diverzity vedenia, musí mať záujemca o private equity kapitál aj unikátny nápad, nadšenie pre produkt, overený biznis model, tržby v hodnote približne 2 milióny EUR a samozrejme dobré finančné výsledky. Dôležité je aj regionálne umiestnenie, pretože zatiaľ ESPIRA investuje v Čechách a na Slovensku. „Firmy aktívne vyhľadávame na základe ich predmetu podnikania a finančných ukazovateľov, ale zároveň nás kontaktujú aj samotné firmy, a to na priamo alebo prostredníctvom poradcov. záujemca. Priemerná výška investície, s ktorou môžu firmy rátať je 1 – 3 milióny eur, pričom celý proces vstupu investora môže trvať niekoľko týždňov. Často to záleží na rýchlosti rozhodovania podnikateľa ako aj pripravenosti danej firmy,“ hovorí Andrea Ferancová Bartoňová.

Private equity fond ESPIRA plánuje do firiem vstupovať buď ako významný minoritný investor alebo ako majoritný v prípade potreby väčších investícií, ktoré majú slúžiť k ďalšiemu rastu či už formou expanzie na zahraničný trh alebo prostredníctvom akvizície. „Pre našu stratégiu je veľmi dôležité, aby zakladateľ naďalej zostal vo firme ako spoluvlastník a venoval sa jej ďalšiemu rozvoju. Rozhodne nechceme firmy preberať,“ vysvetľuje Ferancová. Investičný horizont fondu ESPIRA je 3 – 6 rokov, čo je typické pre inštitucionálne private equity fondy.. A čo môže spoločnosť získať od fondu ESPIRA okrem potrebnej investície? „Naše partnerské firmy budú môcť získať veľa výhod, ktoré plynú z komplexnej podpory finančného investora vrátane našich dlhodobých skúsenosti a kontaktom, ktorý im umožní ďalej sa rozvíjať a uspieť v konkurencii. Konkrétna podoba sa odvíja od potrieb danej firmy a vzájomnej dohody s podnikateľom či podnikateľkou,“ dodáva na záver Andrea Ferancová Bartoňová.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky