Porovnanie platobných brán na Slovensku

Porovnanie platobných brán na Slovensku
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ako si vybrať vhodnú platobnú bránu pre eshop a nedávať zákazníkom zbytočný dôvod nedokončiť nákup. Implementácia vhodnej platobnej brány vám pomôže zlepšiť celý rad ukazovateľov od spokojnosti s nákupným procesom, cez väčšie percento dokončených objednávok až po rýchlejšie dodanie tovaru.

Problematiku platobných brán riešia nielen začínajúci podnikania v oblasti elektronického obchodu, ale aj etablované firmy. Po určitom čase zistia, že konkurencia ponúka lepšie podmienky ako ich aktuálny poskytovateľ služieb. Zmena platobnej brány nie je jednoduchá a preto je veľmi dôležité venovať dostatočnú pozornosť prieskumu trhu a zmluvným podmienkam.

Čo je platobná brána

Je to technické riešenie umožňujúce bezpečnú platbu za tovary a služby na internete. Niektoré slovenské banky poskytujú vlastnú platobnú bránu. Medzi najznámejšie patria

Poskytovateľ brány Názov systému
Platba kartou Platba cez internet banking
Tatra banka CardPay TatraPay
Slovenská sporiteľňa   Sporopay
VÚB eCard ePlatby

Pozn.: Slovenská sporiteľňa používa na platby kartou externý systéme GP webpay

Vyššie spomenuté platobné brány umožňujúce platby iba prostredníctvom internet bankingu majú značnú nevýhodu. Povoľujú platbu iba cez ich vlastný internet banking. Na uskutočnenie platby prostredníctvom tohto spôsobu musí mať zákazník otvorený účet v ich banke. To pre obchodníkov predstavuje problém, nakoľko nevedia, v akej banke majú ich zákazníci účty. Pri riešení problému máte na výber dve možnosti. Buď budete implementovať viacero brán slovenských bánk alebo použijete riešenie, ktoré centralizuje systémy viacerých bánk. Prvá možnosť je časovo a finančne náročnejšia. Aj z toho dôvodu sa zameriame na druhé riešenie.

Platobná brána Besteron

Besteron sám seba označuje za najrýchlejšiu platobnú bránu v rámci Slovenska a Česka. Finančné prostriedky posiela na účet obchodníka do niekoľkých minút od zaplatenia, najneskôr však večer toho istého dňa. Besteron posiela peniaze priamo do banky, kde má podnikateľ účet. Nie na virtuálny účet v platobnej bráne ako to robia iné spoločnosti. Hoci ide o relatívne mladú spoločnosť, je vysoko odporúčaná na rôznych podnikateľských fórach. Jej prednosťou sú bezplatné moduly do redakčných systémov.

Platobná brána GoPay

Veľmi populárne brána. Hlavne v Česku. Ako jediná umožňuje platbu kartou na stránke obchodníka (tzv. inline platba). Na Slovensku poskytuje až 25 spôsobov platieb. Zaujímavosťou je možnosť platby v bitcoinoch. Za zmienku stoja aj opakujúce platby, 9 mien a 11 jazykov. Nevýhodou je absencia hotových modulov priamo od poskytovateľa služby. Je potrebný zásah programátora alebo nákup plateného riešenie (cena 99 €).

Platobné možnosti brány GoPay na Slovensku

 

Platobná brána 24-Pay

Poskytovateľ ponúka široké možnosti platby. Vyzdvihnúť by sme chceli možnosť platenia cez Viamo a pomocou karty Diners Club. Máme však negatívnu skúsenosť s bezplatným modulom do redakčného systému WordPress, ktorý bol chybový. Vyriešil to až nákup drahého plateného modulu v hodnote 400 €. Alternatívou je samozrejme naprogramovanie modulu na mieru.

Platobná brána TrustPay

Patrí medzi menej známe brány operujúce na Slovensku a v Česku. Ponúka 11 možností platby a automatické opakovanie platieb. Nedisponujú bezplatnými hotovými riešeniami pre redakčné systémy a na začiatku je potrebná menšia investícia.

Článok pokračuje pod reklamou

PayPal

Hoci sa nejedná o štandardnú platobnú bránu, uvádzame ju kvôli jej svetovej popularite. Je nevyhnutnosťou v prípade predaja do celého sveta. Navyše mnohí mladí ľudia na SK / CZ trhu majú PayPal účet a preto si myslíme, že v budúcnosti bude túto bránu využívať čoraz viac ľudí. PayPal umožňuje platiť aj kartou bez založeného účtu. Samozrejmosťou sú aj opakujúce sa platby. V prípade akýchkoľvek problém (krádež prihlasovacích údajov, nevyžiadaná automatická platby, a pod.) pracovníci podpory stornujú platbu a peniaze vrátia na vašu kartu.

Platobná brána GP webpay

Český poskytovateľ služby patrí tiež medzi často odporúčané riešenie na diskusných fórach. Hoci stránka brány neponúka slovenský jazyk, v prípade platby brána ponúka slovenčinu. Platby sú prijímané vo viacerých menách. Veľkou nevýhodou je možnosť platby iba prostredníctvom platobných kariet.

Porovnanie platobných brán na Slovensku

Okrem služby PayPal sú brány pod dozorom Národnej banky Slovenska alebo České národní banky. Okamžitou platbou je myslená platba prostredníctvom internet bankingu danej banky s okamžitou odpoveďou o stave zaplatenia.

  Besteron GoPay 24-Pay TrustPay PayPal GP webpay
Poplatok za zriadenie 0 € 0 € 0 € 0 € 0 € neuved.
Mesačný poplatok od zadarmo od zadarmo 3 € 3 € neuved. neuved.
Platba kartou
Poplatok za platbu kartou od 1,7% + 0,30 € od 0,9% + 0,11 € neuved. 0,99% + 0,20 € max 2,9% + 0,30$ neuved.
Platba prevodom    
Poplatok za platbu prevodom od 1,4% + 0,20 € od 0,9% + 0,11 € neuved. 0,99% + 0,20 €   neuved.
Okamžitá platba    
Poplatok za okamžitú platbu od 1,4% + 0,20 € od 0,9% + 0,11 € neuved. 0,99% + 0,20 €   neuved.
Poplatok za prevod na účet 0 € 0,50 € neuved. neuved. neuved. neuved.
Inline platby        
Platby cez Viamo          
Platby cez SMS          
Platby s Bitcoinom        
Opakujúce platby    
Bezplatné moduly do WordPress      
Zapamätanie karty        
Mobilná brána neuved. neuved. neuved.  
Responzívny dizajn neuved. neuved. neuved.
Prispôso- benie vzhľadu neuved. neuved. neuved.  

Pozn.: Údaje spracované k 10.2.2018

Poplatky uvedené v tabuľke závisia od viacerých faktorov ako počet zahraničných platieb, sumár mesačných platieb, podiel platieb kartou a cez internet banking a pod. Odporúčame kontaktovať obchodné oddelenie a požiadať o cenovú ponuku na mieru.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Platenie daní kartou od roku 2023

Dane možno po novom platiť komfortnejšie. Finančná správa v spolupráci so Štátnou pokladnicou spustila online úhradu 15 druhov daní aj daňových nedoplatkov.

Poštovné a zmeny v cenníku od 1.3.2023

O koľko stúpnu ceny za posielanie listových zásielok, balíkov či poštového platobného styku podľa navrhovaného opatrenia? Elektronické podanie bude čoraz výhodnejšie.

Nové povinnosti pre e-shopy na českom trhu

Zmeny v reklamáciách, zákaz dvojitej kvality, overovanie recenzií. Čo priniesla česká novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá sa týka aj slovenských e-shopov?

Ako založiť e-shop a rozbehnúť online podnikanie?

Ako sa pripraviť na prevádzku internetového obchodu, ako by mal e-shop vyzerať a čo všetko obsahovať? Ako si získať zákazníkov a ako pristupovať k marketingu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky