Tréner Ramsay: Ak sa rozhodujete čestne, rýchlo a ste priebojný, máte v živote šancu vyhrať

Craig Ramsay odohral počas svojej hokejovej kariéry v NHL viac ako 1000 zápasov. V roku 2017 sa stal hlavným trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie a odvtedy si získal nielen rešpekt hráčov, ale aj srdcia Slovákov.

Kanaďan Ramsay sa stal tretím trénerom zo zahraničia, ktorého na Slovensko pozval vtedajší generálny manažér reprezentácie SR Miroslav Šatan. Craig Ramsay preberal náš národný tím v neľahkej situácii. Na posledných majstrovstvách pred jeho nástupom Slováci obsadili 14. miesto, čo bol najhorší výsledok slovenského tímu v A-kategórii majstrovstiev sveta. Tento výsledok len potvrdil fakt, že slovenský hokej už nejaký čas upadal. Preto si jeho opätovný reštart na medzinárodnej úrovni vyžadoval skúseného lídra, ktorý dokáže nielen budovať tím, ale aj získať si dôveru hokejovej verejnosti. Schopnosť zapáliť tím  pre spoločnú víziu, motivovať ich k najlepším výkonom, naučiť ich spolupráci, ale zároveň aj zdravej súťaživosti, to sú všetko vlastnosti, bez ktorých sa v dnešnej dobe líder nezaobíde. A je úplne jedno, či ste lídrom vo firme, v politike alebo v športe.

Craig Ramsay je lídrom, od ktorého sa možno veľa naučiť. Rozhovor s ním je pre ľudí ako ja, ktorí sa venujú líderšipu a koučingu, úplnou lahôdkou. Je totiž dôkazom, že aj hokejový tréner môže poskytnúť praktické rady pre biznis a život.

V rozhovore si prečítate:

  • Aké hodnoty by nemali chýbať vo víťaznej tímovej alebo firemnej kultúre.
  • Ako sa môže tréner alebo šéf firmy popasovať so strachom z prehry.
  • Ako dávať kritiku tak, aby hráči pochopili, že je to v ich prospech.
  • Ako vytvoriť dokonalý tím a získať si rešpekt a dôveru.
  • Ako motivovať rôzne generácie, aby spolupracovali.

Ako by ste sa opísali? Kto je vlastne Craig Ramsay?

Bol som len malý chlapec, ktorý mal šťastie. Netúžil som sa stať známym hokejistom, chcel som iba hrať hokej. Dostal som šancu, pretože som mal okolo seba veľa dobrých ľudí, ktorí mi dali príležitosť. Napokon som pri tomto športe zostal. Keď som mal 16 rokov, odišiel som z domu a odvtedy som v hokejovom biznise. Počas tohto obdobia som nepracoval asi len jeden rok, to bolo pred štyrmi rokmi.  Nie som nikto špeciálny, len som v živote tvrdo pracoval.

V čo veríte?

Verím, že robím všetko najlepšie ako dokážem. Vyrastal som v prostredí, kde mi hovorili, že ak raz dostanem prácu, musím ju robiť najlepšie ako dokážem. A že musím pri práci niesť zodpovednosť za svoje činy.

Aké hodnoty sú pre vás najdôležitejšie? 

V prvom rade je to zodpovednosť za svoje reakcie, či už sú dobré alebo zlé. Beriem zodpovednosť za všetko, čo robím. V živote vyhľadávam skôr dobré veci ako tie zlé. Verím v rodinný život, že musíte byť dobrým človekom, podporujete svoju rodinu, svoju manželku, deti, vnúčatá. Verím, že v živote nemôžete uspieť, ak nemáte okolo seba dostatok dobrých ľudí, a tiež verím, že na svete pre nich existuje dostatok miesta. To je aj môj cieľ, byť tým najlepším človekom, akým len môžem byť.

Ak robíte všetko ako najlepšie viete, úplne to stačí. Často sa ma pýtajú, aký bude výsledok turnaja, aký bude výsledok ďalšieho zápasu. Nemám potuchy. Len od svojich hráčov vyžadujem, aby robili všetko, čo je v ich silách. A to je to, o čo sa snažím každý deň aj ja a verím v najlepší výsledok. Snažím sa byť tak pozitívny, ako sa len dá. Niekedy to nie je ľahké. Chcete, aby uspel hráč, aby uspel tím a celá krajina.

Craig Ramsay, Zdroj: súkr. archív V. Neuschlová
Craig Ramsay, Zdroj: súkr. archív V. Neuschlová

Ak nerobíte chyby, skrývate sa, pretože sa pokúšate neprehrať

Hovorí sa, že šéf by mal dať svojim zamestnancom priestor učiť sa nové veci, ale aj dovoliť im robiť chyby. Čo si o tom myslíte?

Ako kouč by ste mali chyby vedieť nielen akceptovať, ale aj povzbudzovať hráčov, aby ich robili. Ak máte na konci dňa hráča, ktorý sa nedopustil chyby, odohral dokonalý zápas, myslím si, že sa dostatočne nesnažil. Nesnažil sa byť najlepším, akým mohol byť, skrýval sa. Ak zamestnanci nerobia chyby, skrývajú sa, pretože sa pokúšajú neprehrať. Ako sa ale potom majú rozvíjať a zlepšovať? Kam by to posunulo vašu firmu, ak by sa každý na svojej pozícii snažil robiť všetko, čo je v jeho silách? Ak ľudia urobia chybu, pretože sa snažili, je to v poriadku. A vy ako šéf, musíte zistiť, prečo sa stala chyba. Bola to vaša zlá inštrukcia alebo jej nesprávne pochopenie zamestnancom, či niekto vo vašom biznise odohral skutočne výborný zápas?

Craig, vo vašich 69-tich rokoch z vás cítiť veľa životnej múdrosti a pokoja. Predstavte si 40-ročného trénera, niekoho, kto robí vašu prácu, ale je omnoho mladší. Ako sa môže mladší tréner alebo šéf firmy popasovať so strachom z prehry?

Budem úprimný, myslím si, že strach nikdy úplne nezmizne. Viem, že nemôžeme vyhrať všetky zápasy. Niekto si myslí, že v tomto veku by som nemal byť pred zápasom nervózny, pretože som ich už videl tisíce. Nie je to pravda. Pred každou hrou som nervózny. Ako tomu čelím? Najlepšie ako môžem. Od momentu, kedy sa puk dotkne ľadovej plochy, môže dôjsť ku športovej katastrofe. Nie je na to žiadny magický vzorec. Pre mladého lídra je dôležité, aby sa naučil manažovať svoje očakávania. Musíte sa vedieť úprimne pozrieť na svoj tím. Hokej je biznis ako každý iný. Pravdepodobne viac verejný, lebo vás sleduje verejnosť.  

Čo by ste poradili mladším koučom, aby ich tímy dosahovali najlepšie výsledky?

Dávajte svojim hráčom tie najlepšie informácie, aké máte k dispozícii. Odovzdajte im všetko, čo viete, a potom sa už len posaďte a nechajte ich pracovať. Keď sa hra začne, občas chytím hráča a niečo mu poviem, ale snažím sa nekričať, na rozdiel od ostatných trénerov. Pretože väčšinu toho, čo hráči vedia, už odo mňa počuli. Niektorí si myslia, že vytiahnem v strede hry nejakú magickú pilulku, ktorá všetko zmení. V každom zápase vidím veci, ktoré môžu prispieť k malým zmenám, ale tie najväčšie veci sú už dané.

Skúsim to zhrnúť. Ak šéfujem nejakému tímu, mala by som ich po prvé zásobovať najlepšími informáciami, aké mám k dispozícii. Po druhé, mala by som im dovoliť robiť chyby, aby sa rozvíjali, a po tretie by som ich už mala nechať pracovať, aby ukázali, čo v nich je?

Správne. Ak mikromanažujete hráča, tím alebo firmu, ubližujete sami sebe. Títo ľudia sa nikdy nenaučia rýchlo rozhodovať, pretože vždy čakajú na to, čo poviete vy. V hokeji je to často o mikrosekundách, počas ktorých sa hráč rozhoduje, kam položí hokejku alebo kde je puk, ktorý letí rýchlosťou 100 míľ za hodinu. Keby vždy čakal na to, čo mu povie tréner, vôbec by si nezahral. Ak príde do vášho obchodu zákazník, ktorý práve teraz niečo potrebuje a zamestnanec o tom nemôže rozhodnúť, tohto zákazníka stratíte. Takže pokiaľ zamestnancovi nedovolíte robiť vlastné rozhodnutia, dokonca aj také, ktoré by vám mohli spôsobiť stratu, nemáte šancu vyhrať túto hru. Zákazník odíde a pôjde nakúpiť inam.  

Raz som si zabudol doma peňaženku a všimol som si to až pri pokladni v obchode. Môj účet bol 11 dolárov a 17 centov. Povedal som predavačovi, že tu nakupujem štyrikrát do týždňa, a tak mu peniaze donesiem zajtra, že mi môže dôverovať. Povedal, že o tom nemôže rozhodnúť a tovar mi nemôže dať bez zaplatenia. Sadol som na bicykel, išiel som si domov po peniaze a vrátil sa zaplatiť nákup. Do obchodu som sa už ale nikdy nevrátil, pretože majitelia nedovolia tomu mladému človeku urobiť jednoduché rozhodnutie o dvanástich dolároch.

Rozhodovanie je to, čo oddeľuje víťazov od porazených. Dobré spoločnosti a tímy robia rýchle rozhodnutia. Ak sa rozhodujete čestne, rýchlo a ste priebojný, máte v živote šancu.

Craig Ramsay a Vladimíra Neuschlová počas rozhovoru,  Zdroj: súkr. archív V. Neuschlová
Craig Ramsay a Vladimíra Neuschlová počas rozhovoru, Zdroj: súkr. archív V. Neuschlová

Ak budujete tím, musíte si získať rešpekt a dôveru

Ako učíte hráčov, aby rozvíjali nielen krátkodobé operatívne myslenie, ale premýšľali aj strategicky?

Jedno vedie k druhému. Niektorí tréneri dávajú svojim hráčom len pokyny, ktoré pokiaľ všetci splnia na 100 %, v zápase proti priemernému tímu, môžu byť úspešní. Ale ak hrajú proti veľmi dobrému tímu, nemusí to fungovať. Takže hráčov musíte naučiť, prečo majú to, čo im hovoríte urobiť. Nielen slepo v zápase plniť to, čo im povedal tréner. Myslieť strategicky neznamená prezradiť hráčom iba spôsob, kde a ako puk získať, ale naučiť ich porozumieť tomu, prečo je tento spôsob najlepší.

Ako vytvoriť dokonalý tím?

Budovanie tímu neznamená dať dokopy skupinu ľudí a povedať, že ste tím. Musíte si získať rešpekt a dôveru. V hokeji nemôžete o niekom povedať, že je najlepší hráč len preto, že dáva najviac gólov. Najlepší hráč vo vašom tíme môže byť napr. najlepší strelec, ale nemusí vynikať ako rozohrávač alebo obranca – a tam máte iných hráčov.

Takže každý musí pochopiť, že ak chcú fungovať spolu ako celok, musia poznať vzájomne svoje úlohy a rešpektovať sa? 

Rešpektujte osobu, ktorá dá dva góly za sezónu rovnako ako osobu, ktorá ich dá 40, pretože všetci robia to, v čom sú najlepší. Podobne to funguje aj vo firme, ktorú tvoria ľudia na rôznych pracovných pozíciách a všetci v nej hrajú svoju dôležitú úlohu.

Aké hodnoty by nemali chýbať podľa vás vo víťaznej firemnej alebo tímovej kultúre?

Rešpekt - rešpekt pre vašich trénerov, pre vašich spoluhráčov a ostatných členov tímu.

Odhodlanie – zaviazať sa tomu, že dám zo seba maximum a vynaložím dostatočné úsilie na to, aby som bol najlepším v každej hre, každý deň.

Súťaživosť - nevieme vyhrať každý zápas, ale každý deň môžeme o výhru bojovať.

Ak dokážete v tíme vybudovať rešpekt, odhodlanie a budete súťažiť, máte šancu. Keď hráč príde do tímu a myslí si, že je hviezda a nikto mu nekonkuruje, potom nerešpektuje trénerov a spoluhráčov, nefunguje to. Ak ste odhodlaný byť súčasťou niečoho väčšieho ako ste vy, potom súťažíte a cítite sa v tom dobre.

Vediete skupinu mužov so silnými egami. Ako vstupuje ľudské ego do vašej práce?

Predstavte si 19-ročného chlapca, ktorému od jeho siedmich rokov všetci hovorili, že je najlepší strelec. Dostane sa do národného tímu, kde mu poviete, že musí aj brániť, musí lepšie nahrávať a podobne. To on nechce počuť. Aby bol celý tím úspešný, musí ale robiť aj to. Vy ako šéf neustále zdôrazňujete, že aj druhá osoba je rovnako dôležitá. A ak si každý neurobí svoju prácu, všetci prehráme. Majte odvahu nechať toho hráča sedieť na lavičke a nenechať ho hrať. A potom sledujte jeho ego. V niektorých prípadoch mnoho týchto chlapcov dospeje. Ale nie všetci.

To asi nie je jednoduché, najmä ak môžete stratiť zápas, či dokonca celý turnaj. Dokážu hráči prijať kritiku a pochopiť, že to robíte v ich prospech?

Dokážu, ak v určitom okamihu uveria, že mi na nich osobne záleží. Nehovorím s nimi o týchto veciach preto, že sa pritom cítim dobre. A nekritizujem ich ani preto, že by to vždy bolo v najlepšom záujme nášho tímu. V skutočnosti je to práve v najlepšom záujme samotného hráča. Ak chcete byť tým najlepším hráčom, akým len môžete byť, musíte byť dobrý vo všetkých aspektoch hry, nielen v jednom. Ak chcete byť vynikajúcim hráčom, musíte vyhrávať, ale musíte byť aj súčasťou tímu, ktorý je úspešný. A to z vás urobí silnejšieho a lepšieho človeka. Zažijete veci, o ktorých ste ani nesnívali. Bude sa vám to páčiť, pretože pochopíte, že v tom tíme ste súčasťou niečoho špeciálneho.

Moji klienti sú prevažne muži, ktorí často bojujú s tým, koľko svojich emócií môžu pred zamestnancami prejaviť. Ste chlap a robíte najmä s chlapmi, čo by ste im poradil?

Verím, že ak máte možnosť vybrať si najlepších hráčov a zostaviť dobrý tím, budete úspešný šéf. Väčšina z nás ale dostane nejakú skupinu ľudí a musí sa pokúsiť urobiť z nej zohratý tím. A to sa dá len tak, že sa budete starať nielen o víťazstvo, ale aj o to, aby títo hráči urobili pre hru všetko, čo môžu, a aby z nich boli skvelí ľudia. To je vaša povinnosť. A to môžete jedine vtedy, ak sa nebojíte ukázať emócie. Keď vidíte človeka, ktorý rastie, učí sa a podieľa sa na výsledkoch tímu, je to úžasné. Je to dobré pre mňa ako šéfa, je to dobré aj pre nich.

Mladí len chcú, aby ste ich nasmerovali a dali im šancu

Ako veľmi ste súťaživý vy, Craig?

Prečítajte si tiež

Samozrejme chcem vyhrať zakaždým. Keď trénujem, keď hráme zápas alebo keď idem na golf. Ale treba rozlišovať medzi vyhraním zápasu a dlhodobými víťazstvami. Jednotlivé úspechy sú naozaj pekné, ale ak sa stanete súčasťou skupinového úspechu, je väčší a lepší. Ak ste najlepším predajcom vo firme a predávate väčšinu ojazdených automobilov, ste najlepším hráčom vo firme? A čo ten mechanik, ktorý opravil auto, ktoré ste práve predali? Veď pokiaľ sa zákazník s autom vráti, že mu niečo nefunguje tak, ako ste mu to sľúbili, nebudete dlhodobo úspešný. Ale ak mechanik pracuje najlepšie ako vie, autá fungujú. Poďakujete tejto osobe, ktorá vám pomohla v tom, že je z vás najlepší predajca vo firme.

Niekedy hráč nezapadne do tímu a treba sa s ním rozlúčiť. V biznise je to podobné, niekedy musíte ľudí z firmy poslať preč. Ako odchody zvládate vy?

To je tá najťažšia vec, akú som kedy musel urobiť. Aj keď celkovo som mal šťastie a túto prácu mali v tíme na starosti iní. Ale v živote som sa lúčil s rôznymi ľuďmi, priateľmi, známymi. A vždy som dúfal, že jedného dňa tomu porozumejú. Mal som raz jedného hráča, ktorý ma po rokoch vyhľadal a poďakoval mi. Nerozumel tomu ale v čase, keď sa naše cesty rozchádzali. Prial by som si, aby keď sa budú hráči pozerať spätne na našu spoluprácu, o mne povedali: „Aspoň sa o mňa zaujímal.“

Hráči, realizačný tím, tréneri, asistenti... Máte ľudí z rôznych generácií pracujúcich pre jeden cieľ. Žijeme v dobe, kedy priepasť v zručnostiach aj v myslení medzi generáciami je pomerne veľká. Ako môžeme podľa vás motivovať rôzne generácie, aby spolupracovali?

Pozerám sa do minulosti na to, ako sa hral hokej. Tento šport je odlišný od toho, ako keď som vyrastal. Iný je tréning hráčov, spôsob koučovania aj štýl hry. Vedeli by súčasní hráči hrať hokej, keď som hral ja? Možno nie. Mohol by som hrať ja teraz? Neviem, dnešná hra je pre mňa príliš rýchla. Mladí ľudia sú aj dnes usilovní. Snažím sa ich naučiť, aby boli tými najlepšími hráčmi, akými dokážu byť, no aj to, že nimi nemôžu byť stále. Môžu nimi byť však aspoň 90 % z celkového času. A mladí ľudia to chcú tiež. Nie sú leniví, chcú byť rovnako úspešní ako ste chceli byť aj vy. A vašou úlohou šéfa alebo kouča je zistiť, ako im môžete pomôcť to dosiahnuť. Vašou úlohou je nájsť správny gombík, ktorý ich posunie vpred. Kde je? Pomôžte im pochopiť, že nemusia byť najlepším hráčom na svete alebo najlepším hráčom v tíme. Ale mali by sa pokúsiť byť najlepším hráčom, akým môžu byť sami pre seba. A v tom nebol rozdiel ani pred 80-timi rokmi. Hra je iná, ale ľudia nie. Mladí len chcú, aby ste ich nasmerovali a dali im šancu. 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?

Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Najčastejšie chyby nových šéfov pri práci s ľuďmi

Väčšina novo vymenovaných šéfov sa od prvého dňa prioritne sústredí na rozvoj biznisu, až potom na spoznávanie ľudí. Otočením týchto krokov však možno získať oboje – spokojných zamestnancov aj úspešný biznis.

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky