Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.

Nová firma bude mať viac ako 20 % podiel na trhu

Spoločnosť HP Tronic, ktorá je prevádzkovateľom siete predajní Euronics, eshopov Kasa.cz a Hej.sk a DATART sa koncom októbra 2017 spojili. Vytvorili tak na česko-slovenskom maloobchodnom trhu so spotrebnou elektronikou subjekt s trhovým podielom 20 % a ročnými tržbami presahujúcimi 15 miliárd českých korún. Spolu budú mať viac ako 130 špecializovaných elektropredajní, ktoré navštívi cez 22 miliónov zákazníkov ročne. Transakcia bola zrealizovaná primárne vďaka finančnému vstupu fondu Genesis Private Equity Fund III, ktorý v novovzniknutom subjekte získal významný minoritný podiel. Ondřej Vičar, partner Genesis Capital, ktorá je manažérom fondov Genesis, vysvetľuje kontext celej transakcie: „Myšlienka spojenia týchto dvoch maloobchodných firiem so silnou sieťou sa intuitívne ponúkala už dávnejšie. HP Tronic už predtým vstúpil do DATARTu čiastočne v roku 2014, kedy získal 20 % podiel v spoločnosti. A keďže trh spotrebnej elektroniky je veľmi konsolidovaný a sú na ňom silné tendencie ku zlučovaniu do väčších efektívnejších celkov, fond podporil sme zámer kompletne zlúčiť HP Tronic a DATART.“

V maloobchode so spotrebnou elektronikou vidí private equity fond Genesis atraktívnu príležitosť

Vďaka účasti fondu Genesis Private Equity Fund III dokázali firmy vytvoriť subjekt so stredoeurópskym významom v oblasti maloobchodu spotrebnej elektroniky, ktorý bude pôsobiť v oblasti priameho a nepriameho predaja.

Prečo sa fond zameral práve na trh so spotrebnou elektronikou? „Fondy Genesis investujú do zaujímavých príležitostí v rôznych odboroch. Maloobchod s elektronikou bol tento krát zaujímavou príležitosťou v danej situácii a s danými účastníkmi, ktorí majú silnú pozíciu v Čechách aj na Slovensku a to nielen v priamom predaji, ale aj v e-commerce,“ hovorí Ondřej Vičar. Dôvodov vstupu investora do tejto transakcie však bolo viacero. Okrem zaujímavého trhového podielu nového subjektu, private equity fond prilákala aj kvalita manažmentu a dobré vyhliadky firmy do budúcna. Ondřej Vičar približuje dôvody rozhodnutia sa pre túto investíciu slovami: „S generálnym riaditeľom HP Tronicu, ale tiež nového subjektu, Danielom Večerom, sa poznáme už veľa rokov a máme výborné vzťahy založené na profesionalite a dôvere. Práve dôvera bola jedným z dôležitých faktorov, vďaka ktorému sa celá táto transakcia zrealizovala. Dlhšiu dobu sme diskutovali o tom, že na maloobchodnom trhu, obzvlášť na trhu s elektronikou, je silná tendencia ku zlučovaniu do väčších celkov, ktoré prinášajú vyššiu efektivitu. Potom, čo HP Tronic vstúpil čiastočne do DATARTu, sme sa rozhodli spoločne s našou podporou vytvoriť nový subjekt s presahom do strednej Európy.“

Financie fondu Genesis Capital pomôžu hlavne v rozvoji a zefektívňovaní biznisu

A načo boli financie investora pri akvizícii použité? „Prostriedky, ktoré do projektu priniesol fond Genesis Private Equity III poslúžia na konsolidáciu a majú rozvojový charakter. Boli použité na získanie podielu v DATARTe a budú určené predovšetkým na zefektívnenie celého spojeného biznisu – či už v oblasti logistiky, nových technológií obsluhy, ale aj na prípadné ďalšie akvizície,“ vysvetľuje Vičar. Prínosom investora však nie sú len financie, ale aj neoceniteľné skúsenosti. „Úloha fondu Genesis je jednak v kapitálovom posilnení, ale aj v rozsiahlych a dlhodobých skúsenostiach so zmenami a zefektívňovaním firiem, do ktorých naše fondy už v minulosti vstúpili,“ hovorí Vičar.

Private equity investor má s novovzniknutou firmou svoje plány. „Fond získal v tejto transakcii významný menšinový podiel. Z našej pozície budeme pomáhať novo vzniknutý celok rozvíjať s cieľom čo najviac zhodnotiť túto investíciu v strednodobom horizonte,“ dodáva Ondřej Vičar na záver.

Aj keď ide o náročný projekt obe spoločnosti vrátane investora veria v jeho úspech, pretože ich spája spoločná filozofia starostlivosti o zákazníka, ktorá je postavená na rovnakých hodnotách. Proces integrácie by sa mal zavŕšiť začiatkom budúceho roka, po vianočnej sezóne, ktorá je kľúčovým obdobím pre obe spoločnosti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Enterprise Investors kupuje sieť CBA Slovakia

Polish Enterprise Fund VII, private equity fond spravovaný spoločnosťou Enterprise Investors (EI), podpísal zmluvu o kúpe 100% akcií spoločnosti CBA Slovakia a.s., popredného nezávislého maloobchodného predajcu potravín na Slovensku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky