Autorka knihy o podnikateľkách: Poznám 49 receptov na úspech v biznise

Recepty na podnikateľský úspech mi prezradili Slovenky, ktorých spoločný obrat tvoril v predminulom roku viac ako 154 000 000 eur. Spovedala som ich 100 hodín a všetky ich skúsenosti sme zahrnuli do knihy, ktorú sme pokrstili minulú sobotu. Aké to bolo?

Výnimočný krst výnimočnej knihy

Titul 49 hrdiniek slovenského biznisu sme s vydavateľstvom Podnikajte.sk a so Združením mladých podnikateľov Slovenska uviedli do života v sobotu 19.1.2019 (aký pekný dátum!) na konferencii Mamy v pohode v bratislavskom hoteli NH Gate One. Krstnými rodičmi boli fenomenálna Elena Kohútiková, podpredsedníčka dozornej rady VÚB banky, prezývaná aj Lady Euro a Rastislav Chovanec, symatický štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

Krstili sme šampanským a vodou, príznačne pre oslavu podnikateľských úspechov, ale takisto aj "triezvo“, keďže podnikateľka je často aj mama a nič iné ako voda jej počas tohto podnikateľsko-materského obdobia ani neostáva.

Celý krst sa niesol vo veľmi príjemnom duchu a bol zavŕšením takmer ročnej snahy niekoľkočlenného tímu, ktorý sa jej príprave venoval. Ale o tom až o pár riadkov nižšie. Spomeniem ešte, že krstný výtlačok sme podpísali a riadne označili a jemne ulepený, no symbolicky veľmi hodnotný, si ešte niekde počká na svojho budúceho špeciálneho majiteľa. Krst bol totiž len prvou zo zaujímavých udalostí, ktoré budú knihu počas tohto roka sprevádzať. Aby vám nič neuniklo, nezabudnite nás sledovať na všetkých našich sociálnych sieťach, hlavne na Facebooku a na Instagrame.

Ako to vlastne celé vzniklo

Presuňme sa teraz v čase o rok späť, konkrétne do januára 2018. A do podzemnej garáže jedného z bratislavských biznis centier. Kráčali sme aj s vydavateľom k autu a reč sa zvrtla na ženské podnikanie. O ženách-podnikateľkách sa síce písalo v médiách celkom dost, no článkom chýbali dve veci. Hĺbka a relevantnosť z pohľadu financií. Ako začať podnikať? Ako získať prvého klienta? Ako si naplánovať rozpočet? Čo robiť pri kríze? Kde získavať zamestnancov? Ako zvládnuť prechod zo zamestnania do vlastnej firmy? Ako zladiť firemné povinnosti s rodinou?

Na tieto otázky som nedostávala odpoveď ani po prečítaní mnohých článkov, často v najčítanejších slovenských médiách. Stále sa omieľal iba akýsi instantný úspech. Ale to, čo je dnes, predsa muselo nejako vzniknúť. A všetci dobre vieme, že cesta na vrchol nikdy nie je priamočiara. Ba čo viac... áno, každá snaha je úctyhodná, ale nezdalo sa mi úplne fér nazývať úspešným biznisom niečo, čo človeku zarobí päťtisíc eur ročne navyše do rodinného rozpočtu. Jedným z hlavných atribútov podnikania sú predsa čísla - vytváranie zisku a (zaujímavého) obratu. Bavme sa o desaťtisícoch, stovkách tisícov, miliónoch.

A zároveň sa vráťme späť do garáže. Pretože, ako vieme z hollywoodskych filmov, všetky veľké firmy raz začínali v garáži. A aj táto kniha vznikla v garáži. Po krátkej debate sa ma vydavateľ zrazu pýta, či si chcem zopakovať spoluprácu a po knihe 99 inšpiratívnych podnikateľských nápadov napísať v spolupráci s Podnikajte.sk ďalšiu. Tentokrát o ženskom podnikaní. Slovo dalo slovo a my sme sa o pár mesiacov na to pustili do práce, ktorú by som položartom zhrnula do troch slov: krv, pot a slzy. Zostaviť takúto objemnú a do detailov spracovanú zbierku príbehov nebolo vôbec jednoduché, no stálo to za to. Našťastie som mala aj pomoc, so spracovávaním príbehov mi pomáhali Katarína Sedláčková a Vladimíra Šebová, ktoré od vydavateľa Podnikajte.sk dostali rovnako ako ja príležitosť podieľať sa na tomto unikátnom projekte.

Ako Napoleon Hill v sukni

Ak by ste sa ma v novembri 2018 opýtali, ako sa cítim, odpovedala by som vám, že presne takto. Ako Napoleon Hill v sukni. Tí, ktorí nevedia, o čom hovorím, Napoleon Hill je jedným z najpredávanejších amerických biznisových spisovateľov minulého storočia. Jedna z jeho najznámejších kníh vznikla na základe toho, že spravil rozhovory so stovkami úspešných podnikateľov a potom z nich zostavil svoj recept na úspech.

Niečo podobné sa stalo minulý rok aj mne. Celú jeseň som strávila cestovaním po Slovensku za ženami, ktoré to vo vodách slovenského biznisu dotiahli poriadne ďaleko. Strávila som s nimi viac ako sto hodín a počúvala ich fascinujúce príbehy, ktoré mali častokrát priam filmové zápletky. Neuveriteľnosť ich sily ma dokázala dostať vždy znovu a znovu. Už po niekoľkých prvých rozhovoroch som začala vidieť určitý vzorec. Kľúčovou vlastnosťou je v********* a určite sa stretnete aj s a*******u p*****, keď nebude ani na m****o. Nie, nevyklopím vám to hneď, najskôr budete musieť prečítať knihu :)

Článok pokračuje pod reklamou

Čo od knihy 49 hrdiniek slovenského biznisu môžete čakať

Pripravili sme pre vás zbierku do hĺbky spracovaných podnikateľských príbehov 49 značiek. Niektoré príbehy zastupujú dvojice, dokonca trojice. Buď spolu podnikajú kamarátky, alebo sestry, či mama s dcérou. V mnohých prípadoch ženy podnikajú s manželom. Niektoré zasa začínali úplne samy na zelenej lúke. Iné si biznis vyskúšali už počas štúdia a neskôr z neho spravili veľkú vec. Podaktoré sú vo vodách podnikania veľmi krátko, no už teraz sa im významne darí, iné začínali hneď po roku 1989. Niektoré dámy neboli nikdy zamestnané, niektoré si zasa vyskúšali prechod z manažérskej kariéry na biznisovú. V knihe nájdete aj maminy podnikateľky, podaktoré aj s tromi deťmi alebo s ťažkými osudmi. Všetky majú ale jednu vec spoločnú. Nikdy sa nevzdali a vďaka tomu dnes o nich môžete čítať v knihe.

Snažili sme sa vyberať tak, aby boli jednotlivé biznisy nielen finančne zaujímavé, ale aj sektorovo pestré. Jazyková škola, pekáreň, výroba oblečenia či šperkov, strojárstvo, online biznis, divadlo, obchod, vinárstvo alebo vydavateľstvo. V knižke nájdete z každého rožku trošku. Príbehy sme označili grafickou legendou podľa oblasti podnikania, aby sa vám v nich ľahšie orientovalo. Zároveň sme pri každej podnikateľke zostavili krátky úvodný medailónik. Vďaka nemu sa rýchlo dozviete, od ktorého roku daná žena podniká, v akom meste, v akom sektore, aká je jej najsilnejšia vlastnosť či jej životné heslo.

Nasleduje hneď niekoľko strán o tom, aké boli začiatky jej podnikania, ako presne pristupuje k reklame, manažmentu firmy či ku cash flow. U každej dámy je to iné, podľa toho, čo sú silné stránky jej biznisu. Dozviete sa niečo aj o najväčších nezdaroch a na konci každého príbehu prichádzajú cenné osobné lekcie, ktoré sa podnikateľka na svojej biznisovej ceste naučila na vlastných chybách.

Ostáva už len začítať sa. Knihu si môžete objednať na našom e-shope alebo si ju fyzicky kúpiť vo všetkých dobrých kníhkupectvách na celom Slovensku. Tešíme sa na vaše recenzie :)

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky