Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.10) – Odpadky + kabelky = dizajnérsky a podnikateľský zázrak

Keď si rodina Marcoschamerových z USA v roku 2004 plánovala dovolenku do Mexika, zrejme ešte netušila, že o 6 rokov neskôr budú viesť úspešný a obdivuhodný rodinný biznis s úžasným ekologickým posolstvom. Stačila k tomu jedna ručne vyrobená kabelka na domácom mexickom remeselníckom trhovisku a podnikateľský príbeh bol na svete...

Základom bolo ekologické posolstvo

Podnetná mexická kabelka bola vyrobená z odpadových materiálov a to bol práve ten výnimočný nápad, ktorý úspešný rodinný biznis naštartoval. Problém odpadového hospodárstva je jedným z rastúcich a pálčivých problémov celého ľudstva, a tak je celkom prirodzené, že sa o jeho vyriešenie snaží stále viac ľudí. Niektorí dokonca prichádzajú so vskutku originálnymi ideami, ktoré sú v konečnom dôsledku nielen ekologické, ale aj vysoko estetické.

Podobne to bolo aj pri značke Ecoist. Základným stavebným kameňom pri výrobe kabeliek sú totiž obaly z rôznych potravinárskych výrobkov, napríklad obaly z cukríkov, chipsov, etikety z PET fliaš a rôzne ďalšie materiály, ktoré by inak skončili na smetisku a rozkladali sa približne 500 rokov. Obaly vidíme vo výslednej podobe ako úzke pásiky, ktoré sú ručne skladané do charakteristickej mozaiky. Tá sa napokon vo finále premení na originálnu kabelku, dnes už viackrát ocenenú v rôznych dizajnérskych súťažiach.



Nulové materiálové náklady, výnosy s pridanou hodnotou

Princíp úspechu firmy Ecoist tkvie nielen v kráse výsledného výrobku ale najmä v tom, že materiál na výrobu je úplne zadarmo. Ide totiž o odpad a zakladatelia tejto spoločnosti rýchlo pochopili, že ide o komoditu, za ktorú sa v budúcnosti bude možno dokonca platiť ako za lukratívny tovar. Geniálnym príkladom zhodnotenia v tomto prípade prevažne plastového odpadu sú nádherné kabelky známe aj pod označením wrapper bags. Takáto recyklácia však vedie nielen k úspešnému biznisu, tvorbe nových pracovných miest ale aj k ďalším ekologicky a humánne orientovaným aktivitám majiteľov firmy ako je napríklad vysádzanie stromov či pestovanie tradície fair trade. Rodinný podnik sa totiž zaväzuje, že za každú predanú kabelku vysadí jeden strom. Ako sa uvádza na domovskej stránke firmy, do dnešného dňa ich nadácia vysadila už viac ako 100 000 v krajinách ako Haiti, India či Uganda. Podobne nasledovaniahodné posolstvo sa ukrýva aj v zamestnaneckých štruktúrach firmy. Tá totiž zamestnáva približne 40 žien z Peru, ktoré sú za svoju ručnú prácu dobre platené a nie sú zdierané, ako sa tomu v ich krajine bežne deje u iných zamestnávateľov.

Článok pokračuje pod reklamou



Spolu s obrami rýchlo na vrchol

Pojmy ekologická taška či wrapper bag sú dnes už pomerne známe i na Slovensku. Tieto výnimočné kabelky vyrobené z odpadových materiálov spôsobili vo svete taký rozruch, že ich výrobu dnes kopírujú tisíce ľudí po celom svete. Stačí sa pozrieť na portál YouTube a pohľadať si tutorial na výrobu takejto tašky, nájdu sa ich desiatky až stovky.

Spoločnosť Ecoist (pojem ecoist má označovať individuálny moderný ekologický životný štýl, pozn. aut.) odoberá odpadové obaly od gigantov akými sú Coca Cola, Disney, Mars, Aveda, FritoLay a mnohých ďalších. Do dnešného dňa tak zachránila približne 15 miliónov odpadov. Sama však rýchlo rastie, čo je určite spôsobené nielen ekologickým posolstvom a dobrým biznis modelom, ale aj spoluprácou s významnými dizajnérmi. Jedným z nich je aj Emiliano Godoy, ktorý svojho času pracoval napr. pre známu značku Lacoste.

Koncept premeny odpadu na úplne nový dizajnérsky výrobok, ktorý je možné ďalej používať, je unikátny a pomerne nový. Firmy s podobným zameraním však pribúdajú. Bolo by predsa hriech nevyužiť materiál, ktorý sa nám ponúka zadarmo a ktorého je všade až neprimeraný dostatok. Skúste porozmýšľať aj Vy, možno Vás taktiež napadne spôsob, ako premeniť odpad na exkluzívny výrobok a možno o pár mesiacov napíšeme inšpiratívny podnikateľský príbeh aj o Vás...

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Namiesto plastov obal z húb – startup svojím alternatívnym materiálom ohúril svet

Jednou z ekologickejších náhrad plastov môže byť mycélium. Dokazuje to startup Ecovative Design – nejde však len o obaly, z mycélia vyrábajú aj mäso.

Originálne biznis nápady z oblasti ekológie: čo v roku 2023 vymysleli študenti?

Solárny systém na nabíjanie mobilov, brikety z konského trusu či kniha o chránených stromoch. Čo ďalšie študenti vymysleli, čím na trhu zaujali a ako o firmách dávajú vedieť?

Dubajský startup Junkbot učí deti vyrábať si vlastné roboty z odpadu

Plastové fľaše, kúsky lepenky či vyradené šálky sa stanú funkčným robotom – navyše ich vyrobia deti. Zakladateľov startupu s inovatívnou myšlienkou inšpirovala vášeň z detstva.

Sustainable Salons – cesta k nulovému odpadu v kaderníckych salónoch

Sustainable Salons Australia je prvý komplexný program obnovy zdrojov určený pre kadernícke a kozmetické salóny. Spoločnosť sa špecializuje na zber odpadu z týchto prevádzok, jeho recykláciu a opätovné použitie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky