Povinné zmluvné poistenie auta v zahraničí

PZP je u nás zákonnou povinnosťou. Pomôže vám aj vtedy, keď sa rozhodnete autom vycestovať do zahraničia?

Spôsobiť na cestách škodu sebe či iným nie je nikdy príjemnou skúsenosťou. A keď vás takáto udalosť zastihne v zahraničí, je to ešte o to horšie. Minimálne finančné náležitosti vám však môže pomôcť zvládnuť povinné zmluvné poistenie, ktoré musíte mať k autu uzavreté na Slovensku.

To totiž platí bez ďalších podmienok aj vo všetkých členských štátoch takzvanej „zelenej karty.“ Práve táto zelená kartička, ktorú dostanete vo vašej poisťovni, je medzinárodným dokladom o platnosti PZP.

Medzi členské štáty zelenej karty patrí absolútna väčšina štátov EÚ, no napríklad aj „exotické“ destinácie ako Irán či Maroko. Ak sa teda rozhodnete navštíviť napríklad známych v Nemecku, nemusíte sa obávať, vaše PZP je platné aj tam. „Pokryté“ sú tiež obľúbené turistické destinácie dostupné od nás autom, ako Chorvátsko, Taliansko, Grécko či Bulharsko.

Kompletný zoznam členských krajín nájdete na internetových stránkach príslušného ministerstva. Pred cestou si radšej vždy skontrolujte, či vám slovenské povinné zmluvné poistenie platí aj v krajine, do ktorej sa chystáte. V prípade, ak by platné nebolo, musíte sa poobzerať po tzv. hraničnom poistení.

Podmienky krytia PZP v zahraničí sú rovnaké ako doma, a tak samozrejme nevyhovujú v prípade, ak chcete mať plne poistené aj vlastné auto. Plné krytie môžete dosiahnuť len v kombinácii s havarijným poistením. Havarijné poistenie platné aj v zahraničí určite nájdete medzi produktmi vašej poisťovne.

Jeho parametre nastavte spolu s poisťovňou tak, aby vyhovovali nielen vášmu vozidlu, ale aj rizikovosti krajiny, do ktorej cestujete. V mnohých krajinách sú totiž cesty v skutočne dezolátnom stave a vaše auto je vystavené riziku doslova na každom kilometri.

Či už doma alebo v zahraničí, želáme vám šťastnú cestu!

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Diaľničné známky od 1.1.2025: ceny porastú

Súčasťou konsolidačných opatrení je zmena v cenách za diaľničné známky. Od roku 2025 si motoristi priplatia aj o 50 %. Podrobnosti a porovnanie s okolitými štátmi.

Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Nabíjačka na elektromobil pri hoteli, penzióne či reštaurácii

Čo treba vedieť, ak chce podnikateľ umiestniť nabíjačku pre elektromobily k svojej prevádzke, aký je postup, s akými nákladmi počítať a v čom spočívajú výhody?

Odpisovanie luxusného automobilu

Čo je potrebné sledovať pri odpisovaní luxusných automobilov nad 48 000 eur a kedy si odpisy auta alebo výdavky na nájomné môžete uplatniť do daňových výdavkov v plnej výške?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky