Ochrana firemných dát v mobilných zariadeniach

Ochrana firemných dát v mobilných zariadeniach
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

V smartfónoch a tabletoch majú dnes podnikatelia uložených mnoho citlivých údajov, či prístupových hesiel k firemným aplikáciám. Ich odcudzenie môže mnohým spôsobiť nemalé problémy. Ukážeme si jednoduché triky, ako chrániť svoje firemné dáta v mobilných zariadeniach.

Chráňte svoje dáta pomocou šifrovania v mobilných zariadeniach

Pri krádeži alebo strate zariadenia možno zneužiť uložené dáta. Nielen tie, ktoré máte uložené priamo v telefóne a tablete. Všetky dáta v e-mailoch, cloudových službách, na sociálnych sieťach a vo všetkých službách, kam ste sa prihlasovali. Ak vám to mobilné zariadenie umožňuje, určite zapnite šifrovanie dát.

Od verzie iOS 8 je šifrovanie osobných údajov (správy, obrázky, videá, zoznam hovorov a pod.) prednastavené na zariadeniach spoločnosti Apple. Stačí si nastaviť odtlačok prsta alebo heslo na vstup do iPhonu alebo iPadu.
TIP: Či máte zapnuté šifrovanie si môžete overiť v operačnom systéme iOS cez Nastavenia, Touch ID a heslo. Ak máte na konci stránky napísané Ochrana dát je zapnutá, tak máte všetko v poriadku a vaše dáta sú v bezpečí.

Pri operačnom systéme Android je situácia zložitejšia . Staršie zariadenia môžu na šifrovanie rovno zabudnúť. A ani pri nových zariadeniach nemusíte mať šťastie na podporu šifrovania. Musíte mať výkonný smartfón a Android verzie 3 a viac. Nastaviť šifrovanie môžete v nastaveniach bezpečnosti (Nastavenia – Bezpečnosť - Šifrovanie, prípadne Nastavenia – Viac – Bezpečnosť – Šifrovanie). Prednastavené šifrovanie je iba na najnovších modeloch a rovnako je potrebné nastaviť si odtlačok prsta alebo zvoliť heslo. Šifrovanie dát neriešte pomocou rôznych aplikácií. Zariadenie bude z hľadiska rýchlosti prakticky nepoužiteľné.

V prípade, že zabudnete heslo alebo zadáte nesprávne heslo 20-krát, možno sa už k svojím dátam nedostanete. Záleží na verzií operačného systému. Pri iOS môžete na obnovu hesla hneď zabudnúť. Rovnako ako pri Androide od verzie 5.0 a vyššej. Pri starších verziách môžete obnoviť svoje dáta pomocou účtu Google. Musíte mať však zapnuté pripojenie na internet.

Pozor: Niektorí výrobcovia nepodporujú šifrovanie kvôli slabej hardvérovej konfigurácii zariadenia.

Ako ochrániť svoj mobil pred únikom dát a ich zneužitím, ale aj ako si vytvoriť silné a ľahko zapamätateľné heslo približujeme aj v článkoch Ako ochrániť mobil pred hackermi? alebo Bezpečné, silné a zapamätateľné heslo – ako ho vytvoriť.

Ochranný vstupný kód

Nutné minimum! Keď už nešifrujete svoje dáta, nastavte si aspoň vstupný kód do mobilného zariadenia (smartfóny či tablety) . Môže byť rôzny. Číselný, znakový alebo odtlačok prsta. Ako heslo nepoužívajte dátum, resp. rok narodenia ani klasické 0000, 1111, 1234, 2580 a pod. To sú prvé kombinácie, ktoré zlodeji skúšajú.

Článok pokračuje pod reklamou

Antivírus je nutnosťou aj v smartfóne či tablete

Mobilné zariadenia sa stali súčasťou každodenného života. Vykonávane pomocou nich platby a máme v nich uložené citlivé dáta. Preto by sme mali dbať aj na bezpečnosť. Kvalitný antivírus odhalí veľké množstvo hrozieb. Pre operačný systém Android odporúčame slovenský ESET cez Google Play. V základnej verzii dostupný bezplatne. Pre operačný systém iOS odporúčame bezplatný antivírus Avira.

Tip: Pozrite si náš výber ďalších užitočných aplikácií pre podnikateľov.

Pripojenie na internet cez voľne dostupné, nešifrované wifi siete je veľké bezpečnostné riziko

Ak sa pripojíte na wifi, ktorú ovládajú zločinci, nepomôže vám šifrovanie dát ani antivírus. Existujú rôzne formy útokov, ktorými môžu zločinu získať vaše informácie o platobných kartách, heslá do e-mailov, na sociálne siete, prístup na cloud a pod. Ak chcete chrániť svoje dáta, buďte pozorní, na akú sieť sa pripájate. Vo všeobecnosti sa odporúčame pripájať iba na domácu a pracovnú sieť. V ostatných prípadoch použite vlastné mobilné pripojenie. Hrozba napadnutia zariadenia cez verejnú či nešifrovanú wifi sieť je väčšia, než si myslíte.

Prečítajte si tiež

V prípade, keď už musíte využiť verejnú sieť - v kaviarni, na letisku či v hoteli, pripojte sa pomocou VPN – virtuálnej privátnej siete. Ide o riešenie, pri ktorom sa bude vaše zariadenie tváriť ako súčasť inej siete. Hlavnými výhodami je anonymita a bezpečnosť. Vaša komunikácia bude šifrovaná a bezpečná. Jednoduché a bezplatné riešenie ponúka napríklad tvorca prehliadača Opera. Stiahnite si aplikáciu Opera VPN pre Android alebo iOS. Stačí si nainštalovať aplikáciu, zapnúť VPN v prehliadači a môžete bezpečne prehliadať internet pomocou Opery. Pomocou virtuálnej súkromnej siete VPN je možné sa pripájať aj z iných prehliadačov, no je potrebná manuálna konfigurácia, ktorá je zložitejšia.

Tip: Pokiaľ pracujete aj mimo kancelárie, určite si prečítajte článok o práci z domu.

Čo vám hrozí, ak používate verejnú wifi a čo radia odborníci, ak nemáte inú možnosť pribliźujeme v článku Verejná wifi a mobilné dáta – ako sa pripojiť bezpečne na internet?

Aktualizácie mobilných zariadení

Pravidelné aktualizácie softvéru opravujú bezpečnostné chyby a prinášajú mnohé zlepšenia. Preto z času na čas v nastaveniach skontrolujte, či nie je dostupná nová verzia operačného systému. Systém Android je na tom s aktualizáciami horšie a pre mnohé telefóny nie sú vydávané novšie verzie. Pri systéme iOS zase aktualizácie zaberajú veľké množstvo miesta. To by však nemal byť dôvod na zamietnutie aktualizácií.

Tip: Na ochranu dát by ste mali dbať aj pri operačnom systéme Windows 10. Zhrnuli sme nastavenia ochrany osobných údajov pri prechode na novú verziu Windowsu.

Aplikácie inštalujte iba z oficiálnych obchodov

Čo by ste spravili v prípade, keď veľmi chcete nejakú aplikáciu, ale táto aplikácie je spoplatnená a vy za ňu nechcete zaplatiť? Použijete vyhľadávač aby ste našli stránku, na ktorej je zadarmo? Vždy existuje bezplatná možnosť, ako si takúto platenú aplikáciu stiahnuť a nainštalovať. V momente sa môžete stať obeťou zločincov. Na sťahovanie používajte iba oficiálny Google Play a App store, resp. ich mobilné aplikácie.

Pozor na to, čo si sťahujete do mobilného zariadenia

Veľmi populárnou metódou útoku je posielanie infikovaných súborov pomocou e-mailu. Preto neotvárajte podozrivé prílohy z e-mailu, neklikajte na odkazy, ktoré vám niekto poslal a nesťahujte súbory z nedôveryhodných zdrojov. Nebezpečnými sú aj skracovače internetových adries bit.ly, goo.gl a podobne, pretože neviete, kam budete po kliknutí presmerovaní.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky