Zdravšia „kancelária“ v lese či na pláži vďaka netradičnému nábytku

Zdravšia „kancelária“ v lese či na pláži vďaka netradičnému nábytku
Zdroj: Rawpixel.com

Belgický dizajnér vytvára kancelársky nábytok, ktorý umožňuje používateľom pracovať odkiaľkoľvek. Pomohol tak uniknúť zo stereotypu napríklad aj počas pandemických opatrení a nariadených home officov.

Belgičan Andreas De Smedt vyrastal na vidieku a práca v hlučnej kancelárii mu pomyselne zväzovala ruky. Túžil pracovať z miesta, na ktorom by nebol vystresovaný, napríklad v prírode. Niekoľko rokov uvažoval, ako by zjednodušil prácu na notebooku aj mimo uzavretých priestorov. Rozhodol sa preto vytvoriť drevenú podložku, ktorá sa dá so sebou zobrať kdekoľvek. Nazval ju Notadesk. Jednoduchým spôsobom je možné ju pripnúť napríklad k stene, oknu, stromu či inému povrchu. Ako uvádza na webovej stránke e-shopu, Belgicko je spomedzi európskych krajín tou s najväčším priemerným časom stráveným sedením. Cieľom teda bolo ponúknuť ľuďom vhodnú alternatívu a možnosť pracovať pohodlne aj postojačky.

Drevená podložka pripevnená k stromu. Zdroj: kickstarter.com
Drevená podložka pripevnená k stromu. Zdroj: kickstarter.com

Prenosná stolička, stôl a batoh vytvoria kompletnú kanceláriu aj v prírode

V inovovaní svojho nápadu však pokračoval ďalej a pre tých, ktorí predsa len potrebujú pri výkone práce sedieť, vyvinul skladaciu stoličku, podobnú tej režisérskej. K nej bola pripevnená pracovná doska, lakťové opierky z bambusu a rám z odolného hliníka. Ide o stoličku s názvom chAIR, ktorá má šesť kilogramov, vďaka čomu je dostatočne ľahká na prenášanie z miesta na miesto. Andreas taktiež navrhol batoh, ktorý je možné použiť spolu so stoličkou chAIR. Má viac ako desať vreciek predelených tak, aby sa v ruksaku dal nosiť notebook aj nabíjací USB port. Batoh je z nepremokavej látky a je navrhnutý takým spôsobom, aby ho bolo možné pripevniť k stoličke zo zadnej strany. Spolu tak vytvárajú príjemné pracovné miesto. Skladacia stolička navyše ponúka možnosť zorganizovať si pracovný piknik alebo vytvoriť „zasadaciu miestnosť“ priamo pri jazere.

Flexibilná kancelária. Zdroj: notadesk.com
Flexibilná kancelária. Zdroj: notadesk.com

Vo vytváraní nezvyčajného nábytku pokračuje, dôležitú rolu hrá aj ekológia

V priebehu času už Andreas vytvoril lampu, ktorú možno dotykovo prispôsobiť, a to tak jej intenzitu, ako aj teplotu svetla. Navyše umožňuje bezdrôtovo nabíjať mobil. Ďalším jeho produktom je kreslo alebo ležadlo, ktoré je možné nastaviť až do 16 rôznych pozícií. Po tom, ako človek niekoľko hodín stojí alebo sedí pri práci, môže byť veľkou pomocou, ak sa na chvíľu vystrie a nechá oddychovať svoj chrbát. Takáto malá pauza pomáha aj produktivite zamestnanca. Kreslo je navyše kompaktné, dá sa zložiť a premiestniť na iné miesto. Portfólio jeho výrobkov dopĺňa biela tabuľa, ktorá sa, podobne ako podložka, dá pripnúť na akýkoľvek povrch – napríklad na sklo, drevo či stenu. Mať poradu alebo značiť si veci je tak možné napríklad aj v prírode.

Výrobky prevažne z ekologicky pestovaného bambusového dreva si môžu zákazníci zakúpiť online prostredníctvom e-shopu, ktorý Andreas založil s názvom NOT A DESK. Ceny sa pohybujú od 70 do približne 300 eur za kus. Pridanú ekologickú hodnotu dodávajú produktom plastové diely vyrobené na mieru z recyklovaných materiálov.

Notadesk by nevznikol bez pomoci podnikateľského inkubátora či crowdfundingu

Financie na realizáciu svojich nápadov získaval Belgičan napríklad aj formou crowdfundingu. Na platforme Kickstarter získal na pracovnú podložku viac ako trojnásobok cieľovej sumy. Andreas pri založení spoločnosti Notadesk využil svoje skúsenosti zo štúdia obchodu, pri navrhovaní a výrobe prvých výrobkov mu zasa pomohli elektromechanické a technické zručnosti, ktoré získal práve vyrastaním na vidieku. Vybudovať podnikanie mu však pomohli aj mentori a podnikateľské inkubátory.

O výrobky značky Notadesk postupne začali prejavovať záujem aj iné obchody, a tak začal Andreas pôsobiť aj na B2B trhu. Objednať si netradičnú stoličku či podložku, ktorá umožní pracovať aj postojačky, si môžu aj zákazníci z iných krajín, v rámci Európskej únie dokonca ponúka dopravu zdarma.

Zdroje: notadesk.com, kickstarter.com, springwise.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky