Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2012

Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2012 je povinný podať zamestnávateľ, ktorý vyplácal počas roka 2012 príjmy zo závislej činnosti svojim zamestnancom. Termín na podanie hlásenia za rok 2012 je do 30. apríla 2013. Po minulé roky bola povinnosť podať hlásenie do konca marca, termín sa však od tohto roku predĺžil. Zmenilo sa aj tlačivo hlásenia.

Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse.

Hlásenie obsahuje aj meno a priezvisko osoby, ktorej bol príjem poskytnutý, jej rodné číslo, nezdaniteľné časti základu dane, poistné a príspevky, ktoré platí zamestnanec, preddavky na daň, daňový bonus, zamestnaneckú prémiu a daň, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície.

Vzor hlásenia za rok 2012 si môžete stiahnuť tu.

Hlásenie je potrebné podávať kompletné, a to aj v prípade, ak nemáte žiadnych zamestnancov uvedených v časti IV. alebo v V. časti. Štvrtá časť sa týka zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nevykonal ročné zúčtovanie za rok 2012 a piata časť zamestnancov, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie.


Článok pokračuje pod reklamou

Potvrdenie o podaní hlásenia nájdete tu.

Prečítajte si aj poučenie na vyplnenie hlásenia za rok 2012.

Hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Tak ako daňové priznanie, aj v prípade hlásenia je možné podať opravné hlásenie (do 30.4.2013). Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zistí po 30.4.2013, že podané hlásenie je nesprávne alebo neúplné alebo jeho oprava má za následok zmenu sumy daňového bonusu alebo zamestnaneckej prémie, je povinný za príslušné zdaňovacie obdobie podať správcovi dane dodatočné hlásenie v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom túto skutočnosť zistil. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, môže zvýšiť alebo znížiť nárok na daňový bonus alebo zvýšiť alebo znížiť nárok na zamestnaneckú prémiu na základe dodatočného hlásenia, len ak uplatní skutočnosti, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly.

Hlásenie sa od roku 2013 podáva do konca apríla po uplynutí zdaňovacieho obdobia, teda za rok 2012 do 30. apríla 2013.

Kto podáva hlásenie o vyúčtovaní dane a do kedy musí zamestnávateľ podať hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019, nájdete v článku Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Konateľ/spoločník a používanie majetku firmy z daňového hľadiska

Môže konateľ/spoločník používať firemné vozidlo aj na súkromné účely? Musí byť úročená poskytnutá pôžička od spoločníka spoločnosti a naopak? Za akých podmienok môže spoločník využívať firemnú nehnuteľnosť?

Mikrodaňovník v roku 2023: podmienky a výhody

Kto sa môže v roku 2023 považovať za mikrodaňovníka a aké daňové výhody mu z tohto postavenia vyplývajú napríklad pri odpisovaní majetku či odpočte daňovej straty?

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku/manžela v roku 2023

Medzi spôsoby zníženia základu dane z príjmov fyzických osôb patrí uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela. Aké sú podmienky a výška pre uplatnenie nároku v roku 2023?

Príplatky za prácu cez víkend, v noci, vo sviatok a ďalšie od 1.6.2023 – príklady

Od júna 2023 sa mení výška mzdových zvýhodnení (príplatkov) – u zamestnancov napríklad za nočnú prácu či za prácu cez víkend, v prípade dohodárov aj za sviatok. Prinášame praktické príklady.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky