Novela zákona o ochrane spotrebiteľa – aké zmeny prinesie v roku 2026?

Aké nové inštitúty a pravidlá prinesie novela zákona o ochrane spotrebiteľa v roku 2026? Prinášame stručný prehľad.

Od júla 2024 je účinný nový zákon o ochrane spotrebiteľa (č. 108/2024 Z. z.). Vzhľadom na vývoj európskej právnej úpravy v oblasti tzv. zelenej transformácie pripravilo Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky jeho novelu. Ako sa uvádza v predkladacej správe, ide o transpozíciu (prenesenie) európskych smerníc do nášho právneho poriadku, konkrétne o:

  • smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/825 z 28. februára 2024, zameranú na posilnenie postavenia spotrebiteľov v rámci zelenej transformácie prostredníctvom lepšej ochrany pred nekalými praktikami a prostredníctvom lepšieho informovania,
  • smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1799 z 13. júna 2024 o spoločných pravidlách na podporu opravy tovaru.

Novela zavádza nové inštitúty a dopĺňa pravidlá v oblasti ochrany spotrebiteľa a v súčasnosti (k dátumu publikovania článku) je v štádiu vyhodnotenia pripomienkového konania.

Čo je cieľom novely zákona o ochrane spotrebiteľa?

Dôvodová správa k novele zákona o ochrane spotrebiteľa uvádza, že hlavným cieľom navrhovanej zmeny je posilnenie postavenia spotrebiteľov v kontexte zelenej transformácie a ich aktívnej účasti na dosahovaní jej cieľov. Zelená transformácia predstavuje novú rastovú stratégiu Európy (Európska zelená dohoda), ktorej účelom je predchádzať zhoršovaniu životného prostredia a zmeniť EÚ na moderné hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje.

Novela má zabezpečiť dlhšiu životnosť tovarov a lepší prístup k ich oprave

Prostredníctvom tejto novely sa má posilniť informovanosť spotrebiteľov o životnosti kupovaného tovaru, o možnosti jeho opravy, dostupnosti náhradných dielov alebo softvérových aktualizácií. Okrem toho má novela za cieľ umožniť spotrebiteľom robiť vo väčšom rozsahu informované nákupné rozhodnutia a využívať opravárenské služby za účelom podpory udržateľnej spotreby.

Kedy bude novela zákona o ochrane spotrebiteľa účinná?

Navrhnutá je delená účinnosť novely, čo znamená, že účinnosť má nadobudnúť dňom jej vyhlásenia v zbierke zákonov, okrem niektorých ustanovení, pri ktorých je účinnosť určená na 1. januára 2026, 31. júla 2026 a  27. septembra 2026.

Aké zmeny prinesie novela zákona o ochrane spotrebiteľa v roku 2026?

Medzi najzásadnejšie zmeny, ktoré novela zákona o ochrane spotrebiteľa v roku 2026 prinesie, možno zaradiť tieto:

Článok pokračuje pod reklamou
  1. zavedenie nových pojmov (napr. environmentálne tvrdenie, značka udržateľnosti);
  2. doplnenie zoznamu obchodných praktík, ktoré sú za každých okolností považované za nekalé, o nové praktiky (napr. prezentovanie tovaru ako opraviteľného, hoci to tak nie je);
  3. doplnenie informačnej povinnosti obchodníka pred uzavretím zmluvy (napr. o povinnosť oznámiť spotrebiteľovi informáciu o bodovom hodnotení opraviteľnosti tovaru, ktorým sa vyjadruje možnosť opravy tovaru – povinnosť informovať spotrebiteľa o jeho práve na opravu);
  4. pri klamlivom konaní (klamlivých obchodných praktikách) sa rozšíri rozsah informácií (hlavných vlastností produktu), ktoré uvádzajú do omylu alebo môžu uviesť do omylu priemerného spotrebiteľa, a to o environmentálne alebo sociálne vlastnosti produktu, aspekty obehovosti, ako sú životnosť, opraviteľnosť alebo recyklovateľnosť;
  5. zavedenie Európskeho formuláru pre informácie o oprave (podľa stanoveného vzoru), tzv. informačný formulár, ktorý má spotrebiteľovi pomôcť posúdiť a porovnať opravárenské služby – tento formulár bude môcť spotrebiteľovi poskytnúť opravovňa (osoba, ktorá poskytuje opravu tovaru, a to aj prostredníctvom inej osoby, ktorá koná v jej mene) pred uzavretím zmluvy o oprave; 
  6. ustanovuje sa povinnosť vykonať opravu - výrobca bude povinný na žiadosť spotrebiteľa opraviť tovar (nad rozsah zákonnej zodpovednosti za vady tovaru), ak osobitný predpis ustanovuje požiadavky na opraviteľnosť tovaru alebo jeho časti, s tým, že rozsah opraviteľnosti bude osobitne určený pre konkrétny druh tovaru (napr. pre práčky alebo vysávače), to však nebude platiť v prípadoch, ak bude oprava fakticky nemožná.

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa doplní ustanovenia Občianskeho zákonníka

Novela prináša zmeny aj v Občianskom zákonníku (č. 40/1964 Zb.), kde sa v rámci ustanovení týkajúcich sa spotrebiteľskej kúpnej zmluvy doplní, že po prvom odstránení vady opravou veci sa doba zodpovednosti za vady veci predlžuje o dvanásť mesiacov.

Prečítajte si tiež

To znamená, že v roku 2026 sa predĺži zákonná lehota na uplatnenie zodpovednosti vady veci o jeden rok – to bude platiť na prípady, kedy si spotrebiteľ ako prostriedok nápravy vyberie opravu tovaru. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Právo na opravu: čo prináša nová smernica EÚ pre spotrebiteľov a podnikateľov?

Možnosť opravy budú musieť podnikatelia poskytnúť aj po uplynutí záručnej doby. Môžu si za túto službu účtovať poplatok? Koho sa to (ne)bude týkať? Podrobnosti o novinke aj termíny.

Záručná doba pri výpredaji

Čo je záručná doba? Vzťahuje sa záruka na zľavnený tovar vo výpredaji? Aká je záručná doba pri použitom tovare?

Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.

Záručná doba po oprave

Čo je záručná doba a aká je jej dĺžka? Aký je rozdiel medzi opravou tovaru v záruke a po uplynutí záruky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky