Založil prvú kryptoburzu na Slovensku. Záujem Slovákov o kryptomeny rastie s ich cenou, hovorí Richard Bystrian

Podniká v oblasti kryptomien a na Slovensku zakladal prvú burzu, na ktorej je možné kúpiť si kryptomeny za eurá.

Richard Bystrian sa dostal ku kryptomenám prostredníctvom svojho brata v roku 2013, v období, keď boli ešte málo známe, no začala ich prvá vlna rastu. Na digitálnych menách ho zaujala myšlienka decentralizácie a rovnako rýchlosť, ako sa dá hodnota posielať naprieč svetom.  

Kedy a ako ste sa dostali ku vašej zmenárni Bitpanther, kde je možné nakupovať kryptomeny za eurá?

Počas boomu v roku 2013 a po jeho vytriezvení sme začali s bratom rozmýšľať o tom, že na Slovensku nie je zmenáreň digitálnych mien. A tak sme ju začali vyvíjať v roku 2014. O rok neskôr v decembri 2015 sme celú zmenáreň spustili. Napriek tomu, že sme boli na Slovensku, viac sme sa orientovali na zahraničie. Aj väčšina zákazníkov je zo zahraničia.

Ako zmenáreň funguje?

Celkom jednoducho. My poskytujeme platformu na obchodovanie. Klasická burza funguje tak, že vložíte svoje prostriedky do peňaženky a následne obchodujete podľa toho, aké obchodné páry burza ponúka. Samozrejme, musí byť burza dostatočne likvidná, to znamená, že tam musí byť dosť obchodníkov, ktorí obchodujú, aby sa váš zadaný príkaz, teda obchod, vykonal. Naša kryptoburza je špeciálna v tom, že nám len pošlete nejakú kryptomenu a my ju zameníme. Neposkytujeme priamo platformu, kde je možné obchodovať.

Ako sa vám darilo a darí v súčasnosti?

Nábeh bol pre nás zaujímavý, ale napriek tomu to rýchlo opadlo a rok 2016 bol slabší. Následne, keď prišla opäť vlna rastu v roku 2017, tak sa to odrazilo aj na našej zmenárni. K tomu bol v tej dobe problém na ostatných burzách s verifikáciou účtu a identity, ktorá trvala aj mesiac. Z toho sme ťažili a mohli sme mať maržu aj 3,5 %.  Po boome koncom roka 2017 aktivita na burze opäť pomaly klesala. V súčasnosti je to skôr konštantné a ničím výnimočné.

To znamená, že vy máte vyšší spread? Že rozdiel medzi trhovou cenou a cenou na zmenárni máte daný v prospech vašej zmenárne?

Presne, my si berieme index ceny napr. Bitcoinu z ostatných búrz a k tomu pripočítame nejaké percento, čo je naša cena. Za výber si napríklad poplatok neberieme, čo je nevýhoda pri menších nákupoch. Ostatné burzy to majú opačne. Zarábajú skôr na poplatkoch za výber. Často sme kvôli našej politike označovaní ako drahá burza, a to najmä zo slovenského prostredia, keď sa rozvinuli už aj iné zmenárne či formy predaja kryptomien. Skôr si myslím, že to záleží od toho, kto je zákazník. 

Nemyslíte si, že vás neskôr prekonajú decentralizované burzy?

Richard Bystrian. Zdroj: osobný archív Richarda Bystriana
Richard Bystrian. Zdroj: osobný archív Richarda Bystriana

Určite sa mierne obávame tohto scenára, avšak technicky udržať decentralizovanú burzu nie je jednoduché. A myslím si, že to bude našou výhodou v tomto smere. V náš prospech hrá aj fakt, že začiatočníci často ani nevedia rozdiely medzi decentralizovanými a centralizovanými burzami a nakúpia na prvej, ktorú na internete uvidia.

U nás, keď si chcete nakúpiť kryptomeny, musíte si sám založiť kryptomenovú peňaženku, pretože my tento servis neposkytujeme. V dobe, keď bola cena vysoko a ľudia chceli rýchlo nakúpiť, tak rýchlo len stiahli a vytvorili peňaženku, pričom heslo alebo tzv. seed si ani nezapísali. Neskôr, keď chceli u nás opäť predať, tak to nevedeli. Museli si svoje prostriedky poslať na burzu, no nedokázali to spraviť, pretože zabudli heslo.

Je povedomie o kryptomenách už teraz vyššie?

Ja si myslím, že tieto problémy sa vyskytnú aj pri ďalšej vlne rastu cien kryptomien. Opäť príde množstvo nováčikov, ktorí to nebudú mať dostatočne naštudované. Stále si myslím, že celý záujem o kryptomeny je momentálne postavený len na cene. Väčšina ľudí prichádza ku kryptomenám, keď cena stúpa a keď sa o nich viac hovorí. V momente keď cena klesá, klesá aj záujem. Tento fakt nám potvrdzuje aj naša zmenáreň.

Prevádzkovali ste aj automaty na zámenu kryptomien. 

V polovici roka 2016 sme spustili svoj prvý automat v Slovak Pube. Mali sme dobré vzťahy s vedením, ktorému to neprekážalo mať takýto automat v priestoroch. Tiež to bola pre nás atraktívna lokalita, keďže je to v centre a denne okolo neho prejde množstvo ľudí. Automat sme prevádzkovali necelé dva roky ako doplnok k našej zmenárni, avšak aj kvôli nezáujmu sme s tým prestali.

Prečítajte si tiež

Keby sme sa mali pozrieť na čísla, tak automat bol v princípe mierne stratový alebo niekde blízko nuly. Neskôr v roku 2017 sme mali možnosť investovať do ďalším automatov, avšak nechali sme to na konkurenciu, keďže nám to nevychádzalo.

Aké tržby alebo zisk vám generuje zmenáreň?

V roku 2017 sme mali tržby na úrovni 500-tisíc eur. O rok neskôr to bolo okolo milióna eur. Teraz v roku 2019 očakávame niečo okolo 250-tisíc eur.

Podnikáte alebo plánujete podnikať aj v iných oblastiach, ktoré sa týkajú blockchainu?

Ja by som veľmi rád. Ale trochu ma demotivovalo to, že si nedokážem už v banke otvoriť účet. Myslel som si, že to je kvôli tomu, že podnikám s kryptomenami (v minulom roku viacero bankových domov zatvorilo účty spoločnostiam, ktoré podnikali s kryptomenami pozn. red.), avšak nedokázal som si otvoriť firemný účet, aj keď som mal iný predmet podnikania. Napriek tomu, vám neodpoviem či ešte niekedy v budúcnosti budem v tejto oblasti podnikať. Uvidíme.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako vám banky odôvodnili uzavretie účtu?

Skôr neodôvodnili. Problém je v tom, že banky museli finančnej správe ohlasovať účty s väčším pohybom peňazí a rovnako zisťovať odkiaľ sú pre prípad, aby prostriedky neboli z nelegálnej činnosti. Ja si myslím, že bankám sa toto nechcelo a radšej miesto rizikovejšej cesty si zvolili bezpečnejšiu a zatvorili nám účet.

Ako ste tento problém vyriešili?

Našli sme jednu malú pobočku zahraničnej banky na Slovensku, ktorá nám otvorila účet.

Nemyslíte si, že by tomu možno pomohlo jasnejšie legislatívne prostredie?

To je ťažká otázka, prvý problém vidím v tom, že nikto to zatiaľ nedefinoval, že čo vlastne napríklad Bitcoin alebo iné kryptomeny sú. Napriek tomu si myslím, že regulácia má vždy dve strany.

Prečítajte si tiež

Jednou z nich je práve to, že zvykne brzdiť rozvoj nových technológií. Práve preto si nie som istý či by regulácia pomohla, keďže kryptomeny sú práve charakteristické tým, že idú mimo regulácie. Rovnako je otázne, prostredníctvom čoho by kryptomeny vedeli obmedziť či brzdiť. Ja si myslím, že to je možné len prostredníctvom bánk. A práve preto pravdepodobne aj mne zatvorili účet.

Napriek tomu tu máme aj pozitívne príklady, ako napríklad Švajčiarsko či Cyprus, kde spoločnosti rady podnikajú.

Áno, to je pravda, oni sa k tomu postavili otvorene a mnoho firiem to ocenilo. Myslím si, že kryptomeny netreba zatracovať a prehnane regulovať. Ani v roku 1999 si nikto nemyslel, že budeme používať e-mail.

Ako si myslíte, že dopadne Bitcoin?

Ja si myslím, že to bude digitálna rezervná mena. A to z dôvodu, že je politicky neovplyvniteľná a aj preto, že je jej množstvo obmedzené, to znamená, že jeho cena bude pravdepodobne rásť kvôli rastúcemu dopytu. Už teraz je známe, že bohatí presúvajú časť svojich aktív aj do Bitcoinu.

Kde si myslíte, že blockchain má ešte svoje uplatnenie?

Ja si myslím, že všade, kde treba dokázať, že niečo je pravé či originálne. Prostredníctvom blockchainu by ste si to mohli overiť. Rovnako vidím nádejne napríklad aj internet vecí, či využitie v bankovom systéme, na ktorom sa už aj dnes pracuje. 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Informačné povinnosti e-shopu

Čo musí obsahovať webová stránka online obchodu a na aké informácie nezabudnúť v prípade obchodných podmienok či reklamačného poriadku?

Nákup cez platformu Alibaba: na čo si dať pozor?

Ako rozoznať podvodníkov, prečo neplatiť na súkromné účty a čo si od dodávateľa pýtať? Tipy, ako neprísť o peniaze a ako sa vyhnúť problémom s dodaním tovaru.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky