Povinnosti farmárov pri predaji výrobkov

Kedy sa farmár pri predaji svojich výrobkov musí stať podnikateľom a kedy ide len o predaj nadprodukcie? V akých prípadoch sa na farmárov vzťahuje povinnosť používania registračnej pokladnice? Aký je rozdiel medzi predajom na trhových miestach a predajom z dvora?

Kedy je predaj farmárskych výrobkov podnikaním

Podľa živnostenského zákona živnosťou nie je predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlinných a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti fyzickými osobami a predaj lesných plodín.

Na predaj ovocia, zeleniny a kvetov predávaných na prenajatom mieste na trhovisku alebo v tržnici, ak doba prenájmu je dlhšia ako 30 dní v kalendárnom roku, alebo v pojazdnej predajni, prípadne iným ambulantným spôsobom, ak sa predaj uskutočňuje viac ako 30 dní v kalendárnom roku sa vzťahuje Zákon o súkromnom podnikaní občanov v časti II A, ktorá je venovaná poľnohospodárskej výrobe vykonávanej samostatne hospodáriacimi roľníkmi.

Čo je poľnohospodárska výroba

Zákon v §12a definuje poľnohospodársku výrobu vykonávanú samostatne hospodáriacim roľníkom, ktorého činnosť spočíva vo vykonávaní poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách, ako činnosť fyzickej osoby, ktorá osobne alebo pomocou iných osôb:

  •  vyrába výrobky poľnohospodárskej výroby za účelom získania trvalého zdroja príjmov, najmä ich predajom,
  •  vykonáva úpravu alebo iné spracovanie svojej poľnohospodárskej produkcie (ak treba na túto činnosť súhlas, tak len s týmto súhlasom),
  •  poskytuje príležitostne práce alebo výkony v súvislosti s poľnohospodárskou výrobou, pri ktorých využíva prostriedky a zariadenia slúžiace poľnohospodárskej výrobe, spravidla v čase, keď sa pre túto výrobu plne nevyužívajú, alebo dobýva nevyhradené nerasty.

 Samostatne hospodáriaci roľník vykonáva poľnohospodársku výrobu vo vlastnom mene, na vlastný účet a zodpovednosť. Príslušný orgán Slovenskej republiky, teda príslušná obec, ho na základe jeho ohlásenia zapíše do evidencie a vydá mu osvedčenie. Súčasne obec túto skutočnosť oznámi orgánu vykonávajúcemu správu dane, príslušným poisťovniam a Štatistickému úradu. Rovnako sa postupuje pri zmene či zániku skutočností vedených v evidencii a pri ukončení poľnohospodárskej výroby.

Prečítajte si tiež

Z vyššie uvedeného textu vyplýva, že farmár môže, v rámci svojej činnosti, vystupovať ako:

  • fyzická osoba – nepodnikateľ,
  • samostatne hospodáriaci roľník (fyzická osoba – podnikateľ)
  • právnická osoba.

Pre každú z týchto alternatív vykonávania farmárskej (poľnohospodárskej) činnosti budú vyplývať osobité povinnosti v závislosti od znenia jednotlivých zákonov, od množstva a druhu komodít, ktoré predáva a od miesta kde ich predáva. Pri mieste predaja existujú dve možnosti:

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zmena firemných údajov od 1.6.2023: ovplyvní ich súdna mapa

Mnohí podnikatelia musia zmeniť údaje na faktúrach, webe, e-shope, či pečiatkach. Súdna mapa má zlepšiť fungovanie súdov, zatiaľ však prináša byrokratickú záťaž pre bratislavské a košické firmy.

Formulár A1 pre prácu v zahraničí možno vybaviť elektronicky

Od 15. mája 2023 možno požiadať o PD A1 aj prostredníctvom elektronického formulára. Ako postupovať v prípade vyslania zamestnancov či SZČO?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa od 1.8.2023: prehľad zmien

Dlhšia lehota na vrátanie tovaru, zmeny v uvádzaní zliav, zníženie byrokratickej záťaže či nové zásady ukladania sankcií. Aké sú najzásadnejšie novinky?

Zmenu občianskeho preukazu už nebude potrebné hlásiť obchodnému registru

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zrušenie povinnosti zápisu dokladu totožnosti u konečných užívateľov výhod.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky