Prehľad užitočných služieb pre podnikateľov vo svete

Prehľad užitočných služieb pre podnikateľov vo svete
Juraj Sasko

S online marketingom začal počas štúdia na Coventry University vo Veľkej Británii. V roku 2009 založil agentúru Visibility, z ktorej sa postupne stala full servis digitálna agentúra s viac ako 70 pracovníkmi v dvoch krajinách. Ako prvý v Československu som spracoval tému online reputačného manažmentu v dizertačnej práci MBA na LIGS University v Prahe.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Internet je plný nezmyselného obsahu a služieb, ktoré vôbec nedávajú zmysel. V minulosti som písal o zozname najbizardnejších online služieb. Na druhej strane je internet neuveriteľnou pomocou pri podnikaní, komunikácii a rozvoji. A aj to je dôvod, prečo som pripravil ďalší zoznam, tentokrát o užitočných službách pre podnikateľov vo svete.

Tento zoznam nemá ambíciu byť komplexnou zbierkou všetkého, čo internet pre podnikateľov ponúka. Ide skôr o inšpiráciu toho, čo všetko sa dá do online služby vytvoriť, vie byť užitočné a možno čoskoro sa objaví aj na Slovensku (prípadne už v nejakej podobe aj existuje).

Samozrejme mnohé z daných služieb majú širší záber ako len pre podnikateľov a využiť ich môžu aj jednotlivci pre lepší život na internete aj mimo neho.

Hľadanie domény a tvorba názvu firmy

Asi základným kameňom pre mnoho biznisov je názov a k tomu prislúchajúca aj voľná internetová doména. A práve to býva častokrát kameň úrazu. Našťastie existujú desiatky užitočných služieb, ktoré vám pomôžu s vytvorením názvu firmy alebo domény, ktorú si budete môcť rovno zaregistrovať. Niektoré vám dokonca pomôžu skombinovať vhodné slová tak, aby sa voľná doména našla. Tu je zopár tipov:

Overovanie serióznosti služieb a firiem

Či už potrebujete overiť serióznosť eshopu, výrobcu či dodávateľa služieb, na internete existuje pomerne veľa stránok, ktoré sa snažia serióznosť firiem vyhodnocovať. Na Slovensku máme napríklad hodnotenie eshopov od Heureka.sk alebo Pricemania.sk či finančné štatistiky a informácie o dlhoch a nedoplatkoch cez služby Finstat.sk alebo Indexpodnikatela.sk

V globálnom meradle by som určite odporučil pozrieť tieto služby:

Na Wikipedii dokonca existuje kompletný zoznam stránok a autorít pre informácie o firmách v jednotlivých krajinách, naozaj užitočná vecička: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_company_registers

Prehľad daní a DPH

Pre podnikanie naprieč krajinami je dôležitá orientácia v daňových systémoch, DPHčke či iných právnych náležitostiach, ktoré musí firma spĺňať. Aj napriek snahe Európskej únie o takzvaný “digital single market”, teda zjednotenie internetového trhu v EÚ, sme stále od ideálneho stavu ešte veľmi ďaleko.

Ak sa teda potrebujete zorientovať v daňovej problematike naprieč krajinami, nech sa páči:

Trendy v službách a produktoch

Nie je nič lepšie ako vedieť, čo “fičí” inde vo svete z pohľadu biznisu, služieb či produktov. Veľakrát sa totiž stane, že vzniknú nové služby niekde v USA a za pár rokov sa dostanú aj k nám. Vedieť sa pomerne rýchlo zorientovať v trendoch a získať vhodnú inšpiráciu pre biznis aj na lokálnom trhu dávno predtým, ako sa z toho stane masovka.

Článok pokračuje pod reklamou

Zakladanie firiem online

Každá krajina si rieši zakladanie firiem po svojom. Niektoré sú ale už tak ďaleko, že ste schopný to urobiť v podstate komplet online. Inde sa dá cez internet aspoň všetko vykomunikovať. Tu je niekoľko krajín a ich online služieb:

Hľadanie dodávateľov a freelancerov

Každá firma občas potrebuje vypomôcť so službami, kde nie je sama doma. A nie vždy je potrebné robiť tender, hľadať obchodného partnera alebo mať relevantných ľudí priamo v tíme. Proste potrebujete šikovného človeka, ktorý vám s tým za dobré peniaze pomôže.

Finančné granty a iné formy podpory

Získať finančnú podporu či grant na podnikanie je podobne ako zakladanie firiem pomerne špecifická vec pre daný región a krajinu. Jednak v rámci EÚ existuje hneď niekoľko národných a nadnárodných mechanizmov, podobne to funguje aj v USA a v iných krajinách.

Samostatnou kapitolou sú podporné programy pre začínajúce firmy/startupy, ktorých je po svete pomerne veľa.

Prehľad možností dostupných na Slovensku ponúka napr. portál Grantexpert.sk

Ako je vidieť, internet toho ponúka pomerne veľa a občas treba len dlhšie googliť a riešenie problému sa nájde. Osobne si myslím, že aj na Slovensku sa dajú nájsť služby, ktoré sú perfektné aj z globálneho hľadiska, bohužiaľ aparát štátnej správy stratil krok s dobou a to ovplyvňuje aj súkromný sektor a jeho rozvoj (nedostatok štrukturovaných dát štátnej správy, registrácia .sk domén a pod.).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Juraj Sasko
Juraj Sasko

S online marketingom začal počas štúdia na Coventry University vo Veľkej Británii. V roku 2009 založil agentúru Visibility, z ktorej sa postupne stala full servis digitálna agentúra s viac ako 70 pracovníkmi v dvoch krajinách. Ako prvý v Československu som spracoval tému online reputačného manažmentu v dizertačnej práci MBA na LIGS University v Prahe.


Podvod pri sprostredkovaní práce: falošné personálne agentúry žiadajú poplatky

Za sprostredkovanie práce sa nikdy nikomu neplatí, no podvodníci opäť zneužívajú nevedomosť a dôveru ľudí. Na čo dať pozor a ako nenaletieť?

Firemný počítač alebo mobil na súkromné účely z hľadiska bezpečnosti

Používanie firemných zariadení, ako sú notebooky či mobily, aj na súkromné účely, je dnes pomerne bežnou praxou. Odborník radí, za akých podmienok je to pre firmu bezpečné.

Nový zákon o elektronických komunikáciách od 1. 2. 2022

Od februára 2022 platí nový zákon o elektronických komunikáciách. Čo všetko upravuje a aké zmeny priniesol?

Vianočné trhy 2021 sú zrušené, no stánkari môžu predávať online, e-shop získajú zadarmo

Predajcovia, ktorí sa spoliehali na predaj na vianočných trhoch, majú možnosť ponúkať svoje výrobky online. Kto a ako môže získať e-shop do konca roka zadarmo?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky