Pozitívny ekonomický vývoj v Číne ako povzbudenie pre nás

Pozitívny ekonomický vývoj v Číne ako povzbudenie pre nás
Juraj Sasko

S online marketingom začal počas štúdia na Coventry University vo Veľkej Británii. V roku 2009 založil agentúru Visibility, z ktorej sa postupne stala full servis digitálna agentúra s viac ako 70 pracovníkmi v dvoch krajinách. Ako prvý v Československu som spracoval tému online reputačného manažmentu v dizertačnej práci MBA na LIGS University v Prahe.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ako sa vyvíja ekonomika v Číne po skončení karantény, aké trendy vidno v maloobchode a čím sa môžu inšpirovať slovenské firmy?

Čína má už najhoršie za sebou, teda aspoň tak aktuálne vyzerá situácia s COVID-19. S tým súvisí aj postupné oživovanie ekonomiky a ekonomickej činnosti občanov. Pre slovenské firmy môže byť užitočné pozerať sa po pozitívnych príkladoch zo sveta, vidieť svetlo konci tunela so štipkou optimizmu a pripravovať sa trendy, ktoré sa môžu prejaviť aj u nás.

Čína a mnohé ďalšie ázijské krajiny sa budú nepochybne snažiť využiť aktuálnu situáciu na to, aby získali ekonomický náskok. Dôkazom toho je aj video konferencia “China connect” s názvom „Covid-19 vs. Retail Renovation: The Asian Response”. Ak nemáte hodinu času pripravil som vám stručné zhrnutie najdôležitejších bodov.

Všeobecné zistenia

 • Až 47% Číňanov je optimistických ohľadom budúcnosti, iba 5% sú pesimisti. V iných ázijských krajinách je tento pomer menej výrazný vzhľadom na slabšie ekonomiky.
 • Televízia a sociálne siete sa výrazne počas karantény posilnili (z priemeru 1,5 hodiny denne na 5 hodín denne). Avšak s tým ako sa ľudia vracajú späť do práce, tieto čísla postupne klesajú.
 • Individuálni maloobchodníci utrpeli väčšie straty ako maloobchodné siete.
 • V apríli - približne 4 týždne po uvoľnení opatrení - je predaj späť na 70 %, pričom 100 % obnovenie sa očakáva v júni 2020.
 • Keďže sa zákazníci vyhýbajú veľkým nákupným centrám, malé obchody sa zotavujú rýchlejšie.
 • V obchodoch je viac nakupujúcich a menej obzerajúcich.
 • Z karantény profitovali najmä veľké technologické firmy, farmaceutické firmy, výrobcovia potravín, ale aj doplnkov a krmiva pre zvieratá.
 • Veľa obchodov využilo nútené zatvorenie na rekonštrukciu či renovácie prevádzok.
 • Covid-19 naštartoval v mnohých firmách digitálnu transformáciu, tie tak skokovo preskočili aj 5 rokov plynulých zmien.
 • Na online nákupy “konvertovalo” veľké množstvo úplne nových zákazníkov.
 • Spotrebitelia spoznali lepšie svoje obľúbené značky, nakoľko mali doma čas na viac obsahu či sociálne siete.

Šport a športové potreby

 • Zákazníci minuli o 70% menej pretože veľké športové podujatia sa zrušili alebo presunuli.
 • Segment výrobcov športových zariadení, vybavenia a oblečenia sa musí výrazne viac orientovať na domáce a virtuálne cvičenia, ktoré výrazne narástli.
Článok pokračuje pod reklamou

Nositeľná elektronika

Segment takzvaných “wearable goods” (nositeľná elektronika) klesol o viac ako 35% a neočakáva sa, že by sa mal vrátiť na pôvodné čísla ešte v tomto polroku. Je to veľké prekvapenie vzhľadom na trendy rastu v predchádzajúcom období a taktiež fakt, že ľudia viac športujú doma.

Trvalé pokarantnénne zmeny prinášajú príležitosti

Prečítajte si tiež

Čínske skúsenosti ukazujú aj to, aké trvalé zmeny prináša situácia po skončení karanténnych opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus. Ide o týchto deväť trvalých zmien:

 1. Väčšie zameranie na web a online nákupy.
 2. Najväčšou prioritu je zdravie a bezpečnosť.
 3. Slovo “národný” či “lokálny” naberá na sile.
 4. Lokálnosť sa bude viac vyžadovať aj na internete a v reklame.
 5. Ľudia vedia efektívnejšie pracovať z domu.
 6. Väčší dopyt po voľnom čase a oddychu.
 7. Na internete sa bude diať oveľa viac podujatí a aktivít než tomu bolo doteraz.
 8. Silné značky s vernými zákazníkmi ešte viac zosilnejú.
 9. Inovačný proces a vývoj produktov sa výrazne skráti.

Je jasné, že len veľmi ťažko vysvetlíte majiteľovi reštaurácie alebo cestovnej kancelárie, že treba uvažovať pozitívne. Nechcel by som byť v ich koži. Na druhej strane sa nemôžeme neustále “ukájať” štatistikami nakazených a tým, ako veľmi nám je a bude zle. Treba myslieť pozitívne a hľadať tie príležitosti, ktoré majú potenciál. Ázia ukazuje, že rásť sa dá a je teraz len v našich rukách, aby sme sa tejto šance chopili.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Juraj Sasko
Juraj Sasko

S online marketingom začal počas štúdia na Coventry University vo Veľkej Británii. V roku 2009 založil agentúru Visibility, z ktorej sa postupne stala full servis digitálna agentúra s viac ako 70 pracovníkmi v dvoch krajinách. Ako prvý v Československu som spracoval tému online reputačného manažmentu v dizertačnej práci MBA na LIGS University v Prahe.


Opatrenia od 21.4.2022: zmeny v nosení rúšok aj v pravidlách karantény

Od 21.4.2022 sa uvoľňujú ďalšie pandemické opatrenia – takmer úplne sa ruší povinnosť nosiť respirátor či rúško, zmeny nastanú aj v povinnej karanténe. Čo platí po novom?

Uvoľnenie Covid opatrení od 6.4.2022 a odporúčania hygienika

Od 6.4.2022 sa mení režim na hraniciach a upravujú pravidlá nosenia respirátorov či rúšok. Pozrite si prehľad noviniek aj odporúčaní hlavného hygienika SR.

Covid opatrenia od 14.3.2022: rušia sa skoro všetky obmedzenia

Od pondelka 14.3.2022 sa ešte výraznejšie uvoľnia pandemické opatrenia. Ako sa upravuje činnosť prevádzok, hromadných podujatí či režim na hraniciach?

Covid opatrenia od 26.2.2022: začne prvá fáza výrazného uvoľňovania

Potvrdenie o očkovaní či prekonaní ochorenia Covid-19 už nebudú prevádzkovatelia musieť vyžadovať, režimy OP, OP+ a OTP sa rušia. Čo ešte sa zmení od 26.2.2022?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky