Podnikanie versus zamestnanie

Podnikanie či zamestnanie? Vybrať sa cestou nezávislosti a voľnosti alebo ísť cestou „istoty” v podobe zamestnania? Tak tieto otázky si už určite položili mnohí z vás, vrátane mňa. Po následnom uvážení som dospel k nasledujúcemu záveru. Podnikanie ako také považujem v súčasnej dobe za činnosť, ktorá sa vo vedomí ľudí premietne len zriedkavo a to tiež v podobe zábleskov o možnom podnikaní, avšak bez reálnej vízie a realizácie. Drvivá väčšina ľudí sa zameriava na rozširovanie svojich životopisov, aby si následne mohli nájsť „stabilné” zamestnanie, kde sa však budú podieľať na realizácii nie svojich ale cudzích snov. Ja som však toho názoru, že podnikanie je najlepším spôsobom sebarealizácie a dosiahnutia nezávislosti pod záštitou svojho obchodného mena. V nasledujúcich riadkoch by som chcel poukázať na 5 dôvodov, prečo nebyť zamestnaný.

1.  Mzda ako odmena za prácu
Ľudia dostávajú peniaze len vtedy, keď pracujú. Nezdá sa Vám  na tom niečo zlé?  Prečo by sme nemohli zarábať aj vtedy, keď práve nepracujeme, ale venujeme sa svojej rodine, prípadne spíme alebo relaxujeme.  Myslíte si, že zaujíma niekoho koľko hodín odpracujete?  Som toho názoru že nie, bez ohľadu na to, či pracujete 6 alebo 60 hodín týždenne. Ak však dokážete vytvoriť niečo, čo druhí potrebujú, radi vám za to zaplatia. Samotný fakt, keď si začnete uvedomovať, koľko času ste premrhali dochádzaním do zamestnania je veľkým krokom vpred. Mnohokrát bolo viacero šikovných, ale nerozhodných ľudí dotlačených do zamestnania davom. Rozdiel je však v tom, že im časom dôjde, že musí existovať aj lepší spôsob, ako si zarobiť peniaze. Kľúčom k ich získaniu je pretrhnúť puto medzi vyprodukovanou hodnotou a stráveným časom.

2. Nedostatočné skúsenosti
Mnoho ľudí je toho názoru, že práca je dôležitým spôsobom, ako získať potrebné skúsenosti. Pravda je však taká, že sa k vám dostávajú bez ohľadu na to, či máte zamestnanie alebo nie. Zamestnanie vám poskytuje skúsenosti vzťahujúce sa na prácu samotnú. Avšak vzhľadom k tomu, že ich môžete získať prakticky čímkoľvek, skúsenosti zo zamestnania vlastne nie sú až takou výhodou. Hlavným problémom je, že väčšinou opakujete stále dookola tú istú činnosť. Zo začiatku sa možno naučíte veľa, ale neskôr stagnujete. Týmto spôsobom premrháte množstvo ďalších skúseností, ktoré by možno boli omnoho cennejšie. Je potrebné si preto položiť otázku, či chcete získavať vedomosti  za účelom kvalitného vykonávania určitého povolania, kde zarábate peniaze len výmenou času alebo vedomosti, na základe ktorých si budete môcť užívať financie bez nutnosti hľadať si prácu?

Článok pokračuje pod reklamou

3. Celoživotná podriadenosť
Byť zamestnancom znamená dobrovoľne sa podriadiť vôli svojho nadriadeného. Ako je to v našej krajine zvykom, mnoho ľudí povie, že sú nespokojní so svojím šéfom, lebo je príliš autoritatívny, málo platí, no nič neurobia pre ich zmenu. Neustále sa vyhovárajú na systém, no miesto toho by mali zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a vybudovať svoj vlastný biznis. Pravdepodobne sa už väčšina z vás dostala do situácie, kedy sa vám niečo v zamestnaní nepozdávalo, no bohužiaľ neostávalo vám nič iné len mlčať a nechať to tak. V podnikateľskej sfére môžete tak isto naraziť na klientov, ktorí nespĺňajú vaše očakávania no stále máte možnosť vybrať sa iným smerom.  Čo je pre Vás výhodnejšie? Snažiť sa o svojich schopnostiach neustále presviedčať svojho zamestnávateľa a pýtať od neho určité navýšenie platu, alebo by ste sa chceli sami rozhodnúť, koľko budete zarábať? Je to len vo vašich rukách.

4. Zamestnanci platia najvyššie dane a odvody
Zamestnanecký príjem patrí medzi najviac zdanené položky na našom území. Okrem toho odvádza zamestnávateľ za zamestnanca odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne z jeho hrubej mzdy a zároveň odvádza odvody aj on sám.

Príklad: Z hrubého platu zaplatia do Sociálnej poisťovne 9,4 % (1,4 % nemocenské poistenie, 4 % starobné poistenie, 3 % invalidné poistenie, 1 % poistenie v nezamestnanosti). Do zdravotnej poisťovne zaplatia 4 % z hrubého platu. Okrem toho zamestnávateľ musí zaplatiť 25,2 % nad rámec mzdy do Sociálnej poisťovne a 10 % do zdravotnej poisťovne. Pri hrubej mzde 700 tak zamestnanec na odvodoch zaplatí 93,80€ a zamestnávateľ ďalších 246,40 €. Z hrubej mzdy sa odpočíta nezdaniteľné min. 303,72 € mesačne a zaplatené odvody. Zo zvyšku sa vypočíta 19–percentná daň. Z hrubej mzdy 700 € tak zamestnanec zaplatí daň 57,47 €.

5. Zamestnanie je príliš riskantné
Väčšina zamestnancov si myslí, že zamestnanie je najbezpečnejší spôsob ako zaistiť seba a svojich blízkych. Zdá sa vám, že dobrovoľné prijatie miesta, ktoré vám niekto môže vziať dvoma jednoduchými slovami „ Ste prepustený”  je bezpečný spôsob ako získať určitú istotu? Omyl! Bezpečie nemôžete mať tam, kde nemáte určitú mieru vlastnej kontroly a zamestnanci majú kontroly zo všetkých ľudí najmenej.

Jedno z najväčších obáv, ktorým je potrebné čeliť je domnienka, že pre ostatných možno nemáte vôbec žiadnu hodnotu. Vaše zamestnanie s platom za hodiny je to najlepšie, čo dokážete. Je to však nezmysel. Podobného zmýšľania je potrebné sa zbaviť a uvedomiť si, že ste nositeľom hodnoty, za ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť. Jediné, čo vám v tom bráni je strach. To, čo potrebujete, je byť sám sebou. Vaša skutočná hodnota spočíva v tom kým ste, nie v tom, čo robíte. Potrebujete sa naučiť, ako svoje vlastné ja vyjadriť svetu. Skutočné šťastie a naplnenie nepoznáte, pokiaľ nenájdete dostatok odvahy tento krok urobiť. Hlboko vo vnútri určite viete, že nechcete byť zamestnancom do konca života.  Nenechajte si nahovoriť opak. Naučte sa veriť vo svoje vnútorné ja, aj keby celý svet hovoril, že to robíte zle. O niekoľko rokov sa pozriete späť a uvedomíte si, že to bolo jedno z vašich najlepších rozhodnutí vôbec.

Bc. Peter Parajos

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.

Ako začať podnikať s nulou v peňaženke?

Aké možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov existujú? Získať rady, skúsenosti, ale aj peniaze na podnikanie je možné viacerými spôsobmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky