Príspevok na zamestnanie mladých a znevýhodnených uchádzačov

Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevok na zamestnanie znevýhodnených a mladých uchádzačov. V akej výške, ako dlho a aké sú ďalšie podmienky?

Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie a mladým do 30 rokov, ktorí sú bez práce, môže zvýšiť šancu uplatniť sa na pracovnom trhu príspevok od úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Finančná podpora je určená zamestnávateľom, ktorí sa rozhodnú takýchto ľudí zamestnať. Národný projekt „Finančné stimuly pre zamestnanosť“ poskytne firmám prostriedky na mzdu nového zamestnanca, no tiež na mentora, ktorý pomôže s jeho zaškolením.

Kto je znevýhodnený uchádzač o zamestnanie?

Charakteristiku znevýhodneného uchádzača o zamestnanie upravuje zákon o službách zamestnanosti, ktorý hovorí, že za takéto osoby sa považujú:

  • občania vo veku do 26 rokov,
  • občania nad 50 rokov,
  • občania vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov,
  • občania s nižším ako stredným odborným vzdelaním,
  • občania, ktorí minimálne 12 kalendárnych mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemali pravidelne platené zamestnanie a nevykonávali alebo neprevádzkovali samostatnú zárobkovú činnosť dlhšie ako 6 po sebe nasledujúcich mesiacov,
  • štátni príslušníci tretej krajiny, ktorým bol udelený azyl alebo ktorým bola poskytnutá doplnková ochrana,
  • občania žijúci ako osamelé dospelé osoby s jednou/viacerými osobami odkázanými na ich starostlivosť alebo starajúci sa minimálne o jedno dieťa pred skončením povinnej školskej dochádzky,
  • občania so zdravotným postihnutím,
  • občania, ktorí ukončili poberanie materského alebo rodičovského príspevku menej ako dva roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie a počas poberania materského alebo rodičovského príspevku nemali príjem zo zárobkovej činnosti zamestnanca a zo samostatnej zárobkovej činnosti.

Príspevok je určený aj mladým ľuďom do 30 rokov, ktorí sú bez práce alebo nepokračujú ďalej vo vzdelávaní či v odbornej príprave. Podpora teda slúži na zamestnanie ľudí so znevýhodneným postavením na trhu práce, či už z dôvodu veku, komplikovanej rodinnej situácie, nízkeho vzdelania, straty pracovných návykov či zdravotného postihnutia.

Článok pokračuje pod reklamou

Dĺžka doby poskytovania príspevku

Jednou z podmienok poskytnutia príspevku je to, aby si zamestnancov zamestnávatelia na danom pracovnom mieste udržali po určitú dobu. Ako dlho závisí od toho, o akého zamestnanca ide, a líši sa aj samotná doba poskytovania príspevku.

  • V prípade dlhodobo nezamestnaných osôb a tých, ktoré majú nižšie ako stredné odborné vzdelanie, je doba podporovania 12 mesiacov, príspevok na mentoring je poskytovaný 4 mesiace a doba udržania pracovného miesta je stanovená na ďalších 6 mesiacov.
  • Pri osobách so zdravotným postihnutím je príspevok na ich mzdu zamestnávateľovi poskytovaný 9 mesiacov, 4 mesiace je podporované mentorovanie a povinnosť udržať pracovné miesto 5 mesiacov.
  • Pri uchádzačoch o zamestnanie, ktorí majú nad 50 rokov je príspevok na ich mzdu zamestnávateľovi poskytovaný 9 mesiacov, 2 mesiace je podporované mentorovanie a povinnosť udržať pracovné miesto 5 mesiacov.
  • Pri ostatných znevýhodnených uchádzačoch o zamestnanie a mladých uchádzačoch o zamestnanie je doba podporovania 3 mesiace, z toho 2 mesiace aj príspevok na mentora a udržanie pracovného miesta je stanovené na 2 mesiace.

Spoločnou podmienkou pre všetkých zamestnávateľov je prijatie do pracovného pomeru v rozsahu najmenej 20 hodín týždenne na dobu neurčitú.

Zdroj: Vlastné spracovanie
O akého zamestnanca ide? Doba poskytovania príspevku na mzdu Doba poskytovania príspevku na mentoring Povinnosť udržania pracovného miesta
Dlhodobo nezamestnaný 12 mesiacov 4 mesiace Ďalších 6 mesiacov
Osoba s nižším ako stredným odborným vzdelaním 12 mesiacov 4 mesiace Ďalších 6 mesiacov
Osoba so zdravotným postihnutím 9 mesiacov 4 mesiace Ďalších 5 mesiacov
Uchádzač o zamestnanie starší ako 50 rokov 9 mesiacov 2 mesiace Ďalších 5 mesiacov
Ostatní znevýhodnení uchádzači a mladí uchádzači o zamestnanie 3 mesiace 2 mesiace Ďalšie 2 mesiace

Výška príspevku na zamestnanie a mentoring znevýhodnených uchádzačov o prácu

Výška príspevku sa vypočítava ako percento z celkovej ceny práce (CCP) v závislosti od cieľovej skupiny, resp. stanovenej dĺžky podporovania. Výška podpory sa úmerne kráti v závislosti od dojednaného pracovného času podporenej osoby. Ako uviedol generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Omandy, príspevok je nastavený tak, aby bol zamestnávateľ podporovaný počas celej doby, no zároveň, aj aby si postupne nastavil svoje vlastné finančné krytie pracovného miesta

Ide o príspevok od 10 do 40 % celkovej ceny práce, čo predstavuje pre aktuálny rok sumu maximálne od približne 188 eur do 753 eur.

Výška príspevku na mentora je rovnaká po celý čas v roku 2024, a to v sume maximálne 282,54 eur (15 % z celkovej ceny práce). Výška finančného príspevku pre mentora zodpovedá pracovnému pomeru podporeného zamestnanca dohodnutému na ustanovený týždenný pracovný čas. Ak je pracovný pomer podporeného zamestnanca dohodnutý na kratší pracovný čas, výška finančného príspevku pre mentora sa pomerne kráti.

O príspevok zamestnávatelia žiadajú úrad práce na základe žiadosti, ktorá je uverejnená na webe upsvr.gov.sk.

Projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť sa realizuje vďaka spolufinancovaniu z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.

Zdroj: Tlačová správa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, www.employment.gov.sk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Agentúra dočasného zamestnávania: riešenie zamestnávania občanov z tretích krajín na Slovensku

Ako Agentúry dočasného zamestnávania fungujú, ako ich upravuje zákon a čo je ich povinnosťou pri zamestnávaní osôb z tretích krajín? Podstatné informácie.

Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní mladistvých

Ktorí zamestnanci sú mladiství a aké má zamestnávateľ povinnosti pri ich zamestnávaní? Prinášame ich stručný prehľad.

Zmeniť zamestnanie sa mladí neboja, pre firmy je ťažšie udržať ich

Čo sú najčastejšie dôvody zmeny zamestnávateľa, ako často zamestnanci prácu menia, akú rolu v tom hrá vek a aké povinnosti súvisia so skončením pracovného pomeru?

Evidencia pracovného času vs. evidencia dochádzky zamestnanca

Aký je rozdiel medzi evidenciou pracovného času a evidenciou dochádzky? Ktorú z nich má zamestnávateľ povinnosť viesť a ako na to?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky