Prvá pomoc bude od 1.7.2021 prepojená na Covid automat: ako to ovplyvní nárok na príspevok?

Od čoho bude závisieť výška pomoci a ako sa podmienky prispôsobia aktualizáciám „farieb“ okresov?

Vláda v stredu, 9. júna 2021, schválila návrh na zmenu pripomienok a predĺženie obdobia realizácie projektu podpory udržania zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov. Ide o úpravu tzv. Prvej pomoci, ktorá od apríla 2020 pomáhala znížiť dopady zlej epidemiologickej situácie na Slovensku a opatrení na zamestnancov, zamestnávateľov a SZČO. Projekt sa v priebehu času menil, v októbri 2020 bol upravený na Prvú pomoc + a vo februári 2021 zasa na Prvú pomoc ++. Ďalšou úpravou si prejde v júli 2021, kedy bude napojený na jednotlivé stupne Covid automatu.

Prvá pomoc a Covid automat od 1.7.2021: rozdelenie na fázy

„Jednotlivé fázy prvej pomoci boli nastavované v závislosti od postupného negatívneho vývoja epidemiologickej situácie v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19, a s tým súvisiacim vývojom ekonomickej situácie spôsobeným zavádzaním protiepidemických opatrení v podobe uzatvorenia alebo obmedzenia činnosti niektorých zariadení,“ uvádza sa v dôvodovej správe návrhu. 

Prečítajte si tiež

Hoci vzhľadom na pozitívny trend vývoja epidemiologickej situácie a tomu prislúchajúce uvoľňovanie opatrení, ekonomika postupne ožíva, je podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny potrebné, zachovať poskytovanie pomoci zamestnávateľom a SZČO. Pomoc by mala trvať do konca roka 2021, do nadobudnutia účinnosti zákona o podpore v čase skrátenej práce, tzv. Kurzarbeit od 1. januára 2022. Prvá pomoc však bude po novom, od 1.7.2021, napojená na opatrenia podľa Covid Automatu, a to nasledovne:

  • Fáza 3 – III. a IV. stupeň varovania podľa celonárodného Covid automatu (bordová a čierna farba) → Prvá pomoc++ vrátane Opatrenia 3B;
  • Fáza 2 – I. a II. stupeň varovania podľa celonárodného Covid automatu (červená a ružová farba) → Prvá pomoc+ okrem Opatrenia 3B;
  • Fáza 1 – Nie je vyhlásený celonárodný Covid automat na I. až IV. stupni varovania a zároveň v stupni Monitoring (zelených) je najviac 39 okresovPrvá pomoc okrem Opatrenia 3B;
  • Fáza 0 – Žiaden z okresov nie je v I. až IV. stupni varovania podľa Covid automatu a zároveň v stupni Monitoring (zelených) je aspoň 40 okresovpomoc sa neuplatňuje.

Ako sa prvá pomoc prispôsobí pravidelným zmenám v Covid automate?

Covid Automat sa však aktualizuje na týždennej báze, čo by pri takomto rozdelení pomoci mohlo byť zmätočné. V dôvodovej správe sa preto uvádza, že na priradenie príslušného stupňa pre určenie fázy prvej pomoci na daný kalendárny mesiac bude rozhodujúci prevažujúci počet dní v danom stupni, pričom v prípade rovnakého počtu dní v mesiaci sa použije výhodnejší model prvej pomoci. Napríklad to môže vyzerať nasledovne:

  • Ak 17 kalendárnych dní bude rozdelenie okresov platné pre Fázu 2 a 14 kalendárnych dní pre Fázu 1, tak bude platiť Fáza 2, čiže Prvá pomoc+ okrem Opatrenia 3B.
  • Ak 14 kalendárnych dní bude rozdelenie okresov platné pre Fázu 2 a 17 kalendárnych dní pre Fázu 3, tak bude platiť Fáza 3, čiže Prvá pomoc++ vrátane Opatrenia 3B.
  • Ak 15 kalendárnych dní bude platiť rozdelenie okresov platné pre Fázu 2 a 15 kalendárnych dní pre Fázu 1, tak platiť bude Fáza 2, čiže Prvá pomoc+ okrem Opatrenia 3B .

Prechod medzi samotnými fázami medzimesačne je zároveň možný najviac o dve fázy.

Zdroj: MPSVaR
Zdroj: MPSVaR

Pokiaľ budú musieť podnikatelia zatvoriť prevádzku v rizikovom okrese po rozhodnutí hygienika, budú mať nárok na vyššiu pomoc. Podnikatelia nemusia rátať počet dní v mesiaci a zisťovať, v akej fáze sa Slovensko nachádza, zverejňovať tieto informácie bude rezort práce. Zároveň bude vyplývať zo žiadosti, v akej fáze sa krajina predchádzajúci mesiac nachádzala.


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Digitálny COVID preukaz EÚ je schválený, čo od 1. júla 2021 ovplyvní?

COVID preukaz EÚ je schválený, od 1.7.2021 uľahčí cestovanie počas pandémie. Čo bude zahŕňať, ako bude vyzerať, ako ho získať a ako bude fungovať v praxi?

Covid mapa a zmena v opatreniach od 14.6.2021

Od pondelka 14. júna 2021 sa bude meniť nielen farba okresov v Covid automate, ale aj pravidlá pre prevádzky a organizovanie hromadných podujatí.

Covid mapa a opatrenia od 7.6.2021

Od pondelka, 7. júna 2021, pribudnú v Covid mape podľa automatu zelené okresy. Väčšina Slovenska je už v žltej farbe. Čo to znamená pre podnikateľov a prevádzky?

Cestovateľský semafor 2021: ako plánovať dovolenku?

Rozdelenie krajín do troch farieb je schválené – čo by ste mali vedieť pri plánovaní dovolenky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky