Kryptomeny, altcoiny a tokeny – čo je čo?

Kryptomenový svet a jeho definície sú pre bežného človeka často španielskou dedinou. Prinášame informácie, ktoré vám pomôžu sa zorientovať.

Kryptomeny priniesli okrem novej technológie aj novú terminológiu. Často aj odborná verejnosť či štátne orgány majú problém sa v tejto problematike zorientovať. Tradičné názvoslovie totiž funguje v kryptomenách trochu inak a nanešťastie sa prekladá z angličtiny, pričom preklad často nie je korektný. V článku sa budeme venovať základným názvom, ktoré sa v kryptomenovom svete používajú a vysvetlíme si, čo znamenajú.

Kryptomeny

V prvom rade je potrebné objasniť, čo sú vlastne kryptomeny. Zjednodušene môžeme povedať, že ide o digitálne alebo virtuálne meny či aktíva, ktoré sú šifrované, teda zabezpečené prostredníctvom kryptografie.

Kryptografia je oblasť matematiky či informatiky, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou dát a komunikácie. Jej cieľom je utajiť obsah komunikácie pred tretími stranami, ktorým správa či dáta nie sú určené. Tu treba zdôrazniť, že aj keď sa im hovorí krypto-meny, nie každá kryptomena má cieľom byť menou, preto sa im niekedy hovorí aj krypto-aktíva.

Kryptografia, teda šifrovanie, existuje už viac ako dve tisícročia. Časom naberala na zložitosti a rozvíjala sa spolu s rozvojom matematiky a neskôr v 20. storočí s rozvojom informatiky. Dôvodom bol aj rozvoj kryptoanalýzy, ktorá sa zaoberá práve dešifrovaním.

Storočia pracovala kryptografia len s jedným kľúčom, teda postupom ako zašifrovať správu. Tento spôsob sa nazýval symetrická kryptografia, keďže ste pri šifrovaní aj dešifrovaní používali jeden postup. Až neskôr v 70. rokov s rozvojom počítačov sa objavil nový spôsob šifrovania, a to asymetrické šifrovanie. V tomto prípade ste vlastnili súkromný a verejný kľúč podobne ako v prípade kryptomien.

Rovnako odvtedy vznikli rôzne tzv. hashovacie funkcie, ktoré vám prevádzajú vstupné dáta na jedinečnú kombináciu písmen a čísel a slúžia ako podpis/odtlačok týchto dát. Dôležitou vlastnosťou je, že z výstupu hashovacej funkcie sa nedá dostať k vstupným dátam.

Prečítajte si tiež

Práve takýmto spôsobom fungujú kryptomeny, aj keď mohli by sme ísť do technickejších detailov, ale to nie je účelom článku. Napríklad Bitcoin využíva hashovaciu funkciu spolu s asymetrickým šifrovaním (teda kombinácia verejného a súkromného kľúča, ktorú dostanete, keď si vytvoríte virtuálnu peňaženku). Práve od kryptografie, sa odvodilo slovo kryptomeny, ktoré používajú kryptografiu na zabezpečenie ich kľúčových vlastností.

Altcoiny

Ďalším označením, ktoré sa v rámci kryptomien používa sú altcoiny. Sú to alternatívne kryptomeny, teda alternatívne kryptomeny voči Bitcoinu. Tieto kryptomeny mohli vzniknúť len zmenením vlastností bitcoinového blockchainu (kód blockchainu bitcoinu je verejne dostupný na internete) alebo vytvorením nového, odlišného blockchainu.

Medzi altcoiny, ktoré vznikli len zmenením bitcoinového blockchainu, patrí napríklad Litecoin alebo Dogecoin. Medzi altcoiny, ktoré majú vytvorený vlastný blockchain a nie na základe bitcoinového blockchainu, patrí Ethereum.

Článok pokračuje pod reklamou

Token

Všeobecne, nielen v rámci kryptomien, sa tokenom rozumie reťazec písmen a čísel, ktorý síce nemusí obsahovať reálne dáta, avšak „stojí“ pri nich alebo odkazuje na ne. Token môže vyzerať napríklad takto:

947153d332beaf39dec6ebae8883bfb84eda47abccccbc2d61436d8d1e81584d

Prečítajte si tiež

V bankovom svete, s ktorým má skúsenosti väčšina z nás, poznáme token ako jedinečný zhluk znakov, ktorý nič neznamená a slúži len na jednorazové použitie. V tomto prípade je prepojený prostredníctvom spracovateľa platieb s kartou klienta. Keď zákazník platí obchodníkovi, ten dostane len token, cez ktorý sa realizuje platba, avšak údaje spojené s kartou zákazníka nevidí. Tie do tvorby tokenu ani nevstupujú. V prípade, že systém niekto hackne, údaje sú v bezpečí, pretože tie má banka alebo kartová spoločnosť.

Špecifický prípad tokenu je v rámci kryptomien. Bitcoin ako jednotka, ktorú si posielame, je rovnako tokenom, pretože bitcoiny obsahujú informáciu o minulých transakciách, súčasnej transakcii, množstve a podobne. Napriek tomu sa v krypto svete používa token skôr na označenie tokenov (alebo aj projektov), kde token je obchodovaný na inom blockchaine. Väčšinou je ním blockchain kryptomeny Ethereum, a to preto, že sa na ňom dajú vytvárať smart kontrakty, čiže inteligentné zmluvy, prostredníctvom ktorých viete vytvoriť či emitovať tokeny daných projektov. Práve týmto projektom sa hovorí tokeny a nie kryptomeny, kvôli tomu, že fungujú na už existujúcom blockchaine inej kryptomeny.

Tieto tokeny sú špecifické, pretože väčšinou nevznikajú ťažbou, ako napríklad kryptomeny Bitcoin či Ethereum, ale tzv. ICO, čo je Initial Coin Offering, v preklade prvotná ponuka mincí. Ako sme spomínali napríklad na blockchaine Etherea spraví konkrétny projekt smart kontrakty, kde naprogramuje, čo sa stane, keď sa rozhodne nejaký investor nakúpiť ich token. Okrem toho, že investor dostane zo smart kontraktu určité množstvo tokenov, tvorcovia projektu dostanú prostriedky v tej ktorej kryptomene. Smart kontrakt môže, ale nemusí mať naprogramované, ako sa rozdelia finančné prostriedky. Napríklad z investovanej sumy môže ísť 20 % na marketing, 15 % na vývoj a zvyšok ako zisk pre vývojárov.

Rovnako je potrebné spomenúť, že tokeny môžu mať v danom projekte rôznu úlohu. Môžeme ich rozdeliť na utility, payment či asset tokeny. Každý typ tokenu je niečím špecifický v rámci ekosystému projektu.

Prečítajte si tiež

V posledných troch rokoch sa ICO stalo populárnou formou získavania prostriedkov, avšak aj na podvodné projekty. Väčšina takto vznikajúcich projektov bola v minulosti podvodom, kedy vývojári nepoužili vyzbierané prostriedky investorov na deklarovaný rozvoj či myšlienku, ale sa len obohatili a zmizli z virtuálneho sveta.

Netreba si ICO zamieňať so známejším IPO (Initial Public Offering), pretože spoločnosti, ktoré chcú uskutočniť prvotnú ponuku akcií na burze, musia spĺňať určité požiadavky vyplývajúce z regulácie finančného trhu. Rovnako sú to väčšinou spoločnosti už dobre etablované na trhu, ktoré hľadajú prostriedky na ďalší rozvoj.

Bližšie informácie o tom, čo je tokenizácia nájdete v článku Čo je tokenizácia a čo môže priniesť

Záver

Netreba zabúdať, že svet kryptomien je špecifický a keď budete čítať bežne o kryptomenách, tak kryptomenou sa budú rozumieť projekty, ktoré majú vlastný blockchain, ako spomínané Ethereum alebo Bitcoin. Tokenom budú projekty na cudzom blockchaine, teda väčšinou na blockchaine Etherea. A altcoinami budú myslené oboje. To znamená, že altcoin sa používa ako všeobecný názov pre kryptomeny, ale aj tokeny. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny

Podlieha výmena tovaru alebo služby za kryptomenu alebo výmena jednej kryptomeny za inú kryptomenu dani z pridanej hodnoty? Problematikou DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny sa zaoberá tento článok.

Zmeny v zdaňovaní virtuálnych mien a ďalšie od 1.1.2024

Čaká kryptomeny nižšie zdaňovanie? Novela zákona o dani z príjmov od 1. januára 2024 prináša pozitívne zmeny v tejto oblasti aj ďalšie zmeny týkajúce sa niektorých cenných papierov.

Živnosť na kryptomeny: ako získať povolenie na poskytovanie služieb zmenárne a peňaženky pre virtuálnu menu

O kryptomenách sa hovorí čoraz častejšie. Ako získať povolenie na obchodovanie s kryptomenami a aké povinnosti takáto činnosť obnáša?

Zdaňovanie kryptomien (virtuálnych mien)

Ako zdaňovať kryptomeny v prípade fyzickej či právnickej osoby? Čo sa viac oplatí? Existuje rozdiel v zdaňovaní príjmov z obchodovania s kryptomenami a z ich ťaženia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky