Ako vybrať správny systém pre nový eshop?

Ako vybrať správny systém pre nový eshop?

Raditeľ agentúry VISIBILITY a spoluzakladateľ asociácie internetových marketingových agentúr. Prednáša na Univerzite Komenského, UCM v Trnave a odborných konferenciách. Je expertom najmä na optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO), online reputation management, online marketing a Google Analytics.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Internetových obchodov je na Slovensku ako húb po daždi. Momentálne ich existuje niekoľko tisíc a každý mesiac pribudne približne 80 nových. Trh sa tak stáva takmer vo všetkých oblastiach vysoko konkurenčný a je veľmi náročné presadiť sa, hlavne ak budujete eshop úplne od nuly a len s minimálnym finančným kapitálom.

Samozrejme najdôležitejší je nápad, bez neho a bez vízie, ako tento nápad do budúcnosti rozvíjať, spravíte len ďalší v nekonečnej rade elektronických obchodov s minimálnou šancou uspieť či dokonca generovať zaujímavé zisky.

Príťažlivá značka, zaujímavá a príjemná komunikácia či budovanie osobného vzťahu so zákazníkmi, to všetko sú základné kamene úspechu. Častokrát sa však popri strategických a finančných problémoch zabúda na ďalší, nemenej dôležitý a to samotné technické zabezpečenie eshop systému a jeho funkčnosť.

Zmena je život

V praxi sme sa stretli už veľakrát s prípadom, že po určitej dobe fungovania sa majiteľ eshopu rozhodol (alebo bol nútený) zmeniť systém, na ktorom jeho obchod dovtedy bežal. Dôvodov pre zmenu systému eshopu môže byť niekoľko. Medzi najčastejšie patria neflexibilita systému pri rozširovaní funkcií, nepostačujúce možnosti integrácie s inými sytémami (napr. účtovníckym) alebo nedostatky z hľadiska optimalizácie pre internetové vyhľadávače (SEO).
Zmena systému za chodu eshopu so sebou nesie obrovské množstvo komplikácií a ak sa migrácia neurobí správne, hrozia straty získaných pozícií vo vyhľadávači Google, komplikácie pri reklamných kampaniach alebo dezorientácia návštevníkov webu, čo samozrejme vedie k znižovaniu návštevnosti  či strate potenciálnych klientov. A práve toto sú hlavné dôvody k tomu, aby sa výberu vhodného eshop systému prikladala patričná dôležitosť.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako si vybrať ten správny eshop systém?

Existujú prakticky tri cesty, ktorými sa dá uberať. Môžete sa pustiť do programovania úplne nového, vlastného systému, čo ale zaberie kopec času a peňazí, na druhej strane budete mať úplnú kontrolu nad eshop systémom a aj v budúcnosti  s ním viete robiť prakticky čokoľvek.

Druhou možnosťou vytvorenia eshopu je využiť jedno z komerčných riešení, ktoré ponúkajú rôzne slovenské a zahraničné spoločnosti. Tu však budete navždy závislí od vývojára systému a teda aj zapracovávanie prípadných zmien a rozširovanie sa môže poriadne skomplikovať či už z časového alebo finančného hľadiska. Stretol som sa už aj s prípadmi, keď sa klientom navrhované zmeny nedali zrealizovať vôbec, teda aspoň podľa vyjadrenia dodávateľa eshop systému.

Tretia možnosť je pre mnohých, hlavne začínajúcich podnikateľov s limitovaným rozpočtom, asi najideálnejšia a to postaviť si eshop na niektorom z open source riešení, ktoré sú dostatočne flexibilné a zároveň spĺňajú kvalitatívne požiadavky aj na komplexnejšie eshopy. 

Eshopových riešení , ktoré sú voľne použiteľné a majú pomerne silno vypracovanú technickú podporu či portfólio použiteľných rozšírení, je niekoľko, medzi najznámejšie patria:

osCommerce
Jedným z najkomplexnejších systémov pre eshopy, ktorý je úplne zadarmo, je osCommerce. Už základná inštalácia prichádza v veľkým množstvom doplnkových modulov ako napríklad implementácia zľavových kupónov, rôznych platobných metód či možnosť zobrazovať ceny v rôznych menách.

Prestashop
Systém Prestashop je mimoriadne populárny aj u nás. Čo ho robí mimoriadne silným, samozrejme okrem toho, že je zadarmo, je aj komunita ľudí okolo neho, ktoré je ochotná poradiť či pomôcť, ak sa vyskytnú problémy alebo si administrátor nevie poradiť s nastaveniami či rozšíreniami.

Magento
Eshop systém Magento má ako jeden z mála aj oficiálnu slovenskú stránku s podporou.  Magento ponúka širokú škálu profesionálnych doplnkov a funkcií, správu užívateľov, webovú analytiku alebo podporné marketingové nástroje.

ZenCart
Ďalšie z populárnych riešení pre eshopy je ZenCart.  Graficky síce menej zaujímavý (v základnej verzii) ako niektoré ďalšie systémy, no určite stojí za vyskúšanie.

AbanteCart
AbanteCart je mimoriadne bezpečné eshopové riešenie s kvalitným užívateľským rozhraním  a veľmi užitočnou funkciou pre administrátorov pre vyhľadávanie dát.

Virtuemart
Joomla je jedným z najpoužívanejších open source CMS systémov vôbec a jeho ecommerce rozšírením je práve Virtuemart. Ak teda zvažujete svoj web postaviť práve na Joomle (alebon už na nej funguje), pravdepodobne najideálnejším riešením pre eshop bude práve Virtuemart. Výhodou je aj slovenská podpora pre Joomla.

Porovnanie vybraných open source riešení pre e-shopy

Názov systému Web Slovenská podpora Jednoduchý hosting Doplnky Cena
osCommerce www.oscommer- ce.com nie áno áno bezplatne
Prestashop www.presta- shop.com nie áno áno bezplatne
Magento www.magento.sk áno áno áno bezplatne
ZenCart www.zen-cart.com nie áno áno bezplatne
AbanteCart www.abante- cart.com nie áno áno bezplatne
Virtuemart www.virtue- mart.net áno áno áno bezplatne

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Juraj Sasko

Raditeľ agentúry VISIBILITY a spoluzakladateľ asociácie internetových marketingových agentúr. Prednáša na Univerzite Komenského, UCM v Trnave a odborných konferenciách. Je expertom najmä na optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO), online reputation management, online marketing a Google Analytics.


Právo spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy uzatvorenej cez internet

Za akých okolností môže spotrebiteľ odstúpiť od uzatvorenej zmluvy a vrátiť zakúpený tovar? Ako by mal podnikateľ v takomto prípade postupovať? Prinášame vám rady a tipy, ako postupovať pri odstúpení spotrebiteľa od zmluvy do 14 dní.

Geo-blocking (geografické blokovanie) a jeho zrušenie od 3.12.2018

Európska únia zrušila s účinnosťou od 03.12.2018 tzv. geoblocking (geografické blokovanie). Čo je podstatou geo-blockingu a čo prinesie v praxi jeho zrušenie?

Ako zvýšiť obrat vášho e-shopu? Skúste navštíviť CREATIVE summit

Či ešte len začínate, alebo ste skúsenejší e-shopár, vždy je kam napredovať. Ale kde získať užitočné tipy pre váš e-commerce biznis? Kde nájsť odpovede na svoje otázky? Vyskúšajte konferenciu bez komerčných rečí - CREATIVE summit. Spíkri budú hovoriť o SEO, content aj e-mail marketingu, expanzii a ďalších témach. Nebudú však prezentovať svoju firmu či chváliť svoje projekty, ako to zvyčajne býva. Ale prezradia vám praktické informácie, ktoré viete následne zaviesť aj do vášho biznisu. A čo ešte?

Porovnanie platobných brán na Slovensku

Ako si vybrať vhodnú platobnú bránu pre eshop a nedávať zákazníkom zbytočný dôvod nedokončiť nákup. Implementácia vhodnej platobnej brány vám pomôže zlepšiť celý rad ukazovateľov od spokojnosti s nákupným procesom, cez väčšie percento dokončených objednávok až po rýchlejšie dodanie tovaru.