Inflácia a platy: ako firmy zohľadnili krízu v mzdách zamestnancov?

Mnohí zamestnanci nemali zvýšený plat vôbec, a tam, kde mzdy rástli, boli pracovníci spokojní len výnimočne. Ktorí zamestnanci si prilepšili najviac a akým chybám sa pri zvyšovaní platu vyhnúť?

Rast cien a vysoká inflácia vyvíjali v tomto roku nemalý tlak na zamestnávateľov, ktorí stáli pred otázkou, či a v akej výške zamestnancom zvýšiť mzdy, aby primerane pokryli ich vyššie náklady. Prieskum portálu Platy.sk, ktorý sa realizoval na vzorke 3840 respondentov, však ukázal, že až 40 % zamestnancov na Slovensku plat nemalo zvýšený a väčšina tých, ktorým zamestnávatelia platy zdvihli, mali iné očakávania.

Platy síce rástli, no nárast cien a nákladov zamestnancov nepokryli

Z prieskumu vyplýva, že len 15 % respondentov je so zvýšením platu spokojných. Naopak, až tretina s novou výškou mzdy nie je spokojná, pretože čakala výraznejší nárast príjmu. „Potvrdzujú to aj presné sumy, o ktoré zamestnancom a zamestnankyniam stúpli platy, vzhľadom na výrazný nárast bežných mesačných nákladov nie sú nijak závratné. Takmer polovici respondentov zvýšili plat v sume len do 100 eur mesačne v hrubom. Iba desatina si prilepšila o 300 a viac eur,“ uvádza v tlačovej správe portál Profesia.sk.

Zdroj: Platy.sk
Zvýšili vám tento rok v práci plat?
Áno, s výškou som spokojný/á 15 %
Áno, ale chcel/a som viac 31 %
Nie 36 %
Dostal/a som jednorazový inflačný príspevok 4 %
Nepracujem/vo firme som veľmi krátko 14 %

Pozitívne je, že firmy si kritickú situáciu uvedomovali a u dvoch tretín zamestnancov, ktorým bola mzda navýšená, išlo o iniciatívu spoločnosti. Ostatní si o to buď žiadali sami, alebo spoločne s ostatnými kolegami – táto možnosť sa týka najmä zamestnancov s nízkymi a strednými príjmami. Možností zvyšovania miezd je pritom viacero. Firmy zvyčajne zvyšujú buď fixnú zložku miezd, alebo zvolia kombináciu fixného navýšenia s variabilným, pričom výška sa odvíja od individuálneho výkonu jednotlivých zamestnancov. Niektorí zamestnávatelia si zvyšovanie miezd rozložia v čase na viac častí.  

Vo všetkých krajoch (s výnimkou Bratislavského) rástli mzdy najčastejšie o 100 eur a menej. V Bratislavskom kraji stúpli v prípade 40 % zamestnancov mzdy o 100 až 200 eur mesačne a zároveň tam bol najväčší podiel rastu o 300 a viac eur.

Zdroj: Platy.sk
Zvýšenie platu v roku 2023
Bratislavský kraj Banskobystrický kraj Košický kraj
Do 100 eur mesačne 32 % 56 % 51 %
100 až 200 eur mesačne 40 % 34 % 28 %
200 až 300 eur mesačne 14 % 7 % 16 %
300 a viac eur mesačne 15 % 3 % 5 %

Nezvýšenie platu vyvolalo u zamestnancov aktivitu

Tí pracovníci, ktorým zamestnávatelia nezvýšili plat vôbec, si buď hľadajú novú prácu a 5 % si už nové miesto aj našlo, alebo vo firme ostali, no majú finančné problémy (týka sa to viac ako štvrtiny ľudí, ktorí sú najviac ohrození vyššími cenami tovarov a služieb). Podľa prieskumu len 9 % respondentov z tejto skupiny nezvýšenie platu nespôsobilo problémy. 24 % zamestnancov má v pláne zvýšenie platu žiadať opäť v dohľadnej dobe.

Platy nerástli najmä zamestnancom v oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. Až dve tretiny z nich v tomto roku dostávali rovnakú výplatu ako minulý rok. Podobne je na tom aj polovica zamestnancov v stavebníctve, službách a vrcholoví manažéri/manažérky (v tejto skupine, ak došlo k zvýšeniu platu, tak o 300 eur mesačne).

Viac zarábajú zamestnanci v oblasti bezpečnosti a ochrany. Až 75 % respondentov z tohto segmentu zvýšili plat. Hoci väčšie narástla mzda maximálne o 100 eur a zvyšok od 100 do 200 eur. Podobne je na tom oblasť bankovníctva, školstva či ľudských zdrojov.

Zdroj: Platy.sk
Oblasti, v ktorých najčastejšie zvýšili tento rok plat
Do 100 eur O 100 až 200 eur
Bezpečnosť a ochrana 64 % 36 %
Bankovníctvo 53 % 36 %
Školstvo, vzdelávanie, veda 51 % 41 %
Ľudské zdroje 52 % 30 %
Článok pokračuje pod reklamou

V Česku je situácia takmer identická 

„Rovnaký prieskum z portálu Platy.cz neukázal takmer žiadne rozdiely vo zvyšovaní platov na českom a slovenskom trhu práce. Jediné, v čom sa naši susedia výraznejšie líšili, bola reakcia na nezvýšenie platu. V menšej miere ako Slováci a Slovenky si hľadajú novú prácu,“ uvádza Profesia.sk a dodáva, že najviac českých respondentiek a respondentov sa vyjadrilo, že v práci ostali a v najbližšej dobe budú o zvýšenie platu žiadať opäť. 

Akým chybám sa pri zvyšovaní miezd vyvarovať?

Pre firmy môže byť náročné v čase krízy vynakladať financie na zvýšenie miezd zamestnancov, keď majú problém udržať sa na trhu a bojujú o zákazníkov. Napriek tomu je podľa odborníkov vhodné myslieť na svojich zamestnancov a pristúpiť k navýšeniu platov tak, aby to firemný rozpočet zvládol. Čomu sa ale určite treba vyhnúť, je oznámenie, že firma bude plošne zvyšovať mzdy o rovnaké, ale nižšie percento všetkým pracovníkom. Uspokojí to totiž len malú skupinu zamestnancov. Lepším rozhodnutím je upraviť výraznejšie platy najmenej zarábajúcim pracovníkom, ktorých životná úroveň je ohrozená najviac.

Ďalšou chýb je oznámiť, že bude zvyšovať platy, no k tomuto kroku napokon nedôjde, alebo keď informuje, že mzdy navýši v dvoch termínoch, pričom v jednom tak naozaj urobí, ale v druhom už nie. Rovnako nie je vhodné oznámiť, že platy navyšovať nebude a potom sa zamestnanci dozvedia, že niektorí pracovníci pridané k výplate dostali. Odborníci tiež varujú pred netransparentnosťou, pretože mzdy sú veľmi citlivá vec.

Čo robiť, ak si firma nemôže dovoliť zvýšiť platy a nechce prísť o zamestnancov alebo aké alternatívy môže namiesto vyššieho platu poskytnúť, radíme v článku Inflácia a rast platov: ako ovplyvnila mzdy a čo by mali robiť firmy?

Zdroj: Spracované na základe tlačovej správy portálu Profesia.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Ako výhodne vybrať peniaze z s. r. o.?

Najmä v menších spoločnostiach s ručením obmedzeným sa majitelia často zamýšľajú nad tým, ako dostať čo najvýhodnejšie peniaze z s. r. o. na svoju súkromnú spotrebu. Aké sú možnosti a čo ktorá obnáša?

Motivácia zamestnávať mladých ľudí: firmy dostanú príspevok

Projekt Právo na prvé zamestnanie má pomôcť tvorbe pracovných miest pre mladých nezamestnaných. Výška príspevku, podmienky aj info o ďalších projektoch na podporu zamestnania.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky