Potrebujete znížiť výdavky na autá a zastabilizovať rozpočet? Namiesto kúpy si vozidlá prenajmite

Aké výhody so sebou prináša operatívny lízing, ako sa odrazí na nákladoch a kedy je vhodné využiť riešenie na mieru?

Prenájom auta na operatívny lízing – to znamená široké spektrum možností, z ktorých si môžu firmy či živnostníci vyberať. Ak chcú, môžu mať auto iba na pár mesiacov, ale aj na niekoľko rokov. Vyberú si konkrétne služby, ktoré požadujú a môžu si všetko vybaviť online alebo prostredníctvom osobného stretnutia. Takýto lízing im zároveň prinesie úsporu času a v konečnom dôsledku aj šetrenie financií.

Pre autá na operatívny lízing sa rozhodla aj firma Mariána Hossu, bývalého špičkového hokejistu. Urobila tak počas reštrukturalizácie, čím znížila výdavky na vozidlový park a zastabilizovala naň náklady v rozpočte. „Pri našom počte áut a ich veku boli medzimesačné rozdiely nákladov na opravy aj 15-tisíc eur. Nevedel som tak dodržiavať rozpočet, narušovalo to celý cash flow,“ priblížil riaditeľ HOSSA FAMILY Juraj Sopko.

Zároveň sa museli ľudia z firmy zaoberať servismi áut a zháňaním nákladných dielov. „Ja som chcel umožniť dopravnému oddeleniu venovať sa výhradne zásobovacím autám, aby mali zákazníci tovar načas, aby bolo v aute -20 °C a aby boli vodiči šťast­ní. Nechcel som, aby riešili osobné autá obchodníkov a manažérov. To sa operatív­nym lízingom splnilo a so spoluprácou so spoločnosťou Arval Slovakia som nadmieru spokojný,“ zhodnotil J. Sopko.

Operatívny lízing sa dá „ušiť“ na mieru

Balíček služieb, ktorý od poskytovateľa operatívneho lízingu spoločnosti požadujú, si môžu takpovediac „ušiť“ na mieru. A čoraz viac to podniky aj využívajú. Vyberajú si napríklad len niektoré parametre služieb, alebo požadujú špecifický servis v požadovanej kvalite.

„Menší klienti požadujú najmä to, aby služba fungovala bezproblémovo. S vozovým parkom nechcú mať žiadne starosti, čo je jednou z výhod, keď sa rozhodnete pre operatívny lízing a auto nekupujete, ale prenajímate,“ opísal Michal Duška, obchodný riaditeľ zo spoločnosti Arval Slovakia.

Operatívny lízing môže byť strednodobý alebo dlhodobý

Pri prenájme jedného alebo viacerých áut cez operatívny lízing sa môžu firmy rozhodnúť, či zmluvu uzatvoria na kratšiu dobu niekoľkých mesiacov, alebo radšej na niekoľko rokov. Na výber majú strednodobý alebo dlhodobý operatívny lízing. Strednodobý prenájom je vhodný napríklad pre dočasných zamestnancov či na krátke projekty. Alebo ním môžu firmy pokryť obdobie, kým čakajú na dodávku kúpených automobilov. Podnik si môže vybrať dĺžku prenájmu od jedného až po 24 mesiacov. Ak však firma alebo živnostník potrebuje vozidlo na dlhšiu dobu, siahne po dlhodobom prenájme, ktorý je od dvoch do piatich rokov.

Všetko sa dá vybaviť osobne aj online

Či už firma preferuje osobný kontakt, alebo radšej uprednostňuje vybavovanie vecí online, pri operatívnom lízingu si môže vybrať to, čo jej viac vyhovuje. Podľa Arval Slovakia majú pritom klienti čoraz väčší záujem o digitalizáciu služieb, chcú viacero úkonov riešiť online.

„Faktom je, že náš zákazník si vie v zásade väčšinu svojich požiadaviek vybaviť digitálne. A to buď prostredníctvom dedikovaných aplikácii, mobilnej aplikácie, prostredníctvom on-line service booking, alebo aj e-mailom,“ opísal Michal Duška z Arval Slovakia. Spoločnosť ponúka zákazníkom množstvo nástrojov na správu svojho vozového parku. Napríklad nástroj pre fleet manažérov v podobe Arval Fleet Status. Nástrojom na ucelený prehľad a vybavenie väčšiny požiadaviek a otázok ohľadom vozidla je zase mobilná aplikácia Arval Mobile.

Záujemcovia majú tiež možnosť osloviť kontaktné centrum Arval Driverdesk. „Navyše, Arval Slovakia tento rok rozšíril možnosť komunikácie aj o chat. To znamená, že vodiči okrem telefonovania a e-mailovania môžu poslať správu cez chat v mobilnej aplikácii Arval Slovakia,“ priblížil obchodný riaditeľ Arval Slovakia.

Samozrejme, v prípade potreby má spoločnosť k dispozícii aj account manažéra alebo driver desk špecialistu, s ktorým môžu záujemcovia komunikovať osobne. To zvyknú využívať najmä korporátni zákazníci, pre ktorých je potrebné najmä zmluvné a cenové podmienky dohadovať osobne, aj vzhľadom na špecifické požiadavky väčších alebo medzinárodných klientov. „V určitej fáze spolupráce je pri veľkej časti korporátnych zákazníkov nevyhnutný ľudský kontakt a osobné rokovanie. Aj keď väčšinu požiadaviek, ako aj otázok a rokovaní vieme riešiť digitálnou formou. Teda videokonferenciami, konferenčnými hovormi, digitálnymi servisnými platformami, alebo, v nevyhnutnom prípade, aj e-mailami,“ dodal M. Duška.

Článok pokračuje pod reklamou

Šetrenie financií

Pri kúpe auta vynakladajú firmy alebo živnostníci priame financie na nákup auta. O časť peňazí majitelia firiem prichádzajú aj pri úvere alebo finančnom lízingu, kde musia zložiť akontáciu. Nemožno zabúdať na to, že ceny áut neustále rastú, malé vozidlo sa už pod 14-tisíc eur nedá kúpiť. A aj jazdené vozidlá si udržiavajú vyššiu hodnotu. Pri kúpe auta treba tiež myslieť na jeho poistenie auta alebo diaľničné známky. Pri podnikateľoch je to aj daň z motorových vozidiel, a niekedy tiež náklady na zamestnancov, ktorí sa o vozidlá starajú. Toto všetko pri operatívnom lízingu odpadáva.

V prípade prenájmu auta cez operatívny lízing si firma nastaví podľa vlastných potrieb a požiadaviek jeho mesačnú výšku. Rozhodujúci je typ vozidla, doba prenájmu a odhadovaný počet najazdených kilometrov. Spoločnosť si môže nastaviť služby a správu vozidla, ktorú práve potrebuje.

„Stretávame sa s názorom, že operatívny lízing je drahá záležitosť. A pritom sa naša služba za vozidlo nižšej kategórie môže pohybovať už na úrovni 200 eur mesačne,“ priblížil Radovan Kubiš, vedúci retailu a partnerstva v Arval Slovakia – lídra trhu v operatívnom lízingu.

Úspora času

Spoločnosť, ktorá sa rozhodne pre operatívny lízing, sa už nemusí starať o servis automobilu, výmenu pneumatík či riešenie neočakávaných opráv. Všetko môže nechať na poskytovateľa operatívneho lízingu.

„Menšie firmy a niektoré stredné podniky využívajú najčastejšie balíkové riešenia, ktoré zahŕňajú všetky bežné služby za zvýhodnenú balíkovú cenu. Naopak, väčšie a medzinárodné firmy si vyberajú častejšie špecifické služby a riešenia pripravené na mieru,“ tvrdí Michal Duška, obchodný riaditeľ Arval Slovakia. Špecifickou službou môže byť napríklad dohodnutie podpory na mieste pre vybraných zamestnancov alebo zabezpečený tzv. pickup servis pre konkrétne skupiny zamestnancov, kedy im poskytovateľ operatívneho lízingu zabezpečí zvoz vozidiel na servis.

Nové auto rýchlejšie

Zároveň v súčasnosti nastala situácia, keď automobilky pre nedostatok čipov a súčiastok nestíhajú vyrábať nové autá a tento trend sa nezlepšuje. Trh preto bojuje s výpadkom nových vozidiel. Na nové osobné auto sa aktuálne môže čakať viac ako rok a v prípade úžitkových vozidiel je to ešte dlhšie.

S dlhými dodacími lehotami je však spojené aj riziko nárastu ceny. „Stav, v ktorom sa automobilky nachádzajú už od minulého roka, odkedy nestíhajú z dôvodu nedostatku čipov a súčiastok vyrábať, sa absolútne nezlepšuje. Trh aj naďalej bojuje s výpadkom nových vozidiel, čo núti k tomu, že cenu za vozidlo uvádzajú len ako orientačnú,“ objasňuje M. Duška.

Aj pre dlhé čakacie lehoty začal Arval Slovakia nakupovať vozidlá na sklad a má potvrdené dodávky od tohto leta až po jeseň roku 2023. To znamená, že klient sa k novému autu môže dostať podstatne skôr, ako keby si vozidlo kupoval. Na sklad sa nakupovali najviac žiadané vozidlá v štandardnej výbave. Ak teda niekto chce „prémiovku“ či mimoriadnu výbavu, dlhá dodacia lehota spojená s rizikom nárastu ceny ho zrejme neminie.

Ako získať operatívny lízing?

Pokiaľ zvažujete namiesto kúpy auta jeho prenájom, cesta je jednoduchá. Stačí, keď zavoláte na číslo: +421 (0)2 57 108 000 alebo napíšete na e-mail: [email protected] a odborníci zo spoločnosti Arval Slovakia vás budú kontaktovať. Po tom, čo im poviete o vašich potrebách i možnostiach, vám vypracujú tú najvýhodnejšiu ponuku.

Prečo zvoliť operatívny lízing od Arval Slovakia?

Spoločnosť je súčasťou nadnárodnej bankovej skupiny BNP Paribas a na slovenskom trhu je 18 rokov. Za toto obdobie si vybudovala pozíciu lídra v prenájme vozidiel formou operatívneho lízingu. Doteraz sa prioritne sústreďovala na firemných zákazníkov, ktorí disponujú veľkým vozidlovým parkom. Aktuálne však prispôsobila svoje služby aj potrebám malých podnikateľov, živnostníkov či fyzickým osobám.

Akí zákazníci využívajú služby Arval Slovakia?

Medzi zákazníkov Arval Slovakia patria kľúčové podniky hospodárstva, ale už aj menšie firmy, živnostníci či fyzické osoby. Sú to zákazníci, ktorí chcú optimalizovať procesy a znižovať náklady. Viac informácií vám spoločnosť poskytne na telefónnom čísle a e-maile a nájdete ich aj na webovej stránke: www.arval.sk.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Diaľničné známky od 1.1.2025: ceny porastú

Súčasťou konsolidačných opatrení je zmena v cenách za diaľničné známky. Od roku 2025 si motoristi priplatia aj o 50 %. Podrobnosti a porovnanie s okolitými štátmi.

Budovanie nabíjacej infraštruktúry podľa nových pravidiel EÚ

Nariadenie EÚ stanovuje pravidlá a termíny výstavby nabíjacích staníc pre osobné elektromobily, no tiež pre nákladnú prepravu a autobusy. Čo a dokedy musia členské štáty stihnúť?

Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Nabíjačka na elektromobil pri hoteli, penzióne či reštaurácii

Čo treba vedieť, ak chce podnikateľ umiestniť nabíjačku pre elektromobily k svojej prevádzke, aký je postup, s akými nákladmi počítať a v čom spočívajú výhody?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky