Zastropovanie cien energií pre firmy: vláda predstavila plán na rok 2023

Schéma, ktorá v budúcom roku bude firmám kompenzovať ceny elektriny a plynu, je pripravená. Istú pomoc však podnikatelia dostanú už tento rok.

Aktualizácia k 10.11.2022: Parlament v zrýchlenom konaní schválil zastropovanie cien elektriny a plynu pre firmy. O dotácie bude potrebné žiadať, kompenzácie môžu firmy dostať už v tomto roku. Ich poskytovanie v budúcom roku závisí od schválenia štátneho rozpočtu na rok 2023.

Vláda po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR SR) v pondelok 24.10.2022 predstavila plán, ako počas energetickej krízy pomôcť firmám. Navrhla zastropovanie cien elektriny a plynu pre všetky podniky bez ohľadu na veľkosť, ziskovosť a predmet podnikania. Avšak, energeticky náročný priemysel a veľké firmy do schémy nebudú spadať, preto budú o konkrétnych opatreniach pre tento sektor zamestnávatelia a ministerstvo hospodárstva ešte diskutovať.

Zastropované ceny elektriny a plynu v roku 2023

Predstavitelia vlády na tlačovej konferencii po rokovaní tripartity oznámili, ako má schéma tejto pomoci fungovať. Cena elektriny pre podnikateľov bude zastropovaná na úrovni 199 eur (bez DPH) za megawatthodinu. Pri plyne ide o sumu 99 eur (bez DPH) za megawatthodinu. Pri presiahnutí cenového stropu štát firmám preplatí 80 % výdavkov.

Minister financií SR na tlačovej konferencii uviedol, že ak by podnikatelia nakúpili elektrinu za 199 eur za megawatthodinu, štát im nepreplatí nič. Ak ich ale nákup elektriny vyjde napr. 500 eur, od štátu dostanú 240 eur (80 % z rozdielu, teda z 301 eur) a účet firmy v takom prípade bude 260 eur. Rovnaký princíp platí pri cenách plynu.

Zastropovanie cien bude v prípade schválenia budúcoročného štátneho rozpočtu platiť od 1.1.2023 do 31.3.2023. Premiér Eduard Heger uviedol, že po tomto období sa situácia vyhodnotí a rozhodne sa, či a v akej podobe sa v pomoci bude pokračovať.

Pomoc s výdavkami už v roku 2022

Nakoľko energetická kríza trvá už niekoľko mesiacov, istá forma pomoci sa dostane podnikateľom ešte v tomto roku. „Pomoc nasimulujeme podľa ich účtov za elektrinu v septembri a októbri tohto roka. Čiže všetci podnikatelia, ktorí mali účty za elektrinu vyššie ako 199 eur (za megawatthodinu), budú môcť požiadať o presne rovnakú pomoc,“ uviedol minister financií.

Zamestnávatelia návrh oceňujú, chcú naďalej diskutovať

Ako uviedla Republiková únia zamestnávateľov na sociálnej sieti, zamestnávatelia ocenili, že vláda po mesiacoch predstavila konkrétne opatrenia. Zamestnávatelia ale dodávajú, že o podrobnostiach ešte bude potrebné rokovať. Viceprezident RÚZ Jozef Špirko zdôraznil, že apelujú na vládu, aby čo najskôr dopracovala podkladový návrh schémy štátnej pomoci. Trvajú aj na odbornej diskusii so zamestnávateľmi v členských základniach.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Smernica o energetickej hospodárnosti budov: na čo sa pripraviť?

Nové pravidlá pre novostavby aj rekonštrukcie starších budov - ako sa zmení spôsob vykurovania, odkedy nebude možné používať plynové kotly a čo budú musieť spĺňať parkoviská?

Požiar fotovoltiky na firme alebo dome: ako mu predísť?

Ako požiarnu ochranu fotovoltických panelov rieši legislatíva, na čo treba dbať pri inštalácii a ako postupovať v prípade vzniku požiaru? Tipy a rady odborníkov z praxe.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Dôchodcovská inflácia: čo to je a ako ovplyvňuje dôchodky?

Výšku dôchodku môže zvýšiť aj o desiatky eur. Čo v praxi dôchodcovská inflácia znamená, akým spôsobom zasahuje do výpočtu penzie a aký je jej vývoj?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky