Investičná pomoc pre sociálne podniky: aké sú podmienky?

Registrované sociálne podniky môžu predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na čo možno peniaze použiť a dokedy o ne možno žiadať?

Kto môže o investičnú pomoc žiadať a aké podmienky treba splniť?

Oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie investičnej pomoci v rámci národného projektu „Investičná pomoc pre sociálne podniky – nenávratná zložka“ bolo zverejnené v októbri 2020.

Ku koncu novembra 2021 evidovali úrady práce sociálnych vecí a rodiny 29 žiadostí o poskytnutie  finančnej pomoci. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už podpísali dohody so 17 registrovanými sociálnymi podnikmi. V rámci nich bude podporených 73 pracovných miest. Finančné príspevky, ktoré na ne sociálne podniky dostanú, budú spolu vo výške 2,5 milióna eur, “ uviedol Karol Zimmer, generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Registrované sociálne podniky stále môžu predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Čas na to majú do konca januára 2022. Oprávnenými žiadateľmi sú registrované sociálne podniky vrátane začínajúcich sociálnych podnikov.

Prečítajte si tiež

Podmienkou pre získanie nenávratného finančného príspevku z tohto národného projektu je schválenie financovania časti investičného zámeru formou návratných zdrojov (úver alebo pôžička alebo finančný nástroj). Táto podmienka je stanovená zákonom č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Sociálny podnik teda musí pri predložení žiadosti preukázať úradu schválenie financovania časti svojho investičného zámeru formou návratných zdrojov.

Na čo môžu sociálne podniky využiť finančné prostriedky?

V rámci národného projektu môžu registrované sociálne podniky získať finančné prostriedky, ktoré budú súvisieť vyslovene s investičným zámerom. Ide o kapitálové výdavky, bežné výdavky na dodanie tovaru a na poskytnutie služieb, ako aj príspevky na mzdové výdavky zamestnancov prijatých na pracovné miesta vytvorené priamo v dôsledku investičného zámeru. V rámci národného projektu tak budú podporené pracovné miesta v registrovaných sociálnych podnikoch ako napríklad operátor výroby, strojársky špecialista, operátor stroja na pranie a chemické čistenie textilu či  obrábač kovov.

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Kreatívne štúdio IDENTIQ: skúsenosti so zmenou v riadení ľudí aj s registráciou sociálneho podniku

Prečo sa pri výbere zamestnancov zameriavajú na charakter, ako im pri riadení ľudí pomáha ERP systém či ako prebieha a koľko stojí registrácia sociálneho podniku, prezradil zakladateľ Pavol Ondráš.

CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

Katalóg sociálnych podnikov podnikateľom pomôže plniť si povinnosti

Vyše 300 registrovaných sociálnych podnikov na jednom mieste. Online katalóg uľahčí nadviazanie ich spolupráce s firmami, no pomôže tiež s plnením zákonných povinností podnikateľom a verejným obstarávateľom.

Podpora startupov a rozbeh podnikania očami odborníčky

Čo (ne)robiť pri prezentácii nápadu pred investormi, v čom je rozdiel medzi startupmi v zahraničí a na Slovensku a ako im pomáha inkubátor, prezradila odborníčka Henrieta Dunne.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky