Energetické štítky sa v roku 2021 menia, od marca platí viacero noviniek týkajúcich sa predaja výrobkov

Od marca je v platnosti nová verzia energetického štítku EÚ, no výrobcov a dovozcov čaká taktiež povinnosť poskytovať náhradné diely k výrobkom aj 10 rokov.

Vo všetkých kamenných predajniach a internetových obchodoch začala platiť nová verzia všeobecne uznávaného energetického štítku EÚ s cieľom pomôcť spotrebiteľom v EÚ znížiť ich účty za energiu a obmedziť uhlíkovú stopu. Nové štítky sa spočiatku vzťahujú na štyri kategórie výrobkov – chladničky a mrazničky, umývačky riadu, práčky a televízne prijímače (a iné externé monitory). Nové štítky pre žiarovky a svietidlá s pevnými zdrojmi svetla sa začnú používať 1. septembra a ďalšie výrobky budú nasledovať v budúcich rokoch.

Zmeny energetických štítkov a nová povinnosť výrobcov nielen elektroniky

Vzhľadom na to, že podľa súčasnej stupnice dosahuje čoraz viac výrobkov triedu A+, A++ alebo A+++, najdôležitejšou zmenou je návrat k jednoduchšej stupnici A – G. Táto stupnica je prísnejšia a navrhnutá tak, aby len veľmi málo výrobkov bolo spočiatku schopných dosiahnuť triedu A, čím sa ponechá priestor na zahrnutie účinnejších výrobkov v budúcnosti. Energeticky najúčinnejšie výrobky, ktoré sú v súčasnosti na trhu, sa teraz budú zvyčajne označovať štítkami tried „B“, „C“ alebo „D“. Na štítkoch bude uvedených niekoľko nových prvkov vrátane QR odkazu na databázu celej únie, ktoré spotrebiteľom umožnia nájsť viac podrobností o výrobku. Od 1. marca nadobudlo platnosť aj niekoľko pravidiel týkajúcich sa ekodizajnu, najmä pokiaľ ide o opraviteľnosť a povinnosť výrobcov mať k dispozícii náhradné diely niekoľko rokov po tom, čo sa výrobky prestanú na trhu predávať.

Komisárka pre energetiku Kadri Simsonová uviedla: „Pôvodný energetický štítok bol veľmi úspešný a priemernej domácnosti v Európe ušetril niekoľko stoviek eur ročne a motivoval spoločnosti, aby investovali do výskumu a vývoja. Do konca februára bolo viac ako 90 % výrobkov označených triedami A+, A++ alebo A+++. Nový systém bude pre spotrebiteľov jasnejší a zabezpečí, že podniky budú naďalej inovovať a ponúkať ešte účinnejšie výrobky. Zároveň nám to pomôže znížiť emisie skleníkových plynov.“

Grafické novinky na štítku

Okrem stupnice na označenie triedy energetickej účinnosti príslušného výrobku sa zmenila aj grafická úprava nového štítku – sú na ňom jasnejšie a modernejšie ikony. Podobne ako predtým sa na štítkoch so zmenenou stupnicou uvádza viac ako len trieda energetickej účinnosti. Napríklad v prípade práčky v skratke znázorňujú počet litrov vody na cyklus, trvanie cyklu a spotrebu energie nameranú pre štandardizovaný program.

Ďalšou významnou zmenou je zavedenie spomínaného QR kódu v pravej hornej časti nových štítkov. Naskenovaním QR kódu môžu spotrebitelia nájsť ďalšie informácie o modeli výrobku, ako napríklad údaje týkajúce sa rozmerov, špecifických vlastností alebo výsledkov skúšok v závislosti od spotrebiča. Všetky spotrebiče na trhu EÚ sa musia zaregistrovať v novej Európskej databáze výrobkov s energetickým označením (EPREL). To v budúcnosti ešte viac uľahčí porovnávanie podobných výrobkov.

Zmeny v povinnosti poskytovať náhradné diely

Okrem nových pravidiel týkajúcich sa označovania energetickej účinnosti nadobudli od 1. marca 2021 účinnosť aj zodpovedajúce nové nariadenia o ekodizajne. Týkajú sa najmä aktualizovaných minimálnych požiadaviek na účinnosť a posilňujú sa nimi práva spotrebiteľov na opravu výrobkov a podporujú obehové hospodárstvo. Výrobcovia alebo dovozcovia budú teraz povinní poskytovať profesionálnym opravárom sortiment základných dielov (motory a uhlíky, čerpadlá, tlmiče nárazov a pružiny, pracie bubny atď.) najmenej počas 7 – 10 rokov od uvedenia posledného kusu modelu na trh EÚ. Výrobcovia musia sprístupniť určité náhradné diely aj pre koncových používateľov (t. j. spotrebiteľov, ktorí nie sú profesionálnymi opravármi, ale sami si chcú opraviť spotrebiče), a to niekoľko rokov po tom, čo sa výrobok stiahne z trhu. Ide napríklad o výrobky, ako sú dvere alebo závesy a tesnenia, ktoré môže vymeniť aj neodborník. Maximálna dodacia lehota pre všetky takéto diely je 15 pracovných dní od objednania.

Zdroj: ec.europa.eu
Zdroj: ec.europa.eu
Článok pokračuje pod reklamou

Vplyv energetického štítka je výrazná

Energetický štítok EÚ je všeobecne uznávaným prvkom výrobkov pre domácnosť, akými sú žiarovky, televízne prijímače alebo práčky, a pomáha spotrebiteľom s informovaným výberom už viac ako 25 rokov. Z prieskumu v rámci celej EÚ (Eurobarometer) v roku 2019 vyplynulo, že 93 % spotrebiteľov štítok pozná a 79 % uviedlo, že štítok ovplyvnil ich rozhodnutie, ktorý výrobok kúpiť. Odhaduje sa, že pravidlá EÚ v oblasti označovania energetickej účinnosti spolu s harmonizovanými minimálnymi výkonnostnými požiadavkami (známymi ako „ekodizajn“) každoročne znížia výdavky spotrebiteľov o desiatky miliárd eur a zároveň budú predstavovať mnoho ďalších prínosov pre životné prostredie, výrobcov a maloobchodníkov.

Nové kategórie štítku so zmenenou stupnicou boli odsúhlasené po dôkladnom a plne transparentnom konzultačnom procese s úzkym zapojením zainteresovaných strán a členských štátov vo všetkých fázach, po kontrole zo strany Rady a Európskeho parlamentu a s dostatočným zapojením výrobcov a ich informovaním. V súlade s požiadavkami rámcového nariadenia sa v nadchádzajúcich rokoch zmenia stupnice aj pre iné skupiny výrobkov vrátane bubnových sušičiek, lokálnych ohrievačov priestoru, klimatizátorov, kuchynských spotrebičov, ventilačných jednotiek, profesionálnych chladiacich skríň, ohrievačov priestoru a vody a kotlov na tuhé palivo.

Kedy začnú zmeny platiť?

Na štítky so zmenenou stupnicou sa prechádza v momente nadobudnutia účinnosti dvoch horizontálnych („súhrnných“) nariadení, ktoré boli nedávno prijaté s cieľom opraviť alebo objasniť celý rad problémov identifikovaných v príslušných nariadeniach o energetickom označovaní a o ekodizajne, ktoré boli pôvodne prijaté v roku 2019.

Zdroj: Európska komisia

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikateľský účet pre živnostníka: možnosť či povinnosť?

Do 31.3.2025 sú fyzické osoby – podnikatelia povinné založiť si transakčný účet na účely dane z finančných transakcií. Musí mať živnostník podnikateľský účet? Čo zvážiť a na čo myslieť?

Stravné od 1.4.2025

Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie. V akej forme a aká výška stravného platí od 1. apríla 2025, sa dočítate v článku.

Daň z finančných transakcií sa opäť mení: čo prináša tretia novela

Plateniu novej transakčnej dane sa vyhne viac subjektov, upravil sa odpočet dane a zmeny sú aj v oznamovacej povinnosti. Niektoré otázky však zostali nejasné. Prehľad noviniek.

Záručná doba pre firmy

Platí záruka na tovar aj vtedy, ak je kupujúcim podnikateľ? Aká je jej dĺžka a kde možno tovar reklamovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky