Bezpečie a pohodlie pre tehotné zamestnankyne pracujúce v priemysle

Austrálčanka využila dieru na trhu a začala podnikať s pracovným oblečením pre ženy pracujúce v mužských odvetviach. K nápadu ju priviedla negatívna skúsenosť tehotnej kolegyne.

Spoločnosť COgear založila Kym O’Learyová v roku 2013. Pôvodne sa však firma volala She’s Empowered, čo v preklade naznačuje ženskú silu alebo moc. Značka upozorňovala na potrebu pracovného odevu aj pre tehotné pracovníčky. Nešlo však o pracovný odev, ktorý nosia ženy v kanceláriách, ale o montérky a pracovné bundy či kombinézy, aké nosia napríklad zamestnanci na stavbách či v doprave. Hoci sa v takomto odvetví pohybujú najmä muži, nie je to výsostne len ich „odbor“. Firma sa preto zamerala na začlenenie žien pri takýchto povolaniach, a to práve prispôsobením pracovného oblečenia. Najskôr sa snažila pomôcť tehotným pracovníčkam, no po úspechu na špecifickom trhu a podpore od veľkých spoločností rozšírila svoj sortiment o ženské pracovné odevy vo všetkých veľkostiach a tvaroch.

Tehotná kolegyňa ako inšpirácia podnikateľského nápadu

Kym svoj podnikateľský nápad dostala v čase, keď pracovala ako manažérka ťažby v uhoľnej bani v austrálskom Queenslande. Všimla si tehotnú spolupracovníčku, ktorá sa snažila nájsť pre seba vhodné pracovné oblečenie, no nedarilo sa jej to. Kym sa preto rozhodla vytvoriť vlastnú značku, ktorá by tento problém riešila, a osloviť tak špecifický, no globálne zaujímavý trh. Začala sa venovať výrobe pracovných košieľ, búnd či nohavíc, ktoré ženám umožňujú cítiť sa v práci sebaisto, pohodlne a zároveň bezpečne, vďaka čomu sú následne zamestnankyne aj produktívnejšie. Podľa zakladateľky spoločnosti to je zároveň krok k riešeniu začlenenia žien najmä v odvetviach, ktoré nie sú pre nežnejšie pohlavie úplne typické.

Oblečenie, ktoré „rastie“ spolu s tehotnou zamestnankyňou

Odevy od spoločnosti COgear sa od konkurencie odlišujú napríklad inovatívnymi riešeniami, medzi ktoré patrí okrem iného aj nastaviteľný pás, čo umožňuje prispôsobiť oblečenie rôznym tvarom a veľkostiam tela. To sa hodí práve tehotným pracovníčkam, ktorých postava sa počas deviatich mesiacov mení. Spoločnosť tak odevmi šetrí nielen peniaze zákazníčok, ale aj životné prostredie. Množstvo vody použitej pri výrobe alebo CO2 počas prepravy je výrazne nižšie. Zákazníčkam tiež ponúkajú možnosť prispôsobiť si výrobky na mieru. Dohodnúť sa môžu na farbe, hmotnosti, zložení tkaniny či na konfigurácii pásu a pásového vzoru.

Aj firma COgear si prešla svojimi úspechmi a pádmi. Nie každý produkt, ktorý vo firme navrhli, bol ideálny pre pracujúce ženy. Na základe spätnej väzby od zákazníčok sa však snažili oblečenie stále zdokonaľovať, pričom využívali špecifické prípadové štúdie.

Dnes tovar navrhujú a vyrábajú v spolupráci s lídrami na trhu s pracovnými odevmi, napríklad so spoločnosťou Blackwoods, ktorí ich výrobky ponúkajú. Nastaviteľné oblečenie je však možné objednať si aj priamo cez e-shop samotnej firmy COgear, v ktorej každý kúsok vzniká – od návrhu až po realizáciu.

Oblečenie putuje aj do zahraničia, podnikateľka sa stala jednou z najvplyvnejších v Austrálii

Pracovné oblečenie pre ženy značky COgear sa teší obľube aj za hranicami Austrálie. Doručujú ho totiž aj do Veľkej Británie, USA, Kanady a na Nový Zéland. O odevy prejavujú záujem jednotlivé zákazníčky, no spoločnosť tiež spolupracuje s inými firmami, ktoré ponúkajú pracovné oblečenie pre zamestnancov napríklad v stavebníctve či doprave. Cena špecializovaných odevov od COgear sa pohybuje približne vo výške 130 austrálskych dolárov (približne 80 eur). Podnikateľka Kym O’Learyová sa vďaka svojmu nápadu dostala do rebríčka TOP 100 vplyvných žien roku 2019 austrálskeho magazínu Financial Review.

Zdroje: cogear.com.au, talkingbusinessaustralia.com.au, highlifemagazine.net

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky