Nová oznamovacia povinnosť zamestnávateľov do 15.1.2019

V roku 2019 majú zamestnávatelia po prvýkrát povinnosť oznámiť Úradu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do druhej kategórie.

Túto novú povinnosť priniesla novela, ktorá zmenila a doplnila zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravotníctva (zákon 289/2017 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z.).

Od roku 2019 majú zamestnávatelia povinnosť každoročne do 15. januára v elektronickej podobne oznámiť príslušnému orgánu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu, ktorá je zaradená do druhej kategórie. Zamestnávatelia oznamujú stav k 31. decembru predchádzajúceho roka.

Úrad verejného zdravotníctva SR však na svojej webovej stránke informoval, že vzhľadom na to, že táto povinnosť sa uplatňuje prvýkrát, bude uvedenú povinnosť považovať za splnenú, ak bude elektronické oznámenie odoslané najneskôr 30.06.2019.

Podrobnosti o spôsobe, akým si zamestnávatelia môžu povinnosť splniť, zverejnil Úrad verejného zdravotníctva na svojom webovom sídle. Úrad vo zverejnenej informácii poskytuje formulár aj elektronickú adresu pre oznamovanie zamestnancov zaradených do druhej kategórie. Zamestnávatelia majú tiež k dispozícii odpovede na často kladené otázky a usmernenie k vypĺňaniu a odoslaniu elektronického formulára. Po tom, ako úrad obdrží od zamestnávateľa oznámenie, zamestnávateľovi elektronicky potvrdí jeho prijatie.

Od 21. júla 2020 zamestnávateľ nebude povinný nahlasovať údaje týkajúce sa zamestnancov zaradených do druhej kategórie práce. Viac si prečítate v článku Oznamovanie kategórie práce 2 – zmeny od 21.7.2020.

Druhá pracovná kategória

Práce sa zaraďujú do kategórií podľa úrovne a charakteru faktorov práce a pracovného prostredia z dôvodu, že môžu ovplyvniť zdravie zamestnancov. V rámci kategorizácie sú posudzované tiež zdravotné riziká a zmeny zdravotného stavu zamestnancov.

Do druhej kategórie sa radia práce, ktoré nie sú rizikové vo vzťahu k možnému poškodeniu zdravia, prípadne je zdravotné riziko iba minimálne.

Rozsah údajov oznamovaných do 15.1.2019

Prečítajte si tiež

Zamestnávatelia oznamujú názov pracoviska, pre ktoré zamestnanci vykonávajú prácu a počet zamestnancov pracoviska. Tiež je nevyhnutné špecifikovať názov profesií s uvedením faktorov práce a pracovného prostredia, ktorým sú zamestnanci v rámci výkonu práce vystavení.

Pokuty za nesplnenie si oznamovacej povinnosti

Neoznámením údajov týkajúcich sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do druhej kategórie sa zamestnávateľ dopustí správneho deliktu. Za ten môže príslušný orgán verejného zdravotníctva uložiť pokutu v rozsahu 150 až 20 000 eur.

Keďže ide o novú povinnosť, doposiaľ žiadne pokuty udelené neboli. Pri určení výšky pokuty sa bude prihliadať na závažnosť, spôsob, čas, trvanie a aj následky, ktoré nesplnenie povinnosti spôsobilo. Ak by sa zamestnávateľ dopustil opakovaného porušenia oznamovacej povinnosti, môže byť pokuta zvýšená až na dvojnásobok.

Ktorí zamestnávatelia a do kedy musia oznámiť kategóriu 2 v roku 2020 nájdete v článku Oznamovanie kategórie práce 2 v roku 2020.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Martin Biskupič
Martin Biskupič

Mediačná kancelária BISKUPIČ & CO so sídlom v Bratislave sa špecializuje na mimosúdne urovnanie obchodných, majetkových, spotrebiteľských a rodinných sporov. Zároveň je registrovaným sprostredkovateľom kolektívnych sporov.


Preplácanie dioptrických okuliarov zamestnancom

Zamestnávate zamestnancov, ktorí pracujú so zobrazovacími jednotkami? Máte ako zamestnávateľ povinnosť takýmto zamestnancom preplácať dioptrické okuliare a podlieha takéto plnenie zdaneniu?

Zamestnávanie cudzincov z tretích krajín v priemysle: povinnosti a postup

Čo musí splniť zamestnávateľ, ktorý chce zamestnať občana z tretej krajiny, kedy proces zjednodušujú národné víza, ako ich získať a aké povinnosti čakajú zamestnanca – cudzinca?

Pracovné úrazy v dôsledku (nielen) horúčav na pracovisku: povinnosti a prevencia

Vyčerpanie, nepozornosť či malátnosť, ktoré v období leta hrozia, môžu zapríčiniť pracovný úraz. Čo ním (nie) je a na čo by mali myslieť zamestnanci aj zamestnávatelia?

Pracovná zmluva – náležitosti a vzor

Čo musí a čo môže obsahovať pracovná zmluva? Prinášame prehľad povinných a nepovinných náležitostí pracovnej zmluvy a jej možný vzor.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky