Viedeň na pár dní Mekkou svetových technologických startupov, nechýbajú ani Slováci

Nie v Silicon Valley či vo východnom Londýne, ale priamo v historickom centre Viedne sa v týchto dňoch stretávajú na štvordňovej konferencii Pioneers Festival 2015 najlepšie svetové technologické startupy. Medzi vystavovateľmi nechýbajú ani zástupcovia 12 slovenských startupov.

Z Pioneers festivalu, ktorého prvý ročník v roku 2009 navštívilo len 40 návštevníkov, sa medzičasom stal jeden z najprestížnejších a najdôležitejších technologických festivalov v Európe s návštevnosťou blížiacou sa trom tisíckam návštevníkov z radov startupov, investorov, médií a ďalšej odbornej verejnosti. Toto podujatie nielenže vzdeláva svojich účastníkov prostredníctvom bohatého programu prezentácií a prednášok, ale najmä ponúka príležitosť prezentácie pre vybrané európske startupy investorom, médiám či globálnym spoločnostiam. Jürgen Furian, spoluzakladateľ festivalu hovorí: „Chceme vybudovať svetové ekonomické fórum 21. Storočia. Veríme, že inovácie a objavy prezentované či už dnes alebo aj v budúcnosti, vzniknú práve vďaka symbióze výhod globálnych firiem a predností malých startupov.“ Marwin Liao, partner venture kapitálovej spoločnosti 500 startups sídliacej v Silicon Valley na margo podujatia hovorí: "Je tu jednoducho veľmi veľa múdrych ľudí so skvelými myšlienkami, ľudí snažiacich sa vyriešiť skutočne zaujímavé problémy. Prísť sem do Viedne na Pioneers Festival znamená príležitosť vidieť, stretnúť a zoznámiť sa s ľuďmi zo všetkých kútov sveta. A to je dôvod, prečo ide o skutočne skvelé podujatie."

Projekty, ktoré najviac zaujali

Pioneers Festival je festivalom technológií a inovácií, ktoré majú neraz šancu zmeniť fungovanie celých odvetví. V kurze bola najmä robotika, projekty internetu vecí, riešenia pre dáta a ich bezpečnosť, ale zaujali aj inovácie v medicíne či preprave.

Výborným príkladom je verejnosti známy projekt Elon Muska Hyperloop, ktorý na konferencii prezentoval CEO spoločnosti Dirk Ahlborn. Hyperloop je konceptuálny návrh vysoko rýchlostného nadzvukového transportného systému, ktorý na prepravu využíva kapsule pohybujúce sa v uzatvorenej rúre s minimom vzduchu. 8 km dlhá testovacia dráha Hyperloop bude postavená už v roku 2016 v Kalifornii. Na projekte už v súčasnosti pracuje cez 200 zamestnancov a len testovacia dráha si vyžiada investíciu v objeme 100 mil. USD. Zakladatelia veria, že v budúcnosti dokážu ľudia prostredníctvom tejto pozemnej dráhy cestovať rýchlosťou až 1200 km/h.

Návštevníkov festivalu zaujal aj projektom z oblasti robotiky, ktorý predstavil CEO spoločnosti Hanson Robotics Jong Lee. Spoločnosť Hanson Robotics je lídrom v anatómii tvárí, ktoré prepožičiavajú robotom ľudský vzhľad. Robot tak získa tvár, ktorá nie je nemá, naopak mimikou či pohybom očí dokáže napodobniť človeka. Tajomstvo tkvie vo vlastnostiach kože, lepšie povedané gume, z ktorej je tvár robota vytvorená. Podľa tvorcov je táto na 95% podobná vlastnostiam ľudskej kože. A skutočne, každý návštevník si mal možnosť overiť, že tvorcovia robota nepreháňajú. Hanson Robotics vidia uplatnenie svojho projektu v sociálnych službách, napríklad pri starostlivosti o prestarnutých, ktorú je veľmi náročné zabezpečovať ľudskými silami. Jong Lee vysvetľuje: „Robot je nekonečne trpezlivý a je schopný smiať sa tomu istému príbehu starkej aj milión krát, ale zároveň je schopný rozpoznať aj tú najmenšiu zmenu v jej pohybe či v správaní. Ak sa tak stane, automaticky dokáže zavolať sestru či doktora.“

V oblasti medicíny zaujal projekt spoločnosti Prometheon Pharma, ktorá prostredníctvom svojich náplastí eliminuje použitie ihiel pri liekoch s rozsiahlymi molekulami ako je napríklad inzulín. Len si predstavte, aký prínos pre ľudstvo môžu mať tieto náplasti, keď si uvedomíme, aká bolestivá a komplikovaná je liečba diabetesu.

Na Pioneers Festivale sa nestratili ani slovenské startupy

Pioneers Festival je v súčasnosti podujatie, ktoré priťahuje čoraz väčšiu pozornosť startupovej aj investorskej komunity. Kvalita a nároky na projekty každoročne rastú. V tomto ročníku sa organizátorom prihlásilo 1600 startupov, z ktorých len 80 získalo možnosť prezentácie prostredníctvom výstavného miesta prideleného organizátorom. Medzi vybranými sme našli aj slovenské projekty Ecocapsule a Ambiscreen. Pozornosť pútal najmä projekt Ecocapsule, ktorý v premiére predstavil funkčný prototyp energeticky nezávislého transportovateľného domu poháňaný slnečnou a veternou energiou. Projekt si všimol aj reportér NY Times, ktorý ho spomenul vo svojej reportáži.

Vďaka podpore Slovak Business Agency (SBA), ktorá sa stala partnerom Pioneers festivalu v regióne V4, dostalo možnosť odprezentovať sa prostredníctvom spoločného stánku SBA aj ďalších desať slovenských startup projektov. Organizátorov zaujal najmä slovenský projekt Orderlord, ktorý sa ocitol v spoločnosti TOP 50 najlepších technologických startupov a len tesne mu ušla miestenka do TOP 16. Dušan Koutný, spoluzakladateľ projektu hovorí: „V utorok sme absolvovali mentoring spolu s rôznymi ľuďmi z Európy aj celého sveta. V stredu sme absolvovali prezentácie pred investormi a tiež prezentáciu na pódiu pred 400 ľuďmi v publiku. Už teraz sa nám otvorili tri veľmi reálne spolupráce na základe toho, že ľudia videli náš produkt, ktorý sa im páčil. Plus sme sa bavili s ďalšími zaujímavými partnermi a potenciálnymi investormi.“

Cennú spätnú väzbu na projekt však získali aj ďalšie slovenské startupy, ktoré sa prezentovali. Ivan Minárik, zakladateľ projektu evnt.ee, v tejto súvislosti uvádza: „Premlelo sa tu veľmi veľa ľudí a veľa sa aj u nás zastavilo. Som veľmi milo prekvapený, že sa tu zastavilo aj mnoho ľudí z fachu, na ktorých sa my vyslovene orientujeme.“ Ivan nezabudol oceniť aj projekt Startup Sharks, vďaka ktorému sa na evente mohol prezentovať: „SBA je fantastická v tom, že sa teraz začala zaujímať o startupovský svet a zdá sa, že v tom mienia pokračovať celkom intenzívne. Je to veľká podpora pre projekty, ktoré ešte nemajú vyriešené vlastné financovanie. Je to fakt perfektná pomoc pre začínajúcich podnikateľov.“

Poznať svoju konkurenciu je na nezaplatenie

Začínajúci podnikatelia často prezentujú projekty, o ktorých tvrdia, že sú unikátne. Tvrdiť však v dnešnom svete, že je riešenie unikátne a nič podobné na trhu neexistuje, je pomerne odvážne. Podujatia ako Pioneers Festival majú pre podnikateľa veľkú pridanú hodnotu v tom, že si urobíte veľmi rýchly obraz o tom, čo je na trhu a často spoznáte svoju konkurenciu. Dobrým príkladom je napríklad fínska spoločnosť Cozify, ktorá vyvinula aplikáciu umožňujúcu premeniť všetky „smart“ zariadenia na jednu inteligentnú domácnosť ovládanú prostredníctvom jednej aplikácie. Od svetiel, cez spotrebiče, reguláciu vykurovania až po zabezpečovacie systémy. Príklad uvádzame preto, že ešte nedávno sme počuli prezentáciu slovenského podnikateľa, ktorý tvrdil, že nič podobné vo svete neexistuje.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky