Tímová spolupráca, ktorá priniesla bronzový úspech

Olympijská medaila v hokeji a príbeh, ktorý za ňou stojí, je pozitívnym impulzom nielen pre mladých športovcov. Ako môže úspech hokejistov inšpirovať firmy a ich lídrov?

Slovensko sa 19. februára 2022 po prvýkrát v ére samostatnosti dočkalo hokejovej medaily z olympiády, hoci takýto úspech na jej začiatku málokto čakal. Ide o historický úspech, preto hokejové osobnosti apelujú na politikov, aby neurobili tú istú chybu ako po roku 2002, keď sme sa stali majstrami sveta. Napriek mnohým sľubom, slovenský hokej začal postupne upadať, pretože sa neinvestovalo do rozvoja detí, metodiky, rozvoja trénerov, nestavali sa štadióny ani sa nezlepšovali tréningové podmienky pre budovanie povedomia o tom, čo mnohí nazývajú „náš národný šport“. A tak prišli v poslednej dekáde viaceré neúspechy a sklamania ale predovšetkým sa z domácností vytratila radosť pri sledovaní hokeja a nahradila ju skepsa.

Filozofia okolo športu je v mnohom inšpiráciou aj pre biznis. Vedenie firmy aj riadenie tímu je v podstate nikdy nekončiacim behom na dlhé trate.  Na športy ako hokej sa radi pozeráme aj preto, že turnaje majú svoj začiatok a vopred určený dátum finálneho súboja, na konci ktorého stoja víťazi.

Úspech sa nerodí z večera do rána, ale buduje sa roky

Miroslav Šatan bol iba jeden mesiac vo svojej funkcii generálneho manažéra, keď sa rozhodol angažovať kanadského trénera Craiga Ramsayho do role slovenského národného kouča. Bolo to v auguste 2017 – takže približne štyri a pol roka predtým, ako Slovensko získalo svoju historickú bronzovú medailu v hokeji na zimnej olympiáde. Pre niekoho sa toto obdobie môže javiť ako krátke, pre iných ako celkom dlhé. Faktom je, že Slovensko hralo hokej v najvyšších súťažiach už dekády predtým a medaily získalo v rokoch 2000 (striebro na MS v Petrohrade), 2002 (zlato na MS vo Švédsku ), 2003 (bronz na MS v Helsinkách), 2012 (striebro na MS v Helsinkách). A že by nebolo fér pri aktuálnom úspechu sa občas aj nevrátiť do histórie, ku hráčom a ich trénerom a iným ľuďom, ktorí nezanevreli na hokej ani po roku 2012 a neustále sa snažili o jeho propagáciu v spoločnosti a budovanie kvality. A za to im patrí veľká vďaka.

Faktom je ale aj to, že duo Ramsay a Šatan doniesli do slovenského národného tímu zmenu a dokázali sa za ňu postaviť. A aj napriek kritike z rôznych strán, ostali vytrvalí vo svojej stratégii a tá doniesla Slovensku aj ďalší historický úspech. A za to im patrí veľká vďaka.

Inšpirácia pre firmy:

Keď sa firme nedarí, berieme na zodpovednosť nielen ľudí, ktorí sú aktuálne vo firme, ale aj tých, ktorí v nej boli predtým. Niektorí ľudia hádžu vinu na iných, je to vlastne aj taký ľudský obranný mechanizmus. Výnimoční lídri sa ukazujú práve v časoch, keď sa firme nedarí. Dokážu prevziať zodpovednosť, niekedy zmeniť stratégiu, alebo ostať vytrvalí v tej, ktorú si pred nejakým časom zvolili a uvedomujú si, že treba len vytrvať. Žiadny úspech ani pád sa nerodí z večera do rána. Predchádza tomu mnoho okolností a ľudského úsilia, ktoré treba v pozitívnom prípade oceniť, alebo vyvodiť dôsledky tam, kde by ľudia na nesprávnych miestach spôsobili vo firme ešte viac škody.

Víťazné tímy majú individuality, ktoré dokážu potlačiť svoje ego

Napriek tomu, že sa v Pekingu skloňovalo prevažne jedno meno – Juraj Slafkovský, ktorý sa v 17-tich rokoch stal aj najmladším hráčom turnaja, náš národný tím mal aj iné individuality. Peter Cehlárik (26), ktorý ako jediný skóroval v nájazdoch s Američanmi a jeho gól nás posunul do semifinále. Kapitán Marek Hrivík (30), ktorý iba 44 sekúnd pred koncom tretej tretiny v rovnakom zápase strelil vyrovnávací gól na 2:2 a Slovensko sa udržalo v zápase, ktorý nakoniec v samostatných nájazdoch vyhralo. A nemožno nespomenúť brankára Patrika Rybára (28), ktorý od zápasu k zápasu chytal lepšie a lepšie a bol obrovskou oporou celého nášho mužstva. A vo vymenúvaní skvelých individuálnych výkonov by sme mohli pokračovať ďalej.

V čom je ale táto aktuálna hokejová zostava z Pekingu, ktorú Slovensko dalo dokopy, výnimočná, je ako často jej individuálne postavy skloňujú slová ako „tímový výkon“, „tímová spolupráca“, „hrali sme jeden pre druhého“, atď. Ako často sa v rozhovoroch pre médiá, alebo na sociálnych sieťach objavovali zážitky a emócie so slovami „MY“, namiesto „JA“. Ako na otázky typu „Čo pre vás znamenal tento zápas?“ alebo „Ako sa vám hralo?“ začínali odpovede „Dali sme do toho všetko“ alebo „Hrali sme pre tím a nie každý sám za seba“.

Inšpirácia pre firmy:

Kolektívny šport, rovnako ako podnikanie, či líderstvo v akejkoľvek oblasti môžu skončiť ako skupinový  úspech alebo skupinový pád. Mnohí lídri vyzývajú ku tímovej spolupráci, ale pritom robia pravý opak. Ťahajú pozornosť na seba, namiesto toho, aby vyzdvihovali klady druhých. Vytvárajú konflikty, namiesto toho, aby ľudí spájali a pripomínali im spoločné hodnoty. Ak plánujete niekoho v blízkej budúcnosti vo firme povýšiť, premýšľajte o tom, ako často hovorí tento človek o sebe v porovnaní s tým, ako často hovorí o kladoch alebo nápadoch iných.

Ak necháme hrať iba hviezdy, nové talenty sa nikdy nezrodia

Šatan a Ramsay prekvapili svojím ráznym rozhodnutím už niekoľko mesiacov po zvolení do svojich funkcií, keď na olympiádu v roku 2018 nepovolali viaceré slovenské hokejové hviezdy. Dokonca ani takých, ktorí mali miesto v zostave v predchádzajúcich rokoch „isté“.

Craig Ramsay. Zdroj: súkromný archív V. Neuschlovej
Craig Ramsay. Zdroj: súkromný archív V. Neuschlovej

Ramsay začal dávať viacej príležitostí mladým talentom a aj hráčom z domácej hokejovej ligy. Prestalo platiť, že pôsobenie v zahraničnej lige je predpokladom na to, aby ste sa dostali pozvánku na tréning do národného mužstva. Aj to inšpirovalo mnohých hráčov, ktorí uverili, že to nie je len o zvučných menách alebo obľúbencoch, ale o tom, aký výkon podávate a čo dokážete do tímovej skladačky v danej sezóne priniesť.

Inšpirácia pre firmy:

Každý firemný tím má svoje hviezdy a obľúbencov. Zamestnanec, ktorý je vo firme dostatočne dlho, pozná väčšinu procesov a dokáže riešiť aj tie najnáročnejšie problémy. Preto sa zvyšok firmy obracia často na tohto človeka, alebo sa stáva automaticky členom tímu vo všetkých dôležitých projektoch. Ako sa ale môžu ukázať vo svojom najlepšom svetle v práci ostatní – mladší alebo novší zamestnanci – keď nedostanú príležitosť, alebo je príležitostí príliš málo? Ak neprenecháme miesto vo firme aj týmto ľuďom aj za cenu toho, že budú robiť chyby – uniká nám veľká časť firemného potenciálu. Automatická nominácia najskúsenejšieho člena tímu na novú úlohu alebo projekt spôsobí časom to, že ostatní sa prestávajú snažiť a znižuje sa ich motivácia pracovať.

Článok pokračuje pod reklamou

Inšpiratívny líder nie je ten, ktorý robí okolo seba najviac hluku

Dvojica Šatan a Ramsay je unikátny príklad líderstva, ktoré nekričí, ale je ho počuť. Zaujímaví sú aj tým, že obaja sú podobnej, skôr introvertnej povahy, ich prejavy pre médiá sú pokojné, nevidíte ich okolo seba robiť rozruch. Robia si v tichosti svoju prácu a keď sú vyzvaní sa k niečomu vyjadriť, čo vyplýva z ich funkcie, urobia to profesionálne. Nenechajú sa spochybniť ani vyprovokovať, pričom za posledné roky pokusov z ich hokejového aj nehokejového prostredia nebolo málo. Nepôsobia ako ľudia, ktorí chcú aby ich mená viseli v sieňach slávy, ale ako ľudia, ktorí chcú odovzdať všetko čo sa sami naučili ďalej, a zanechať slovenský hokej v lepšom stave, ako v tom, keď do jeho funkcií vstupovali.

Inšpirácia pre firmy:

Zaujímavé je, že väčšina svetovej populácie na svete si pri slove líder predstavuje silných mužov, ktorí sú rázni, majú moc a tú aj vo svojich prejavoch demonštrujú, o svojich rozhodnutiach nepochybujú a pôsobia nekompromisne. A aktívne o sebe a o tom, čo robia, zdieľajú na sociálnych médiách, ktoré v dnešnej dobe vytvárajú obraz o tom, čo sa v spoločnosti deje.

Do tejto kategórie tieto naše dve osobnosti slovenského hokeja nepatria a ja osobne verím, že aj vďaka nim na Slovensku zistíme, že existuje aj iná kultúra líderstva. Že obdivovať a podporovať môžeme aj lídrov, ktorí nepotrebujú okolo seba vytvárať rozruch, informovať o sebe každý deň na sociálnych médiách. A priživovať sa na úspechu iných, na niečom, s čím nemali vôbec nič do činenia. To, čo sa na sociálnych médiách súkromných účtov politikov či iných verejne známych osôb po získaní olympijskej medaily rozbehlo, by niektorých ľudí, ktorí v tichosti podporujú tento šport z lásky k nemu už desiatky rokov, mohlo frustrovať.

Byť vo firme lídrom, ktorý nekričí, ale je ho počuť sa určite oplatí. Aj keď si na svoj úspech možno o niečo dlhšie počkáte, bude trvácnejší a neroztopí sa ako prvý zimný sneh. 

Za najlepšími výsledkami stoja aj tí, ktorých nie je vidieť

Za aktuálnym úspechom slovenských hokejistov nie sú len hráči, ich tréneri či olympijský výbor. Na to, aby mali vrcholoví športovci najlepšie podmienky – fyzické aj mentálne – o to sa starajú stovky ďalších, často neviditeľných ľudí. Tí nie sú zamestnaní len na Slovenskom hokejovom zväze, ale aj v domácich či zahraničných hokejových kluboch a starajú sa o každodenný chod týchto organizácií či firiem. Za výsledkami stoja aj rodiny hráčov a trénerov, priatelia a iné osoby, bez ktorých by žiadny úspech nebol možný.

Inšpirácia pre firmy:

Vo firmách málokedy vyzdvihneme výkon ľudí, ktorých práca nám „nebije do tváre“. Sú to ľudia, ktorí si každý deň robia „len svoju prácu“, starajú sa napríklad o to, že vo firme funguje informačný systém, že keď prídete do zasadačky, je v nej poriadok, že výplaty prídu zamestnancom načas, alebo že keď sa pretiahne porada a vy nestíhate odbehnúť na obed, v kuchynke vás už čaká jedlo z vašej obľúbenej reštaurácie. Každý šéf by sa mal z času načas zamyslieť – koho meno treba pravidelne na porade tiež spomenúť, aby si všetci pripomenuli, že záleží na každom jednom z nich.

Kouč, ktorý vyžaduje, aby ste neboli niekým iným, ale najlepšou verziou samých seba

Craig Ramsay je pozoruhodný človek a hoci je na Slovensku už skoro päť rokov, väčšina ľudí sa o neho začala zaujímať až po Pekingu 2022. Na Podnikajte s ním máme rozhovor, v ktorom sa okrem iného dočítate aj to, že to, čo od každého hráča vyžaduje, je jedine to, aby bol najlepšou verziou samého seba. Keď som sa o tom s ním počas rozhovoru v roku 2020 bavila, hovorili sme aj o iných príkladoch, ktoré sa do rozhovoru nevošli. Ako byť najlepším otcom, akým človek môže byť, najlepším zamestnancom, najlepším lídrom.

Prečítajte si tiež

Byť najlepšou verziou samého seba znamená neporovnávať sa s ostatnými, ale porovnávať sa len so samým sebou. Byť dnes o trochu lepšou, akou som bola včera. A zajtra zájsť opäť o krok ďalej. Pracovať na sebe, ostať vytrvalý a neustále sa posúvať vpred. Ostať zdravo súťaživý, ale nechcieť predbehnúť niekoho iného v niečom, na čo nemám. Každý z nás má výnimočné schopnosti a skúsenosti, každý z nás vyrastal v inom prostredí, mal iné príležitosti, inú zostavu ľudí okolo seba, ktorí nás ovplyvňovali. Z tohto pohľadu je v podstate trochu absurdná myšlienka trápiť sa a porovnávať sa s druhými, keď každý z nás dostal a dostáva do života iné karty. Preto treba hrať najlepšie ako vieme s tými, čo sme dostali.

Inšpirácia pre firmy:

Ak vediete tím ľudí, začnite sa na nich pozerať cez tieto jedinečné okuliare. Každý vo vašom tíme je iný a môže inak prispieť ku tímovému úspechu. Jedným z najdôležitejších poslaní dobrých šéfov je prebudiť a podporovať v ľuďoch práve tú najlepšiu verziu ich samých. Ukázať im, v čom sú skvelí, vytvoriť podmienky a podporovať ich v tom, v čom môžu zahviezdiť a priniesť úžitok firme alebo spoločnosti ako takej. Zo svojich skúseností viem, že toto funguje obojstranne. Keď budete vo vašich ľuďoch podporovať to v čom sú dobrí a rozvíjať ich talenty, práca s nimi bude rozvíjať to najlepšie vo vás. A pomôže aj lídrovi, byť najlepšou verziou samého seba.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Najčastejšie chyby nových šéfov pri práci s ľuďmi

Väčšina novo vymenovaných šéfov sa od prvého dňa prioritne sústredí na rozvoj biznisu, až potom na spoznávanie ľudí. Otočením týchto krokov však možno získať oboje – spokojných zamestnancov aj úspešný biznis.

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Agilný kouč – investícia, ktorá podporí vo firme veľké zmeny

Agilné princípy môže využiť akákoľvek firma a s ich uplatnením pomáha agilný kouč. Čo je jeho úlohou a aký prínos má pre konkrétnu spoločnosť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky