Kofola úspešne vstúpila na burzu

Enterprise Investors predal časť svojho podielu v Kofole a po rokoch spoločného podnikania zrealizoval private equity investor čiastočný exit zo spoločnosti Kofola prostredníctvom primárnej emisie akcií (IPO) na Pražskej burze cenných papierov. O akcie Kofoly bol obrovský záujem. Predala 1 500 000 ponúknutých akcií za viac ako 760 miliónov českých korún.

Ako sa zrodil nápojový gigant

Kofola je na Slovensku i v Čechách notoricky známou firmou s dlhoročnou tradíciou. Nápoj, ktorého história siaha do roku 1960, vzkriesila po roku 1990 rodina Samarasovcov. Tá je väčšinovým vlastníkom Kofoly a od roku 2008 podniká spolu s investorom - CED Group, ktorý je pod kontrolou poľského private equity fondu Enterprise Investors. Dnes je skupina Kofola jedným z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov v strednej a východnej Európe. Má 7 výrobných závodov a celkovo zamestnáva takmer 2000 ľudí. Na Slovensku je jednotkou na trhu, v Českej republike druhým najsilnejším hráčom a v Poľsku jej patrí tretie miesto v segmente kolových nápojov na trhu sýtených nealkoholických nápojov. Okrem zvyšovania predaja firme v raste pomáhajú aj akvizície. Významným úlovkom je tohtoročná kúpa popredného výrobcu minerálnych vôd v Slovinsku – Radenska. Ďalšou významnou akvizíciou, ktorá čaká na schválenie protimonopolného úradu, je prevzatie 40% podielu Water Holding, slovenského producenta balených vôd, ktorý ma v portfóliu značky Gemerka, Fatra, Budiš, či Zlatá Studňa.

Výsledky boli skvelé, nebolo na čo čakať

Vstup Kofoly na burzu bol veľmi dobre načasovaný. Po niekoľkých rokoch poklesu sa trh nealkoholických nápojov, na ktorom Kofola pôsobí, začal oživovať. Rastúca ekonomika podporila spotrebu kvalitnejších výrobkov, medzi ktoré patrili aj nápoje z portfólia Kofoly.

Dôkazom skvelých výsledkov Kofoly je neustály nárast trhového podielu nielen v maloobchode, ale aj v sektore HORECA (odvetvie hotelov, reštaurácií a stravovacích služieb). V rokoch 2011 až 2014 EBIDTA spoločnosti rástla o 8,4 % a za prvých 9 mesiacov tohto roka sa zvýšila dokonca o 34 %. Konsolidované tržby boli o 2,2 % vyššie a to aj napriek vysokým cenám cukru v období 2012 – 2013.

V tejto situácii sa spoločnosť Kofola rozhodla zabezpečiť si kapitál na ďalší rast cez uvedenie akcií na burzu prostredníctvom duálneho úpisu akcií na burzách v Prahe aj Varšave.

Na kúpu ponúkli o polovicu viac akcií ako plánovali

Upisovanie sa začalo v novembri 2015 a skončilo sa prvého decembra s upisovacou cenou 510 CZK, resp. 19 eur. S jej akciami sa obchodovalo na pražskej i varšavskej burze a cez Slovenskú sporiteľňu si ich mohli kúpiť aj Slováci. Pôvodne plánovali ponúknuť 275 000 nových akcií a 825 000 akcií vtedajšieho investora Enterprise Investors. Nakoniec sa z dôvodu veľkého záujmu investor rozhodol odpredať až 1 225 000 existujúcich akcií, takže v ponuke bolo celkovo 1 500 000 akcií, skoro o polovicu viac ako plánovali - aj napriek tomu to bolo iba 7 % z celkového objemu akcií firmy.

Kapitál na rozvoj aj exit investora

Vstup Kofoly na burzu bol mimoriadne úspešný. Predala akcie za 765 miliónov českých korún, z toho bol novo získaný kapitál v hodnote viac ako 140 miliónov korún, čo je takmer 5 miliónov eur. Ten chce firma použiť na ďalšiu expanziu a akvizície.

Zvyšný objem peňazí, teda 625 miliónov českých korún získal Enterprise Investors, ktorý realizoval čiastočný (6 %) exit z Kofoly. Vo firme si ponechal ešte 37,3 % podiel.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky