Ako platiť bitcoinom alebo inými kryptomenami v bežnom živote

Bitcoin je v súčasnosti najrozšírenejším platobným prostriedkom medzi kryptomenami. Ako sa dá využiť pri platbe za tovary či služby?

Platba bitcoinom a inými kryptomenami priamo

Bitcoin, litecoin a dash sú kryptomeny, ktoré predajcovia akceptujú priamo. To znamená, že majú vytvorenú platobnú bránu cez poskytovateľa. Ten im následne pomôže s integráciou kryptomien do ich podnikania.

Implementácia nie je lacná a stojí čas a peniaze, keďže obchodníci nemajú vo svete kryptomien žiadne špeciálne postavenie a musia riešiť rovnaké problémy ako ostatní.

Poskytovateľ im časť povinností uľahčí, keďže rieši párovanie transakcií s tovarom a zároveň vie obratom posielať zamenený fiat (štandardnú menu) z burzy priamo na účet obchodníka. Napriek tomu to zatiaľ ja osobne vnímam ako drahý marketing firiem v ktorých väčšina ľudí platí vo fiate (EUR, USD, a pod.) hotovosťou alebo kartou.

Miesta, ktoré akceptujú kryptomeny si môžete pozrieť na coinmap.org. Nižšie prikladáme mapu Slovenska s vyfarbenými miestami, kde sú takéto miesta najfrekventovanejšie. Vo svete je takýchto miest viac ako 12 tisíc, avšak radia sa sem aj e-shopy a automaty na kryptomeny.

Prvá platba bitcoinom bola uskutočnená v roku 2010

Pre zaujímavosť prvou transakciou, za ktorú sa platilo čisto bitcoinom boli dve pizze v roku 2010, ktoré stáli 10 000 bitcoinov, čo z nich robí v prepočte na súčasnú hodntou bitcoinu najdrahšie pizze v histórii.

Neskôr sa priamo za kryptomeny nakúpili aj iné služby či tovary. Medzi tie patria drahé autá či nehnuteľnosti v New Yorku.

Prečítajte si tiež

Od roku 2009 sa z bitcoinu a spomínaných ostatných kryptomien vytvorila alternatívna platobná metóda, ktorá vytvorila novú časť biznisu. Napriek tomu si myslím, že nevytvorili nič prevratne nové, keďže v konečnom dôsledku obchodníci účtujú v národnej mene a rovnako je aj väčšina spotrebiteľov platiacich kryptomenami nastavená na prepočítavanie v národných menách.

Kryptomeny poskytujú trochu vyššiu alebo aspoň rovnakú bezpečnosť čo sa týka infraštruktúry platieb. A nakupujúcim anonymitu, keďže pri platbe kryptomenou nezdieľajú osobné údaje. Rovnako tak pre ľudí, ktorí často cestujú to môže byť zaujímavá alternatívna platobná metóda.

Ako prebieha platba bitcoinom či inou kryptomenou

V prípade platby online je platenie bitcoinom jednoduché. Napríklad v eshope Alza.sk, ktorý akceptuje bitcoin, sa vám pri objednávke vygenerujú identifikačné údaje ku platbe. To znamená, že sa vám na 15 minút vygeneruje cena v bitcoinoch a adresa kam ich máte poslať, spolu s jej QR kódom. Pätnásť minútový interval je práve kvôli volatilite ceny bitcoinu, ktorá sa neustále mení. Samotný QR kód je pre jednoduchšie načítanie adresy.

Počas platenia je už len na vás, či to budete chcieť zaplatiť z burzy, hardvérovej či softvérovej peňaženky v počítači. Rovnako môžete načítať QR kód do mobilu a zaplatiť z mobilnej peňaženky. Takto platíte aj v prípade, keď ste na nákupoch v kamenných obchodoch alebo niekde v bare. Musíte platiť mobilom cez mobilnú peňaženku.

Nepriama platba bitcoinom či inými kryptomenami

Druhou možnosťou ako platiť kryptomenami sú špeciálne debetné platobné karty. Existuje niekoľko spoločností, ktoré umožňujú si „nabiť“ kartu kryptomenou, ktorú vydavateľ kraty podporuje. Následne sa pri samotnej platbe daná čiastka zamení na burze a obchodníkovi zaplatíte v danej národnej mene. Pri využití tejto možnosti je potrebné počítať s poplatkami, keďže ide väčšinou hlavný biznis vydavateľa kraty.

Okrem poplatkov sa sleduje, či karta podporuje anonymitu alebo musíte dodať svoju totožnosť pri registrácii. Rovnako sú dôležité poplatky pri výbere z bankomatu, denné limity, či cena karty a ročný poplatok spoločnosti za správu. Rovnako je dôležité v akých krajinách môžete vyberať z bankového automatu peniaze a rovnako v akej mene.

Z pohľadu obchodníka to neznamená nič nové, pretože jemu prídu peniaze priamo v národnej mene a on si ani nevšimne, že niekto platil kryptomenou.

Prečítajte si tiež

Nad budúcnosťou kryptokariet je však veľa otáznikov. Dôvodom je najmä ich regulácia. Najmä v Európe v januári zatriasli trhy oznámeniami kartových spoločností ako Visa či Mastercard. Obe oznámili zákaz činnosti WaveCrest, ktorá väčšine spoločností poskytuje kryptokarty. Medzi tieto spoločnosti patrila Bitwala, Xapo, Wirex, TenX a Cryptopay. Napriek zákazu, sa už objavili nové spoločnosti alebo zasiahnuté spoločnosti zmenili politiku a stále je možnosť pre používateľov používať bitcoinové debetné karty.

Článok pokračuje pod reklamou

Aktuálna situácia na trhu debetných kariet určených na platenie bitcoinom a inými kryptomenami

V súčasnosti v EÚ fungujú spoločnosti ako Mistertango, Epayments, Bitnovo, Wegacan. Karty od všetkých štyroch spoločností by mali fungovať bez problémov. Objavili sa zmienky, že Wegacan a Epayments nefungujú, pretože skrývajú možnosť uloženia kryptomien na účet.

Napriek tomu viacerí používatelia potvrdili, že fungujú bez väčších problémov. Aj po tom čo kontaktovali zákaznícku podporu. V nasledujúcej tabuľke uvádzame základné údaje, ktoré každému budúcemu držiteľovi karty budú nápomocné.

Názov Mena Cena karty Poplat- ky Potreba osob- ných údajov pri registrá- cii Podpo- rované krajiny Výber z ATM Denný limit výberu z banko- matu
Mister- tango EUR 0 1 % or 0,0025 BTC nie EHP 200 mes. zdar- ma potom 3 % 1000 €
Bitnovo BTC, EUR 20 € - áno EHP 1 € 500 €
Wega- can USD 15 - 100 $ 1 $/ mes; 2 % dopla- tok za BTC áno Skoro všetky 2,5 - 3,5 $ 100 $ bez verifi- kácie/ do 2000 $ s verifi- káciou
Epay- ments USD, EUR 6 $ 2,9 $, keď sa minie menej ako 300 $ za mesiac nie Skoro všetky 2,4 €/$ 3000 $

Karty na platenie kryptomenami, ktoré prídu v budúcnosti

Na trhu sú aj spoločnosti, ktoré ešte len plánujú vydať debetné karty. Niektoré už reálne fungujú a ich spustenie sa očakáva v blízkej dobe a iné sú len v rovine špekulácií a oznámení, že niekedy v budúcnosti prídu.

Medzi tieto spoločnosti patrí napr. Uquid, Centra Tech, Exwal, Spectrocoin, Bitwala, Cryptopay a TenX. Cryptopay bola kartou, ktorá fungovala predtým, ako ich stopla WaveCrest. V súčasnosti sa objavili špekulácie, že karta čoskoro bude odznova pokračovať.

Bitwala dopadla rovnako, avšak plánuje odlišnú budúcnosť. Podľa posledných správ by mala spoločnosť zriadiť banku na báze blockchainu v Nemecku. Plánuje vytvoriť aj alternatívu voči kryptomene tether. Rovnako plánuje vydávať debetné karty, tak ako v minulosti.

TenX je tiež spoločnosťou, ktorá mala v minulosti debetné karty. V súčasnosti nie je známe, kedy sa opäť vráti ku svojej činnosti, aj keď oznámila nové karty, ktoré by mali umožniť depozit litecoinu.

Názov Mena Cena karty Poplat- ky Potreba osob- ných údajov pri registrá- cii Podpo- rované krajiny Výber z ATM Denný limit výberu z banko- matu
Spectro- coin USD, EUR, GBP 9 $ -   2,5 - 3,5 $ 2000 $
Crypto- pay USD, EUR, GBP 15 $ 1 $ mes. áno EÚ + Turecko 2,5 - 3,5 $ 1000 $ pre neverifi- kovaných, avšak celoži- votne/ 2000 $ denne pre verifi- kovaných
Uquid USD, EUR, GBP 17 $ 1 $ mes. áno 243 krajín 3 $ 400 $ denne pre neverifi- kovaných, 2000 $ denne pre verifi- kovaných
BitWala EUR 8 € 1 $ mes. áno 2,75 € 2000 $
Exwal USD, EUR, GBP 15 € 1 $ mes. áno EHP + Turecko, Izrael, Švaj- čiarsko 4 $ 400 $ denne pre neverifi- kovaných, 2000 $ denne pre verifi- kovaných
TenX   15 € - nie   Závisí od ATM -
Centra Tech BTC, XMR, CTR 50 $/ ročne - nie Takmer celosve- tovo 2,5 $ 1 000 $

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny

Podlieha výmena tovaru alebo služby za kryptomenu alebo výmena jednej kryptomeny za inú kryptomenu dani z pridanej hodnoty? Problematikou DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny sa zaoberá tento článok.

Zmeny v zdaňovaní virtuálnych mien a ďalšie od 1.1.2024

Čaká kryptomeny nižšie zdaňovanie? Novela zákona o dani z príjmov od 1. januára 2024 prináša pozitívne zmeny v tejto oblasti aj ďalšie zmeny týkajúce sa niektorých cenných papierov.

Živnosť na kryptomeny: ako získať povolenie na poskytovanie služieb zmenárne a peňaženky pre virtuálnu menu

O kryptomenách sa hovorí čoraz častejšie. Ako získať povolenie na obchodovanie s kryptomenami a aké povinnosti takáto činnosť obnáša?

Zdaňovanie kryptomien (virtuálnych mien)

Ako zdaňovať kryptomeny v prípade fyzickej či právnickej osoby? Čo sa viac oplatí? Existuje rozdiel v zdaňovaní príjmov z obchodovania s kryptomenami a z ich ťaženia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky