Ochrana osobných údajov pri prechode na Windows 10

Ochrana osobných údajov pri prechode na Windows 10
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Blíži sa termín ukončenia bezplatnej aktualizácie starších verzií na Windows 10. Keďže obchodné podmienky číta málokto a nastavenia väčšinou všetci používajú štandardné, pozreli sme sa na tie, ktoré môžu podnikateľov zaujímať v súvislosti s ochranou firemných údajov.

Bezplatná aktualizácia je dostupná pre všetkých užívateľov systémov Windows 7, 8 a 8.1, do 29. júla 2016. Kompletný prechod na novú verziu by mal trvať necelé 2 hodiny. Inovácia na nový Windows závisí od viacerých faktorov, hlavne rýchlosti internetu (pri inštalácii je potrebné stiahnuť približne 3GB súborov) a výpočtovej rýchlosti zariadenia. Z tohto dôvodu si radšej nechajte aktualizáciu až na záver pracovnej doby.

Novinky vo Windows 10

 • Návrat plnohodnotného tlačidla Štart;
 • Hlasová asistentka Cortana, ktorá vykonáva úlohy na základe vašich povelov (prehľadávanie dokumentov a internetu, prehrávanie hudby, práca s kalendárom, nastavenie budíka a pod.);
 • Nový internetový prehliadač Edge;
 • Notifikačné centrum (zoznam notifikácií podobne ako na mobilných telefónoch);
 • Viaceré pracovné plochy a jednoduchá práca s množstvom aplikácií;
 • Mód Continuum, ktorý sa prispôsobí veľkosti obrazovky (vhodné pre zariadenie 2 v 1);
 • Vylepšená bezpečnosť;
 • Prepracované grafické prostredie.

Technologické novinky výmenou za množstvo informácií o užívateľoch

S novou funkcionalitou a menšou záťažou na lokálny hardvér prichádzajú pomerne široké požiadavky na poskytovanie osobných, či firemných údajov. Štandardne sú tieto oprávnenia nastavené pomerne široko a zmeniť ich možno:

 1. buď počas inštalácie – je potrebné vybrať možnosť „Prispôsobiť nastavenie“ a nenechať sa nalákať na „Použiť expresné nastavenie“
 2. alebo po nainštalovaní systému – kliknite na Štart (stlačte tlačidlo Windows na klávesnici), kliknite na Nastavenia a Ochrana osobných údajov. Vľavo si vyberte nastavenia, ktoré chcete zmeniť.

Prispôsobenie je maximálne jednoduché a nezaberie veľa času. Odmenou vám bude väčšia kontrola nad údajmi a informáciami, ktoré poskytujete.

Ako veľmi si ceníte svoje súkromie vo Windows 10? Päť nastavení, na ktoré si dať pozor

 1. Microsoft chce súhlas na zber a odoslanie všetkých dát, ktoré napíšete a poviete. Tieto vstupy používa okrem iného osobná asistentka Cortana. Tá však zatiaľ nepodporuje slovenský ani český jazyk. Pokiaľ nepoužívate angličtinu, nastavenie podľa nášho názoru môžete pokojne vypnúť.
 2. Odoslať napísané údaje a informácie o kontaktoch. Poskytnuté dáta majú byť použité na vytvorenie osobného slovníka, ktorý má pomôcť napríklad pri predpovedaní slov. Váš osobný slovník na mieru. Ak často pracujte s textom – či už v e-maile alebo vo Worde, zapnutie tohto nastavenia vám môže ušetriť čas a nervy.
 3. Cielená reklama. Nastavenie „povoliť aplikáciám používať vašu reklamnú identifikáciu medzi sebou“ znie tajomne. V praxi to znamená, že každému užívateľovi sa pridelí dlhé identifikačné číslo. K tomuto číslo sú sa viažu rôzne informácie. História vyhľadávania, poloha, demografické údaje, záujmy a pod. Tieto informácie sa potom používajú na lepšie cielenie reklamy. Pri tejto možnosti dávate súhlas na zdieľanie týchto informácií. Podobné praktiky používa Google už dlho. Keď vám to nevadí v prípade Googlu, nemalo by vám to vadiť ani v prípade Microsoftu.
 4. Veľmi šikovne vyriešili právnici softvérového gigantu otázku poskytovania údajov o polohe zariadenia. Funkcia „Nájsť moje zariadenie“ sa určite zíde v prípade krádeže. Na druhej strane súhlasíte so zverejňovaním svojej polohy a jej ukladaním do histórie. Poloha sa používa tiež pri cielení reklamy, my sme túto možnosť radšej vypli.
 5. Ak používate Skype, vypnite možnosť spojiť s priateľmi a overiť telefónne číslo. V prípade, že ponecháte túto voľbu aktivovanú, môžu vám byť zbytočné naúčtované poplatky. Skype navyše ponúka aj v rámci bezplatnej verzie možnosť vyhľadania kontaktov.

Info: Nie je tajomstvom, že Windows 10 vo veľkom komunikuje s desiatkami serverov. Odosiela vyššie spomínané dáta na rôzne účely. Celá komunikácia je šifrovaná, údaje sa vraj anonymizujú a agregujú a tak by mali byť vaše dáta v bezpečí. Je to ako spovedné tajomstvo medzi vami a Microsoftom.

Upozornenie: Pri vypnutých možnostiach na zber a odosielanie údajov nebude vôbec, resp. bude obmedzene fungovať Cortana. Taktiež nebudete mať k dispozícií vlastný prispôsobený slovník. Pri vypnutej reklame sa nebude zobrazovať relevantná reklama. Nezdieľanie polohy má za následok nemožnosť vystopovať zariadenie v prípade krádeže.

Článok pokračuje pod reklamou

Dávajte si pozor ku komu sa pripájate - základná zásada bezpečnosti

Windows chce, aby sme boli neustále online. My však hovoríme nie pripájaniu sa na nezaheslované, tzv. verejné wifi. Hocikto počítačovo zdatnejší môže na danej sieti sledovať dáta, ktoré posielate. Preto dávajte pozor, či sa na takejto sieti pripájate na firemný e-mail alebo používate internetové bankovníctvo.

Neodporúčame ani pripájať sa k sieťam, ktoré zdieľajú vaše kontakty. Je to určite pohodlnejšie, ale prečo sa pripájať na sieť, o ktorej možno ani nič neviete? Vypnite všetky tri možnosti automatického pripájania sa na siete, aby ste mali svoje údaje pod väčšou kontrolou.

TIP: S citlivými firemnými dátami pracujte iba vo firemnej sieti alebo použite vlastný mobilný internet. V každom inom prípade by ste mali používať bezpečné VPN siete.

Hlásenie chýb je jednou z možností ako zlepšiť softvér, ktorý používate. Posielajú sa zväčša technické údaje ako informácie o hardvéri a softvéri, obsah pamäte, dátum, čas a pod. Túto možnosť môžete ponechať zapnutú.

Upozornenie: Niektoré služby a funkcie Windows vyžadujú k svojej funkčnosti prístup na internet. V prípade vypnutia možností automatického pripájania sa zaznamenáte obmedzenia služieb v čase, keď nebudete pripojení k vašej firemnej alebo domácej sieti.

Tri rady ako na ochranu a zdieľanie dát v systéme Windows 10

 1. Online služba SmartScreen je podobnou funkciou, ktorú už roky ponúkajú prehliadače pri sťahovaní súborov z internetu. Z času na čas sa zobrazí pri sťahovaní varovanie typu: „Zablokovali sme súbor XY pretože obsahuje škodlivý kód.“ Táto služba funguje v rámci operačného systému a poskytuje väčšie možnosti ochrany. Na škodlivý kód sa analyzujú aj súbory v e-mailoch. Tieto analýzy neprebiehajú na zariadení, ale posielajú sa na servery Microsoftu. Ak používate antivírusové riešenia a nechcete, aby vzdialený server analyzoval vaše súkromné súbory, tak túto možnosť vypnite.
 2. Predposledná možnosť vyžaduje prístup k histórii vyhľadávania, aby mohla v budúcnosti otvárať stránky rýchlejšie. Mal by sa zlepšiť užívateľský zážitok. Túto možnosť sme povolili nakoľko Google už aj tak vie všetko čo vyhľadávame. Navyše chceme rýchlejšie načítavanie stránok.
 3. Posledná možnosť je novinka v operačných systémoch Windows. Už nemusíte sťahovať aktualizácie iba z oficiálnych serverov Microsoftu. Môžete si ich stiahnuť od suseda Matúša. Rovnako ich môžete posielať kamarátke Lucke. Ak Vás neobmedzuje rýchlosť vášho internetu, tak túto možnosť vypnite.

Upozornenie: Vypnutie služby SmartScreen môže spôsobiť nárast vyťaženia procesora počas analýzy dokumentov na prítomnosť škodlivého kódu, nakoľko tieto analýzy budú prebiehať na vašom zariadení. Nepovolenie prístupu k histórií vyhľadávania môže spôsobiť pomalšie načítavanie stránok.

Ak vám Windows 10 nevyhovuje, ešte mesiac môžete urobiť krok späť

Nefunguje vám Windows podľa predstáv? Ide pomalšie? Vráťte sa späť na pôvodný operačný systém. Kliknite na Štart (stlačte tlačidlo Windows na klávesnici), na Nastavenia a následne na Aktualizácia a zabezpečenie. Vyberte stránku Obnovenie a Vrátiť sa na... Pozor! Táto možnosť je k dispozícií iba mesiac po inovácii na Windows 10.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky