Povinné zmluvné poistenie auta v zahraničí

PZP je u nás zákonnou povinnosťou. Pomôže vám aj vtedy, keď sa rozhodnete autom vycestovať do zahraničia?

Spôsobiť na cestách škodu sebe či iným nie je nikdy príjemnou skúsenosťou. A keď vás takáto udalosť zastihne v zahraničí, je to ešte o to horšie. Minimálne finančné náležitosti vám však môže pomôcť zvládnuť povinné zmluvné poistenie, ktoré musíte mať k autu uzavreté na Slovensku.

To totiž platí bez ďalších podmienok aj vo všetkých členských štátoch takzvanej „zelenej karty.“ Práve táto zelená kartička, ktorú dostanete vo vašej poisťovni, je medzinárodným dokladom o platnosti PZP.

Medzi členské štáty zelenej karty patrí absolútna väčšina štátov EÚ, no napríklad aj „exotické“ destinácie ako Irán či Maroko. Ak sa teda rozhodnete navštíviť napríklad známych v Nemecku, nemusíte sa obávať, vaše PZP je platné aj tam. „Pokryté“ sú tiež obľúbené turistické destinácie dostupné od nás autom, ako Chorvátsko, Taliansko, Grécko či Bulharsko.

Kompletný zoznam členských krajín nájdete na internetových stránkach príslušného ministerstva. Pred cestou si radšej vždy skontrolujte, či vám slovenské povinné zmluvné poistenie platí aj v krajine, do ktorej sa chystáte. V prípade, ak by platné nebolo, musíte sa poobzerať po tzv. hraničnom poistení.

Podmienky krytia PZP v zahraničí sú rovnaké ako doma, a tak samozrejme nevyhovujú v prípade, ak chcete mať plne poistené aj vlastné auto. Plné krytie môžete dosiahnuť len v kombinácii s havarijným poistením. Havarijné poistenie platné aj v zahraničí určite nájdete medzi produktmi vašej poisťovne.

Jeho parametre nastavte spolu s poisťovňou tak, aby vyhovovali nielen vášmu vozidlu, ale aj rizikovosti krajiny, do ktorej cestujete. V mnohých krajinách sú totiž cesty v skutočne dezolátnom stave a vaše auto je vystavené riziku doslova na každom kilometri.

Či už doma alebo v zahraničí, želáme vám šťastnú cestu!

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Koľko stojí nabitie elektromobilu doma?

Aké sú náklady pri nabíjaní elektrického auta zo zásuvky v garáži či z domáceho wallboxu? Porovnanie s nabíjaním na verejných nabíjačkách aj s nákladmi na pohonné hmoty pri „spaľovákoch“.

Prihlásenie nového vozidla: podstatné informácie v kocke

Ako postupovať pri prihlásení nového auta, v čom sa líši postup, možnosti zastúpenia či dokumenty v prípade kúpy firemného vozidla a s akými poplatkami rátať?

Poplatky za prepis auta a vydanie dokladov od 1. 4. 2024

Vydanie dokladov potrebných na prepis auta bude drahšie, občania si priplatia aj za EČV, vodičský a občiansky preukaz či pas. O koľko od apríla 2024 stúpnu poplatky?

Nová emisná norma Euro 7: Európsky parlament navrhol zmeny

Európsky parlament vyšiel v ústrety automobilovému priemyslu posunom termínu platnosti novej normy Euro 7. Čo, naopak, sprísnil a na čo sa pripraviť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky