Vykazovanie zodpovedného prístupu bude pre firmy povinné

Podnikatelia budú monitorovať vplyv podnikania na životné prostredie, prístup k zamestnancom či dodržiavanie ľudských práv. Dokedy majú čas na prípravu?

Európska únia pritvrdila pri pravidlách, ktoré majú zabezpečiť uhlíkovú neutralitu. Kontinent ju má dosiahnuť do roku 2050. Preto posilňuje pravidlá o nefinančnom reportovaní. Nová smernica podnecuje firmy k tomu, aby zaujali zodpovedný prístup k podnikaniu.

Nové pravidlá sa dotknú stoviek slovenských firiem

Na Slovensku by na základe údajov z portálu Finstat muselo podľa nových kritérií vykazovať udržateľnosť v rámci svojej výročnej správy viac ako 600 spoločností. Túto povinnosť im ukladá smernica o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (CSRD). Reportovanie bude povinné pre spoločnosti, ktoré spĺňajú najmenej 2 z 3 kritérií:

  1. viac ako 250 zamestnancov,
  2. súvaha viac ako 40 miliónov eur,
  3. obrat viac ako 20 miliónov eur.

Správe o udržateľnosti sa nevyhnú ani tie firmy, ktoré majú svoje cenné papiere obchodované na burze, vrátane malých a stredných podnikov. Tie však budú mať oneskorenú povinnosť o tri roky v porovnaní s veľkými firmami. 

Slovenské firmy pri vykazovaní zodpovedného prístupu zaostávajú

„Podľa našich analýz má v súčasnosti s takzvanou vizitkou o udržateľnosti skúsenosť približne 30 slovenských spoločností, prísnejšie kritériá reportingu by splnilo maximálne tretina z nich. Doteraz bola platná smernica, ktorá túto povinnosť ukladá firmám nad 500 zamestnancov s určitým obratom a súvahou. Väčšina firiem v zmysle platnej legislatívy využila výnimku stanovenú nariadením a ako dcérske spoločnosti zahraničných firiem, informácie zahrnuli v konsolidovanom nefinančnom výkaze materskej spoločnosti,“ priblížila Jana Ružická, expertka na reporting nefinančných údajov v spoločnosti Mazars. Nová smernica bude oveľa záväznejšia a členské štáty nebudú mať takú flexibilitu v procese jej zapracovania do národnej legislatívy.

Informácie o udržateľnosti sú zaujímavé aj pre investorov

Európska komisia tvrdí, že finančný sektor potrebuje transparentné, dôveryhodné a porovnateľné informácie o tom, ako vplýva činnosť firiem na životné prostredie a spoločnosť.

Prečítajte si tiež

Investori sa totiž čoraz viac riadia nielen ukazovateľmi o finančnej kondícii firiem, ale aj informáciami o vplyve ich činnosti na zmenu klímy alebo o ich prístupe k zamestnancom - či už ide o zastúpenie žien v riadiacich funkciách alebo znižovanie platových rozdielov medzi mužmi a ženami a podobne. Cieľom smernice je podporiť tok kapitálu k udržateľným aktivitám, k tomu sú potrebné presné a štandardizované údaje, aby firmy neskĺzli k tzv. „greenwashingu“.

Na udržateľnosť si posvietia audítori

Pre dosiahnutie čo najväčšej transparentnosti, bude správy musieť preveriť nezávislá tretia strana. Overovanie nefinančných dát sa má v budúcnosti vyrovnať úrovni finančného auditu. Okrem toho budú spolu s finančnými ukazovateľmi zverejnené v digitálnom formáte v európskej databáze. Presné štandardy, ktoré budú firmy pri svojom reportingu používať, budú známe o rok. Pripravuje ich Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo, a budú vychádzať z doteraz existujúcich a využívaných štandardov.

Únia bude svetovou jednotkou

V súčasnosti správu o udržateľnosti zverejňuje približne 11 tisíc spoločností v rámci Európskej únie. Po novom sa počet zvýši na takmer 50 tisíc. Vďaka tomu sa EÚ stane globálnym lídrom pri stanovovaní štandardov pre udržateľné financovanie. Veľké firmy budú musieť vykazovať udržateľnosť pravdepodobne vo výročnej správe za rok 2023. Firmy, tak majú jeden a pol roka, aby si nastavili procesy na zber dát od januára 2023 a dostali svoje aktivity na úroveň, ktorú budú komunikovať verejne.

Zdroj: Mazars

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikateľský účet pre živnostníka: možnosť či povinnosť?

Do 31.3.2025 sú fyzické osoby – podnikatelia povinné založiť si transakčný účet na účely dane z finančných transakcií. Musí mať živnostník podnikateľský účet? Čo zvážiť a na čo myslieť?

Stravné od 1.4.2025

Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie. V akej forme a aká výška stravného platí od 1. apríla 2025, sa dočítate v článku.

Daň z finančných transakcií sa opäť mení: čo prináša tretia novela

Plateniu novej transakčnej dane sa vyhne viac subjektov, upravil sa odpočet dane a zmeny sú aj v oznamovacej povinnosti. Niektoré otázky však zostali nejasné. Prehľad noviniek.

Záručná doba pre firmy

Platí záruka na tovar aj vtedy, ak je kupujúcim podnikateľ? Aká je jej dĺžka a kde možno tovar reklamovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky