Zážitkové aktivity: netradičné spôsoby, ako slovenskí podnikatelia lákajú turistov

Na Slovensku je mnoho zaujímavých miest a aktivít na trávenie času s rodinou či priateľmi. O turistov je veľký boj a konkurencia veľká – ako sa vynašli slovenskí podnikatelia?

Leto poznačené pandémiou sa mnohí rozhodli stráviť na Slovensku. Prevádzkovatelia rôznych zážitkových atrakcií sa chopili príležitosti a využili svoje nápady na odlíšenie sa od konkurencie. Prinášame vám niekoľko nápadov podnikateľov na prilákanie turistov a vytvorenie nezabudnuteľnej stopy v ich pamäti.

Hľadanie pokladu na Dunaji pre veľkých aj malých

Za zážitkami z plavenia sa na lodi nemusíte chodiť k moru a výlet člnom nemusí byť iba o vyhliadkovej plavbe či preprave z miesta A do miesta B. Bratislavský Boat Trip je jasným dôkazom, že aj na Slovensku je možné kreatívne využiť spojenie lodí či člnov a vody do dobrodružných zážitkov. Prevádzkovatelia doposiaľ ponúkali produkty najmä dospelým – kurzy na získanie tzv. lodičáku, či vyhliadkové plavby na Dunaji. V tejto sezóne pridali k člnom zážitky a svoju ponuku doplnili o spoznávanie výlety do okolitých miest, rozlúčky so slobodou či teambuilding Dunaji a výnimočný zážitok ponúkajú aj pre najmenších.

Zážitková plavba Hľadanie pokladu prebieha na motorovom člne, ktorým sa animátori dostanú spolu s deťmi a ich rodičmi na rôzne miesta. Navštívia dunajské pieskové pláže, centrum Bratislavy a jeho nábrežia či hrad Devín. „Deti majú možnosť vystúpiť zo svojho stereotypu, zažiť nielen výlet člnom, ale najmä dobrodružnú plavbu a získať tiež nové kamarátstva,“ hovorí prevádzkovateľka Silvia Litva Polák. Detskí účastníci totiž musia spoločne vyriešiť viaceré úlohy a na základe indícií nájsť vytúžený poklad na Dunaji. Deti si navyše skúsia, aký je život kapitána lode. „Popri dobrodružnej plavbe sa malí kapitáni učia, na čo si dávať na lodi pozor, rozpoznávať základné prvky plavebnej dráhy a jej značenie a staršie deti aj to, ako viazať uzle, aby loď neodplávala od brehu,“ informuje prevádzkovateľka. Zážitok v niektorých prípadoch tiež dotvára pravá pirátska opekačka.

Vytvoriť novú hru manželom Litvovcom napadlo, keď spoločne s dcérou objavovali zaujímavé miesta na Dunaji. Zážitok sa jej snažili sa sprostredkovať čo najzaujímavejšou formou, a tak vymysleli hľadanie pokladu. „Naše rodinné pátranie po Dunajskom poklade sa postupne tešilo záujmu známych s deťmi a výlety boli o to častejšie a napínavejšie,“ spomína Silvia Litva Polák na vznik inovácie v ich ponuke.

Ako bude plavba s názvom Hľadanie pokladu vyzerať, vymýšľajú manželia sami, a to od maľovania mapy až po vytváranie nových úloh. Účastníkov zážitku aj sprevádzajú. „Pomocou plavby sa môj manžel - kapitán, a ja ako animátorka, vraciame do ríše detskej fantázie a bádania. Táto práca nás napĺňa a baví,“ dodáva Silvia. Keďže chuť hrať sa nestrácajú mnohí ani v zrelšom veku, mohli počas tohtoročnej sezóny Hľadať poklad aj dospelí. „Produkt je ideálny tiež pre teambuildingy a robíme ho na mieru,“ dodáva Silvia Litva Polák.

Hľadanie pokladu na Dunaji. Zdroj: Boattrip.sk
Hľadanie pokladu na Dunaji. Zdroj: Boattrip.sk

Únikové hry v exteriéri, pri ktorých spoznávate Slovenské mestá

Koncept únikových hier, tzv. Escape room-ov je na Slovensku zabehnutý a obľúbený už niekoľko rokov. Venuje sa mu taktiež Ondrej Piják, konateľ spoločnosti Escape House. Okrem indícií ukrytých v uzamknutej miestnosti, ktoré musia súťažiaci objaviť, aby sa vyslobodili, ponúkajú aj hry v exteriéri. Začali s nimi v roku 2016 v Pezinku, pričom indície skrývali priamo v teréne. Do svojej ponuky však zahrnuli novinky, no do terénu už nezasahujú, nakoľko podľa konateľa poskytuje dostatok záhad samotné prostredie. „Inšpiráciou pre vytvorenie nového konceptu bola hra na poklad, čo nám v detstve pripravoval otec – idete na miesto a posúvate sa až k pokladu,“ spomína Ondrej Piják.

Prvou z nových exteriérových hier je séria s názvom „7 miest“. Ide o na seba nadväzujúce pátracie príbehy chlapca, ktorý hľadá svojho brata. Momentálne je situovaná do štyroch miest – Bratislavy, Modry, Stupavy a Malaciek. Ďalšie tri sú ešte v prípravnej fáze. Každé mesto má svoj príbeh, ku ktorého dokončeniu sa hráči dostanú prostredníctvom kódu. Aby ho však zistili, musia zdolať nástrahy danej lokality.

Na veľmi podobnom princípe je vytvorená ich ďalšia hra „Poklad Tatier“. Tú je možné odohrať na Štrbskom Plese a v Starom Smokovci, no pripravuje sa tiež v Tatranskej Lomnici. V Košiciach zasa vytvorili príbeh strateného pokladu pod názvom „Košická záhada“. Ide o pátranie po zlodejovi, ktorý ukradol drahocenný poklad z múzea a nočnými ulicami mesta uteká pred prenasledovateľmi. Novinky priniesli do Escape House nielen zábavu, ale aj zákazníkov z iných častí Slovenska.

Vymýšľanie hier je pre konateľa spoločnosti záľubou: „Robím to s radosťou. Nad hrami premýšľam napríklad v noci, keď neviem zaspať.“

Článok pokračuje pod reklamou

Bezpečné stretnutie s medveďom či noc v tatranskom ľadovom iglu

Viacerí volili tento rok dovolenku v našich Tatrách. Potulovanie po horách však so sebou často prináša nechcené stretnutia napríklad s medveďmi. Strach v takom prípade hrá určite veľkú rolu a nie je to práve ten druh adrenalínu, ktorý chcete počas výletu zažiť. Ak ale turistov táto šelma láka a radi by ju videli aj z blízka, nemusia riskovať holý život. Spoločnosť Adventoura Slovakia ponúka pozorovanie medveďov vo voľnej prírode so skúseným sprievodcom. Ten turistov zavedie na miesta s najlepšou šancou uvidieť medveďa hnedého. Podľa informácií na webovej stránke spoločnosti realizujú približne 30 „sledovačiek“ v priebehu štyroch mesiacov. Okrem veľkej šelmy môžu mať šťastie aj na kamzíkov, jeleňov či líšky.

Začína sa v obci Podbanské a na prvé možné miesta, kde zahliadnete medvede, sa dostanete v priebehu 60 minút. Začína sa približne o piatej ráno a predpokladaný čas návratu je o druhej poobede. Počas cesty sa sprievodcovia snažia svojich zákazníkov naučiť čo najviac informácií o medveďom území či stopách, no taktiež o kvetoch, bobuliach, hubách a stromoch rastúcich v Západných Tatrách. Zážitok je pre 2 až 8 ľudí vo veku od štyroch rokov, a to v priebehu júna až októbra.

Okrem pešej turistiky ponúkajú pozorovanie medveďov aj na bicykloch. Spoločnosť ďalej organizuje mnohé iné adrenalínové zážitky, ako paragliding, let balónom, ale aj ochutnávku piva, či netradičné ubytovanie – v iglu. Počas zimnej sezóny si môžu turisti vyskúšať noc ako pravý Eskimák. Naučia sa totiž, ako založiť oheň, ako variť večeru alebo urobiť raňajky v dome zo snehu. V cene je zahrnutý sprievodca, spacák, kempingová strieborná fólia, večera a raňajky, nafukovačky a doprava. Zážitok je vhodný pre skupiny 2 až 9 ľudí vo veku nad 10 rokov.

Noc v tatranskom iglu. Zdroj: Facebook Adventoura Slovakia
Noc v tatranskom iglu. Zdroj: Facebook Adventoura Slovakia

Jazda na tanku navodí správnu atmosféru adrenalínu

Na tanky či obrnené transportéry viac nemusíte hľadieť z diaľky. Viacerí majitelia týchto strojov sa rozhodli využiť ich na zážitkové jazdy. Zaujať môže vaše deti, no adrenalín na seba nenechá čakať ani pri dospelých rodinných príslušníkoch či priateľoch. Prevádzkovatelia takýchto adrenalínových atrakcií umožňujú previesť sa v tanku alebo obrnenom transportéri po nerovnom teréne, blate, prachu alebo vode. Vo väčšine prípadov sa len zveziete ako spolujazdci, zatiaľ čo šoférovať bude odborník. Nájdu sa však aj také ponuky, v ktorých si môžete skúsiť šoférovať toto ťažké vozidlo sami. Jazdy na tankoch si je možné objednať napríklad v Námestove, Podbieli či Oščadnici.

Pre milovníkov vína, ktorí v sebe majú dávku odvahy, zasa vznikla atrakcia vo Svätom Jure – netradičná vínna cesta s názvom Wine Safari. Ide o ochutnávku spomínaného alkoholického nápoja v spojení so zážitkovou jazdou na 6-kolesovom „tereňáku“. Safari auto pre osem-člennú skupinu prevezie návštevníkov cez vinice Malých Karpát. Avšak nie po rovinke. Adrenalínový zážitok spočíva práve v jazde po nerovnom, hornatom teréne priamo pomedzi vinič.

Safari vodič potom niekoľkokrát zastavuje a ponúka ochutnávku rôznych druhov vína. Popri nej someliér prezentuje staré tradície výsadby viniča. Prevádzkovatelia majú v ponuke viaceré zážitkové balíčky, aby oslovili väčšiu skupinu ľudí. Nájde sa tu klasická trojhodinová jazda, pričom na výber sú tri rôzne varianty náročnosti terénu a spojená je s ochutnávkou deviatich vín. Špecifickejšia je ale napríklad polnočná jazda divokým terénom s ochutnávkou pri výhľade na vysvietenú Bratislavu. Taktiež majú osobitný balík pre rozlúčky so slobodou, no nezabudli ani na ten svadobný. Prevádzkovatelia pripravia netradičnú svadbu „na kolesách“ a zabezpečia kňaza, hudbu, víno aj slávnostnú atmosféru. 

Víno, výhľad a safari jazda. Zdroj: Facebook WineSafari
Víno, výhľad a safari jazda. Zdroj: Facebook WineSafari

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky