Ekonomické dopady pandémie môžu mať pre podnikateľov tragické následky, nebojte sa požiadať o pomoc

Pre mnohých majiteľov firiem nastávajú počas každej ekonomickej recesie ťažké časy. Bankroty firiem považujú za osobné zlyhanie a opätovné naštartovanie v živote nezvládne bez pomoci každý.

Ako podnikateľka a biznis koučka počúvam od svojich klientov a priateľov rôzne podnikateľské príbehy a ľudské osudy. V roku 2020 pribudlo z dôvodov pandémiou odštartovanej recesie, viac tých ťažších, psychicky náročnejších. A aj ich rozuzlenie a hľadanie riešení je komplexnejšie. Väčšina týchto príbehov má ale spoločné črty. Jednou z nich je, že sa so svojimi starosťami až príliš dlho trápime osamote. Máme pocit, že naše firemné a osobné problémy si musíme vyriešiť sami, a nechceme do nich zatiahnuť druhých ľudí, aby sme ich neobťažovali.

Druhou črtou je, že aj keď o skutočnom probléme, ktorý spúšťa nadmerný stres, vieme, snažíme sa buď si problém nepripustiť (bojujeme, nechceme situáciu akceptovať), alebo od neho utekáme.. Takto totiž funguje náš mozog. Neuroveda tento jav nazýva „fight-or-flight response“.  

No a treťou spoločnou črtou je, že sme sa naučili za posledné desaťročie veci riešiť príliš rýchlo a chýba nám vytrvalosť. Sebapoznanie a práca s ľudskou psychikou je maratón a nie jednorazový šprint. Množstvo dopadov pandémie a ekonomickej krízy na firmy a osudy podnikateľov sa bude riešiť počas nasledujúcich rokov, nielen mesiacov či týždňov.

Tým najdôležitejším spoločným javom ale týchto príbehov je, že každá situácia má riešenie. Možno ho o niečo dlhšie hľadáme. Možno chvíľu trvá, kým sa s ním podnikateľ alebo podnikateľka zmieri a začne vidieť aj svetlú stránku svojej ťažkej situácie. Riešenie ale vždy existuje. A kde je vôľa, je aj cesta.

V tomto článku si prečítate:

  • Ako sa počas hospodárskej krízy menil počet tragických úmrtí v Európe a v Severnej Amerike.
  • Prečo ekonomické krízy znášajú horšie muži ako ženy.
  • Ako vám vaše najbližšie okolie aj v kríze môže pomôcť.
  • Ako vám psychológ pomôže zachrániť firmu.
  • Prečo muži trpia sociálnou izoláciou viac ako ženy.

Identita muža je úzko spojená s jeho prácou

Podľa odhadov vedcov z Oxfordskej univerzity bolo v rokoch 2008 – 2010 v Európe a v Severnej Amerike približne 10 tisíc „ekonomických samovrážd” spôsobených hospodárskou krízou, ktorá prepukla v roku 2008 (Zdroj: The British Journal of Psychiatry). V EÚ bol ale pritom už rozbehnutý  ale pozitívny trend a  miera samovrážd od roku 2001 konštantne klesala až do roku 2007.  V rokoch 2008 – 2010 ale čísla opäť začali rásť u mužov aj u žien. Pričom nárast v spomínaných rokoch bol u mužov až štvornásobne vyšší ako pri ženách, čo len prehĺbilo rozdiel, ktorý existoval už aj pred rokom 2007. Autori štúdie to pripisujú aj dnešnej príliš maskulínnej spoločnosti, kedy je mužská identita úzko spojená s prácou a strata zamestnania predstavuje väčšiu hrozbu pre spoločenské postavenie muža ako pre postavenie ženy. Strata zamestnania, osobné dlhy, nadbytočnosť na trhu práce, to všetko boli hlavné dôvody, ktoré stáli za rastom tragických koncov v rokoch, ktoré bezprostredne nasledovali po páde finančných trhov.

Miera samovrážd žien a mužov v EÚ na 10 000 obyvateľov v rokoch 2001 - 2011. <br> Zdroj: The British Journal of Psychiatry (2014), Economic suicides in the Great Recession <br> in Europe and North America
Miera samovrážd žien a mužov v EÚ na 10 000 obyvateľov v rokoch 2001 - 2011.
Zdroj: The British Journal of Psychiatry (2014), Economic suicides in the Great Recession
in Europe and North America

Treba si ale uvedomiť, že samovraždy predstavujú už len špičku ľadovca a že pri ekonomických krízach trpí duševnými poruchami niekoľkonásobne viac ľudí. Na väčšine z nich to na prvý pohľad ani nespozorujete, pretože navonok vyzerá všetko ideálne: luxusné bývanie, šťastná rodina, dovolenky či drahé hobby. Ak sa ale o svojho známeho alebo blízku osobu začnete viac zaujímať, nemusíte byť psychológ, aby ste spozorovali, že niečo nesedí. Dlhodobo unavený výraz v tvári, nespavosť, rastúca konzumácia alkoholu, dojem, že daného človeka už nič nebaví, duchom neprítomný v konverzácii, málo radosti a úsmevu v živote, to všetko môžu byť prejavy začínajúcej depresie. U niekoho môže dokonca aj vzrásť agresivita voči rodine alebo kolegom v práci. Takýto človek pôsobí navonok veľmi silný, ale o to viac je vo svojom vnútri neistý a potrebuje pomoc.

Najhoršie sú ekonomickými dopadmi zasiahnutí majitelia malých a stredných firiem

Ekonomická kríza 2020 spôsobená pandémiou covid-19 položila vo svete už desaťtisíce firiem a živnostníkov. Najviac sú ňou z ekonomického hľadiska postihnutí malí a strední podnikatelia, ktorým sa rýchlo minul prevádzkový kapitál, oslabil cash-flow a pôžičky, ktoré si zobrali pred pandémiou (väčšinou na modernizáciu a automatizáciu svojich firiem), nemajú z čoho splácať.

Ak takúto firmu vlastníte a máte dnes problémy, určite v tom nie ste sami. Veľa podnikateľov sa dostalo do problémov aj keď robili všetko správne. Hoci tento pocit pri pohľade na sociálne médiá alebo niektoré časopisy nemusíte mať. Málokto sa totiž na svojom LinkedIn profile alebo firemnej Facebook stránke bude chváliť tým, čo vo firme nezvláda alebo aké problémy  každý deň prekonáva. Áno, niektorým firmám kríza pomohla vyrásť. Niektorí podnikatelia boli proste v odvetví, ktorému práve kríza prihrala viacej biznisu (online marketing, e-shopy, doprava, atď.). To ale neznamená, že to tak bude navždy alebo že každá z týchto firiem tento rast unesie. Obzvlášť vtedy, keď sa rozhýbe konkurencia, ktorá sa môže vyhnúť chybám, ktoré tieto firmy pri svojom raste urobili. Najväčšou výzvou nie je na vrchol sa dostať, ale sa na ňom udržať.

Článok pokračuje pod reklamou

Nie ste v tom sami, požiadajte svoje okolie o pomoc

Nad väčšinou vašich aktuálnych starostí sa dnes trápi aj tisíce ďalších podnikateľov na Slovensku. Preto nie je na mieste myslieť si, že „vaša situácia je špecifická a nikto tomu nerozumie“. Tým len ľudí od seba odoženiete a to je krok nesprávnym smerom. Ľudí okolo seba potrebujete teraz omnoho viac, ako pred krízou. Sme sociálne bytosti a kvalitné vzťahy sú pre človeka za každých okolností najdôležitejšie. Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že ľudia, ktorí dbajú o to, aby sa obklopili správnymi ľuďmi a starajú sa o svoje vzťahy, žijú výrazne dlhšie.

Je v poriadku podeliť sa o svoje starosti s rodinou a priateľmi, aj keď si možno myslíte, že oni tomu nebudú rozumieť (lebo napríklad nepodnikajú). Aby vás vypočuli, ponúkli oporné rameno alebo objali v správnej chvíli, nemusia vášmu podnikaniu rozumieť. Pre týchto ľudí nie ste len podnikateľ, ale možno hlava rodiny, starostlivý otec, spolužiak z detstva, parťák z futbalu alebo ten, kto má pre kamaráta vždy dobrú radu po ruke. Nepozerajú sa na vás cez vašu firmu, ale cez váš charakter.

Je v poriadku rozprávať sa o svojich starostiach s vašimi zákazníkmi alebo dodávateľmi. Možno zistíte, že čelíte podobným situáciám a každý z vás, v snahe urobiť dobrý dojem na toho druhého, niečo predstierate. Keď spojíte hlavy a začnete otvorenejšie a osobnejšie komunikovať, určite prídete na riešenia, ktoré vám doteraz unikali. A pomôžu obom stranám. Nezabúdajte, že sa napr. telefonicky nerozprávate len s firmou, ale s konkrétnym človekom, ktorý má tiež svoje starosti. Skúste sa o nich viac dozvedieť tým, že budete lepšie počúvať (a klásť viac otázok), ako rozprávať (a obhajovať svoje stanovisko).

Je v poriadku zdieľať svoje starosti v malej skupine podnikateľov, kde už máte vybudovanú dôveru. Nakoľko je stretávanie v dnešnej dobe obmedzené, len tak ľahko na niekoho nenarazíte. Ak sa chcete s niekým spojiť, musíte byť aktívnejší. A áno, chce to odvahu v mužskom svete navrhnúť trom-štyrom ďalším podnikateľom: „Poďme si dvakrát do mesiaca dať videohovor, porozprávať sa o svojich starostiach a zistiť, ako si vieme pomôcť.“ Niekto návrh musí povedať ako prvý a zorganizovať logistiku. O tom, že tým druhým odľahne a radi sa do takejto skupiny pridajú, nemám pochybnosti. Mnohí podnikatelia – milionári, takúto svoju podpornú skupinu už roky majú. Organizácia stretnutí môže rotovať, pravidlá skupiny si odsúhlaste a spíšte hneď na začiatku (napr. diskrétnosť, nepokúšať sa inému členovi skupiny ponúkať obchod, okruhy tém, o ktorých budete diskutovať).

Vyhľadajte profesionálnu pomoc skôr, ako bude neskoro

V neposlednom rade je tu rad profesionálov, ktorí vám tiež môžu výrazne pomôcť. Psychológovia, terapeuti, kouči či konzultanti, sa stretávajú s ľuďmi, ktorých trápia v tejto dobe podobné problémy ako vás.

Možno si poviete, ako vám nejaký psychológ môže pomôcť zachrániť potápajúcu sa firmu? Nepomôže. Firmu budete aj naďalej zachraňovať sám. Ale vďaka odbornej pomoci môžete začať lepšie spávať alebo si osvojíte techniky, vďaka ktorým začnete lepšie fungovať v stresových situáciách. Začnete zvyšovať svoju osobnú odolnosť. A toto všetko výrazne prispeje k tomu, že firmu počas ťažkých období budete riadiť s jasnejšou hlavou a budete mať viac energie pre seba, svoju rodinu a aj svojich zamestnancov.

Z citového hľadiska trpia muži obmedzeniami viac ako ženy

Z emočného hľadiska trpia muži obmedzeniami pohybu a stretávania sa viac ako ženy. Zatiaľ čo ženy nemajú problém si volať aj hodinu a rozprávať o svojich pocitoch a frustráciách, muži toto málokedy praktizujú. Ak si aj zavolajú s kamarátom alebo iným podnikateľom, väčšinou sú struční a vecní. Hovoria o faktoch, o biznise, ale nie o tom, ako sa aktuálne cítia alebo či potrebujú pomoc. Muži si tieto osobnejšie rozhovory nechávali pred pandémiou na večery pri pive, spoločné bicyklovanie alebo na túry do lesa, či spoločné táboráky pri ohni. Nič z tohto sa dnes nedeje, a preto muži majú dnes len veľmi málo spôsobov, ako svoje emócie ventilovať a vyrozprávať sa z toho, čo ich ťaží.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Znovu posúdenie pandemickej OČR pri zvýšení príjmov

Rodičia, ktorým sa od roku 2020 zmenila výška príjmov, môžu požiadať o nové posúdenie pandemickej OČR. Postup, formulár žiadosti aj podmienky.

Pandemická OČR počas epidémie respiračných ochorení

Aké sú podmienky nároku na pandemické ošetrovné, ako si uplatniť nárok na dávku a ako o ňu žiadať?

Pomoc pre cestovný ruch: ministerstvo dopravy opäť otvorilo schému de minimis

Niektorí podnikatelia v cestovnom ruchu môžu opäť žiadať o kompenzácie za pandemické obdobie. Koho sa to týka, dokedy možno podať žiadosť a aké sú podmienky?

Pandemická OČR počas prázdnin: kedy je možné poberať dávku?

Niektorí rodičia či iní poistenci môžu dostávať zo Sociálnej poisťovne dávku pandemické ošetrovné aj počas letných školských prázdnin. Koho sa to týka a aké sú podmienky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky