Porovnanie VPN služieb

Porovnanie VPN služieb
Zdroj: Rawpixel.com
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Verejná WIFI predstavuje pre vašu firmu bezpečnostné riziko. Znížiť sa dá používaním VPN. Vybrať si tú správnu VPN službu, pomôže naše porovnanie.

V článku o VPN sme vysvetlili čo je VPN a na čo slúži. Poukázali sme na riziká, ktoré prináša surfovanie na verejnej WIFI. Vysvetlili sme ako možno uniknúť blokovaniu zo strany štátu alebo prevádzkovateľa služieb. Dnes sa pozrieme na služby poskytujúce ochranu pripojenia.

TIP: VPN môžete použiť aj na nákup leteniek. Ušetríte desiatky až stovky eur. Čo krajina to iná cena.

V čom sa odlišujú free VPN služby od prémiových verzií

  • Dátové obmedzenie – free VPN spravidla 500 MB na mesiac;
  • Rýchlosť – pri free VPN je zvyčajne nižšia;
  • Obmedzený výber serverov a krajín na pripojenie;
  • Možnosť využívať službu iba na limitovanom počte zariadení;
  • Bezplatné VPN služby môžu ukladať viac dát o pripojení;
  • Free VPN služby môžu zobrazovať reklamu.

Opera VPN

Opera je obľúbená voľba medzi náročnými používateľmi prehliadačov. Akonáhle začali tvorcovia softvéru ponúkať bezplatné a stabilné VPN pripojenie, popularita prehliadača stúpla ešte viac. Stačí jednoducho nainštalovať prehliadač a povoliť VPN. Program používateľa automaticky pripojí na najbližší VPN server.

Hodnotenie bezpečnosti verejnej WIFI pred a po použití Opera VPN
Hodnotenie bezpečnosti verejnej WIFI pred a po použití Opera VPN

Opera ponúka VPN služby na počítače aj na mobilné zariadenia. Pri verzii pre klasické počítače však Opera VPN funguje iba pri používaní prehliadača. Ostatná komunikácia nie je chránená. Pri mobilných zariadeniach je komunikácia šifrovaná aj mimo prehliadača. Ide o úplne bezplatnú a dátovo neobmedzenú službu.

INFO: Mobilné aplikácie odkúpila začiatkom roka 2018 služba SurfEasy (poskytovateľ VPN služieb).

ProtonVPN

Prečítajte si tiež

Poskytovateľ pôvodne začínal ako komunitný projekt. Stoja za ním totiž odborníci zo švajčiarskeho CERNu, kde vznikla aj známa služba ProtonMail, ktorá poskytuje šifrované e-mailové kontá. Bezplatný balík obsahuje dátovo neobmedzené pripojenie pre jedno zariadenie. Zakúpením plateného balíka získate nielen vyššiu rýchlosť a možnosť využívať viacero zariadení, ale navyše podporíte vynikajúci projekt.

NordVPN

Známa služba ponúka na výber z 3354 serverov z viac ako 60 krajín. Slovensko medzi nimi nie, Česko už áno. Z nášho porovnania vychádza ako najlacnejšia platená služba s cenou od 2,24 € / mesiac pri trojročnom predplatnom.

TIP: Prakticky všetky prémiové služby ponúkajú akciové balíky. Cena VPN na užívateľa (pri viacerých zariadeniach) môže byť pri využití akciových ponúk iba 3€/ mesiac.

Článok pokračuje pod reklamou

Zaujímavosťou služby je použitie dvojitej VPN. Oproti klasickým službám kedy sa pripojíte na jeden server, NordVPN sa pripája ešte na druhý server. Komunikácia je tak dvojnásobne chránená. Zaujala nás aj možnosť súčasného pripojenia až 6 zariadení. Samotná služba odporúča svoj účet pre menšie firmy. Za malé peniaze môže ochrániť zamestnancov v teréne.

ExpressVPN

Jednoduchá, ale veľmi populárna služba. Často označovaná ako najlepšia voľba. Nachádza sa skoro v každom porovnaní a jej hodnotenie je veľmi vysoké. Na výber ponúka až 94 rôznych krajín sveta. Najväčším plusom služby je neobmedzovanie populárnych torrentov. Okrem toho ponúka štandard a pri porovnaní nás neohúrila.

CyberGhost

Sympatická služba, ktorá poskytuje menší počet serverov ako jej konkurenti, ale nezaznamenali sme žiadne problémy s pripojením. Navyše poskytuje servery aj na území Slovenskej republiky. Samozrejmosťou sú aplikácie na všetky operačné systémy. Jeden účet môžete používať na piatich zariadeniach. CyberGhost ponúka aj bezplatnú 7 dňovú verziu, ktorú by ste mali využiť na testovanie pred samotným nákupom.

Zoznam dostupných serverov a počet pripojených používateľov na Slovensku dňa 24.2.2018

Porovnanie bezplatných a platených VPN služieb

  Opera VPN ProtonVPN NordVPN ExpressVPN CyberGhost
Bezplatný balík áno áno - - 7 dní
Cena od - 3,25 € 2,24 € 5,47 € 2,85 €
Garancia vrátenia peňazí - - 30 dní 30 dní 30 dní
Počet krajín neuved. 14 60 94 50
Počet serverov neuved. 112 3354 1700 1291
Slovenská IP adresa - - - áno áno
Počítačové aplikácie áno áno áno áno áno
Mobilné aplikácie áno áno áno áno áno
Kill switch - áno áno áno áno
P2P (torrenty) neuved. niektoré niektoré áno niektoré
Počet zariadení na účet neobmedz. 1 - 10 6 3 5

POZN.: Kill switch predstavuje techniku, pri ktorej je pozastavený prenos dát v prípade výpadku. Údaje spracované 24.2.2018. Cena prepočítaná kurzom 1 € = 1,23 $.

Verejnej wifi, mobilným dátam či VPN službe sa venujeme aj v článku Verejná wifi a mobilné dáta – ako sa pripojiť bezpečne na internet?

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Telefonické podvody: útočníci vás presvedčia, že volá banka

Využívajú na to metódy zvané vishing a spoofing. Na čo dať pozor a ako neprísť o všetky svoje úspory?

Riadenie prístupu k firemným dátam ako pilier kyberbezpečnosti

Ako môže riadenie prístupu zabrániť kybernetickým útokom či úniku hesiel? V článku približujeme význam, princípy aj osvedčený postup.

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky