Ako ochrániť videokonferenciu cez službu Zoom

Ako ochrániť videokonferenciu cez službu Zoom
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Viaceré svetové firmy zakázali používať Zoom na videokonferencie svojich zamestnancov. Čo robiť, ak sa videokonferencií cez Zoom nechcete vzdať, no zároveň chcete znížiť bezpečnostné riziká?

Čo je Zoom a za akých podmienok ho možno používať

Zoom je jednoduchý videokonferenčný nástroj, ktorý zaznamenáva obrovský rast popularity, odkedy veľká časť zamestnancov musela prejsť na homeoffice. Používajú ho freelanceri, menšie firmy, pedagógovia a mnohí ďalší.

Bezplatný hostiteľský účet umožňuje vytvoriť miestnosť až pre 100 ľudí bez nutnosti registrácie účastníkov. Maximálne trvanie videokonferencie je v bezplatnej verzii 40 minút. K tomu máte kvalitný obraz (HD - 720p) a zvuk, zdieľanie obrazu, posielanie dokumentov, chat a iné funkcie. Skrátka všetko, čo potrebujete.

Ak niekomu nestačia parametre bezplatnej služby, môže siahnuť po platenej verzii, ktorá stojí 14 eur mesačne.

Pandémia súvisiaca s koronavírusom prinútila mnoho firiem prejsť na prácu z domu prakticky zo dňa na deň a jednou z oblastí, na ktorú zabúdali je kybernetická bezpečnosť.  Podceňovanie kybernetickej bezpečnosti sa však netýka len samotných užívateľov, problémom sa nevyhli ani niektoré služby, medzi ktoré patrí aj Zoom. Na jednej strane službu začalo vďaka jej jednoduchosti počas pandémie využívať množstvo nových používateľov a z jej zakladateľa sa stal miliardár, na strane druhej sa pri jej používaní objavilo viacero bezpečnostných problémov.

Riziká používania služby sú natoľko významné, že spoločnosti ako Google (poskytuje aj vlastnú službu Hangouts, resp. Meet), NASA, SpaceX zakázali svojim zamestnancom používať Zoom na videokonferencie. Na bezpečnostné riziká služby upozorňujú aj vládne autority, ako napríklad český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), či slovenské Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT, ktoré patrí pod Národný bezpečnostný úrad. Podľa SK-CERT zraniteľnosti služby Zom umožňovali:

 • odpočúvať videokonferenciu bez vedomia jej účastníkov vďaka zlej implementácii end-to-end šifrovania,
 • exfiltrovať heslá z prostredia operačného systému Windows smerom k útočníkovi,
 • obchádzať privilégiá v rámci operačných systémov pri inštalácii aplikácie,
 • neoprávnene inštalovať škodlivý kód.

Spoločnosť Cyble, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou upozornila tiež na to, že na dark webe sa predáva  500 000 mailových adries a hesiel používateľov videokonfrenčnej služby Zoom.

Ako ochrániť videokonferenciu cez Zoom

Ak sa napriek týmto rizikám rozhodnete videokonferečnú službu Zoom používať aj naďalej je dôležité, aby ste dodržiavali viaceré bezpečnostné odporúčania:

 • Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) pri prihlásení.
 • Adresu videokonferenčnej miestnosti nešírte verejne. Pošlite ju iba tým ľuďom, ktorí sa skutočne majú pripojiť.
 • Používajte čakaciu miestnosť. Budete tak môcť schváliť ľudí predtým, ako sa pripoja do videokonferencie.
 • Miestnosť zabezpečte heslom, ktoré bude dostatočne silné. Bude obsahovať aspoň 8 znakov, malé a veľké písmena, číslice a špeciálny znak (.,?!* a iné). Heslo samozrejme verejne nešírte. Pošlite ho iba účastníkom stretnutia.
 • Nezverejňujte svoj Personal Meeting ID (PMID). Kto vie vaše PMID, môže sa pripojiť na akýkoľvek vašu videokonferenciu.
 • Vyhnite sa inštalácií aplikácií a radšej používajte na komunikáciu internetový prehliadač, ktorý má vyššiu bezpečnosť .
 • Aktualizujte si aplikáciu Zoom a internetový prehliadač.
 • Vyvarujte sa zdieľaniu citlivých a dôverných informácií počas videokonferencie.
 • Zakážte používanie zdieľanej obrazovky pre účastníkov.
 • Zakážte zdieľanie súborov.
 • Dajte si pozor, aký e-mail použijete pri registrácii. V niektorých prípadoch sú zdieľané kontakty v rámci domény. Ak ste sa zaregistrovali napríklad cez tzv. 10 minútový e-mail, je možné, že sa budú vaše kontaktné údaje zdieľať s úplne cudzími ľuďmi. Toto platí pre malých poskytovateľov e-mailových služieb, nie pre veľkých poskytovateľov typu Gmail, Yahoo, Outlook.com a pod.

Vo svetle viacerých bezpečnostných chýb možno nájsť aj niečo pozitívne. Tvorcovia služby Zoom pracujú na opravách a preto môže ísť časom o skutočne bezpečný nástroj na komunikáciu.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Výmena informácií o podnikajúcich na elektronických platformách od 1. 1. 2023

Informáciami o podnikajúcich na elektronických platformách na účel daní budú príslušné orgány disponovať automaticky. Cieľom je zabrániť daňovým únikom. Akým spôsobom sa bude medzinárodná výmena informácií realizovať?

Aké mzdové dokumenty možno zasielať zamestnancom elektronicky?

Niektoré dokumenty medzi zamestnancom a zamestnávateľom je možné zasielať elektronicky. O ktoré ide, čo je pre to potrebné urobiť a pri ktorých dokumentoch to možné nie je?

Optimalizácia kontaktných miest daňových úradov – zmeny od 1.12.2022

Elektronická komunikácia, pokles počtu spravovaných subjektov či menšia návštevnosť, viedli finančnú správu k prehodnoteniu fungovania kontaktných miest daňových úradov. K 1.12.2022 plánuje zmeny.

Hotel, apartmán a Wi-Fi pripojenie: na čo dať pozor pri práci počas dovolenky?

Verejné hotelové Wi-Fi siete nie sú na prácu v zahraničí bezpečné. Lepšie sú na tom apartmány. Na čo myslieť a ako sa vyhnúť hackerskému útoku, ak musíte počas dovolenky niečo pracovné vybaviť?
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky