Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.27) – Na dvoch kolesách

Podnikanie v oblasti cyklistiky. Čo vám k tejto téme napadne ako prvé? Obchod s bicyklami? Športový obchod? Mapy s cyklistickými trasami? Nič viac? Preprava na dvoch kolesách možno znie na prvý pohľad nezaujímavo, no verte, že aj v tejto oblasti možno preraziť na trhu. Ako na to? Čítajte ďalej, dnes vám prinášame hneď niekoľko inšpiratívnych podnikateľských nápadov na dvoch kolesách.

Kreatívne doplnky k bicyklom

Napadlo vás niekedy, že by sa „vyšliapaná“ drina na bicykli mohla dať aj prakticky zúročiť? Dynamo bolo vymyslené už dávnejšie, no v Nemecku prišli s jeho podstatným vylepšením – výsledkom tejto snahy je univerzálna cyklistická nabíjačka, ktorá generuje prúd vďaka šliapaniu do pedálov. V praxi ide o malú nenápadnú čiernu plastovú skrinku, ktorá je schopná nabíjať drobné elektronické zariadenia (napr. mobil, mp3 prehrávač, atď.) už od rýchlosti 8km/h a klasickej nabíjačke sa vyrovná už pri rýchlosti 15km/h. Príjemné šetrenie energie v domácnosti, nemyslíte?

Ďalšou vychytávkou je opäť overený marketingový koncept, ktorý je založený na fakte, že keď ľudia niečo potrebujú a ešte to aj dostanú zadarmo, budú na tomto kúsku tolerovať aj reklamu. Tak vznikli ochranné kryty na sedadlá bicyklov, ktoré sú vyrobené z recyklovaného plastu a sú potlačené reklamou miestnych firiem ale aj nadnárodných reťazcov. Kryty sú zadarmo k dispozícii na „parkoviskách“ pre bicykle, na nabíjacích miestach pre elektro-bicykle alebo v predajniach bicyklov. Nápad vznikol – ako inak – v Holandsku, kde sú bicykle veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom.

Článok pokračuje pod reklamou


Bicykle pre ľudí s nadváhou

Ďalší nápad zasa pochádza z USA, kde ako je známe, veľmi veľa ľudí trpí nadváhou. A čo sa dá okrem XXL oblečenia vyrábať pre ľudí s vyššou hmotnosťou? Predsa špeciálne bicykle! Áno, čítate správne. Možno Vás to nikdy nenapadlo, no človek s extrémnou nadváhou, ktorý by možno rád schudol cyklistikou alebo by sa len jednoducho rád prepravoval na dvoch kolesách, túto možnosť často nemá. Dôvod jednoduchý – bicykel ho neunesie, alebo sa mu na ňom prepravuje len veľmi ťažko.

Čo ak by však existoval špeciálny pevnejší bicykel, ktorý by nemal problém uniesť akúkoľvek váhu, ktorý by mal iné rozmery riadidiel, väčší rozostup pedálov či väčšie sedadlo? A on aj existuje, vyrába ho americká firma Super sized cycles.


Solárna cyklistická trasa

Boom v dnešnej dobe zažívajú aj ekologické a obnoviteľné zdroje energie. Jedným z týchto pokrokových odvetví je aj oblasť solárnej energie, ktorá sa viditeľne dostáva aj na naše polia či na strechy. Čo by ste ale povedali na nápad, spraviť vo vašom meste solárnu cyklistickú trasu? V praxi vrstva betónových blokov a centimetrová vrstva solárnych panelov, ktoré sú prekryté hrubým nerozbitným sklom.
Projekt vznikol v Holandsku a jeho výstavba by mala byť dokončená v roku 2012. Solárna cyklistická cesta je výsledkom snahy výskumnej inštitúcie TNO a jej cieľom je vyrábať elektrickú energiu, ktorá by pokryla spotrebu prúdu pre verejné osvetlenie či prípadne i domácnosti. A prečo práve cyklistická trasa? Tá by mala byť ukážkou toho, že jedna vec môže slúžiť na dva účely – nielen ako cesta cyklistom, ale aj ako zdroj energie pre mesto.

 

Kreatívne cyklistické podnikanie na Slovensku?

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov si možno kladiete otázku, či je niečo podobné realizovateľné aj na Slovensku. Marketingové nápady účinkujú takmer všade na svete a ich koncept „zaplatí inzerent“ možno aplikovať nielen na bicykle a príslušenstvo. Nadváha ešte nie je až taký generálny problém našich zemepisných šírok, no obnoviteľné zdroje energie aj v spojitosti s dopravou sú určite aktuálnou témou, kde sa dá toho ešte vymyslieť veľmi veľa. Tak ako, inšpirovali sme vás?

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Namiesto plastov obal z húb – startup svojím alternatívnym materiálom ohúril svet

Jednou z ekologickejších náhrad plastov môže byť mycélium. Dokazuje to startup Ecovative Design – nejde však len o obaly, z mycélia vyrábajú aj mäso.

Originálne biznis nápady z oblasti ekológie: čo v roku 2023 vymysleli študenti?

Solárny systém na nabíjanie mobilov, brikety z konského trusu či kniha o chránených stromoch. Čo ďalšie študenti vymysleli, čím na trhu zaujali a ako o firmách dávajú vedieť?

Dubajský startup Junkbot učí deti vyrábať si vlastné roboty z odpadu

Plastové fľaše, kúsky lepenky či vyradené šálky sa stanú funkčným robotom – navyše ich vyrobia deti. Zakladateľov startupu s inovatívnou myšlienkou inšpirovala vášeň z detstva.

Sustainable Salons – cesta k nulovému odpadu v kaderníckych salónoch

Sustainable Salons Australia je prvý komplexný program obnovy zdrojov určený pre kadernícke a kozmetické salóny. Spoločnosť sa špecializuje na zber odpadu z týchto prevádzok, jeho recykláciu a opätovné použitie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky